Սիրելի´ հայ բարեկամ, դու հղե՞լ ես քո բողոքի նամակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2013թ.  դեկտեմբերի 17-ին բավարարել է թուրք քաղաքական գործիչ Դողու Փերինչեկի հայցն ընդդեմ Շվեյցարիայի, որին շվեյցարական դատարանը պատժել էր Հայոց ցեղասպանության փաստը ժխտելու և «Ցեղասպանությունը միջազգային սուտ է» հայտարարությունն անելու համար:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կայացրած այս որոշումը վերջնական չէ, և երեք ամսվա ընթացքում Շվեյցարիայի ղեկավարությունն իրավունք ունի բողոքարկելու այն:
Յուրաքանչյուր հայ պետք է բողոքի նամակ հղի Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան և պահանջի արդարություն, պահանջի, որ դատարանը չվաճառի իր խիղճը. այն չի կարող ուրանալ ցեղասպանությունը:
Սիրելի´ հայ բարեկամ.
Եթե դու դեռ  չես հղել քո բողոքի նամակը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան, արա´ դա հիմա հետևյալ հասցեով՝ (http://appform.echr.coe.int/echrrequest/request.aspx?lang=gb

Dear Armenian friend, have you sent your letter of protest to the European Court of Human Rights?
The European Court of Human Rights on 17 December upheld Turkish political figure Dogu Perinchek’s lawsuit against Switzerland. This came after the Swiss court penalized Perinchek for denying the Armenian Genocide and making the statement “The genocide is an international lie”.
This decision of the European Court of Human Rights is not final, and the Swiss government is entitled to appeal the decision in the course of three months.
Every Armenian must sent a letter of protest to the European Court of Human Rights with the demand for justice and demand that the Court does not sell its conscience. The Court cannot deny the genocide.
Dear Armenian friend,
If you haven’t sent your letter to the European Court of Human Rights yet, send it now to the following address: