Սիրվարդ Համբարյան. ««Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագիրը կայացած կառույց պետք է համարենք…»
«Արի տունը» և «Սփյուռք ամառային դպրոցը» ՀՀ սփյուռքի նախարարության կարևոր ծրագրերից են, որոնք նպաստում են հայրենաճանաչությանն ու սփյուռքահայ մասնագետների վերապատրաստմանը, Սփյուռքում ազգային ինքնության պահպանմանն ու զարգացմանը:
Ծրագրերի 2013 թվականի աշխատանքներն է ամփոփում ՀՀ սփյուռքի նախարարության Համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանը.
– ՀՀ Սփյուռքի նախարարության «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրի նախատիպը համարվում է դեռևս 2011 թվականին մեկնարկած Երիտասարդ առաջնորդների և Լրագրողների դասընթացները:
2012 թվականին, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի մտահղացմամբ, պետք է անցկացվեր նաև Հայոց լեզվի արագացված դասընթացների ամառային ուսուցում: Դարձյալ նախարարի մտահղացմամբ` որոշվեց բոլոր դասընթացները միավորել «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրի շրջանակներում: Ծրագրի մեջ ներառվեցին նաև Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստման և Ազգային երգի ու պարի խմբավարների, պարուսույցների վերապատրաստման դասընթացները:
Եվ այսպես` 2012 թվականին, Երևանի պետական համալսարանի հետ համատեղ հիմնվեց «Սփյուռք ամառային դպրոցը» 5 ուղղություններով՝ Հայոց լեզվի արագացված դասընթացներ, Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ, Սփյուռքահայ երիտասարդ առաջնորդների դասընթաց, Սփյուռքի լրագրողների դասընթաց, Ազգային երգի ու պարի դասընթաց:
Դասընթացներն անցկացվեցին Երևանում՝ Երևանի պետական համալսարանի բանասիրության ֆակուլտետում:
2013 թվականին, սակայն, որոշվեց դասընթացները կազմակերպել Ծաղկաձորում, որտեղ նաև մասնակիցները միմյանց հետ շփման հնարավորություն կունենային:
Ծրագրին մասնակցել ցանկացողների թիվը նախատեսվածից երեք անգամ ավելին էր: Հետաքրքրությունը մեծ էր հատկապես Հայոց լեզվի արագացված դասընթացների նկատմամբ:
Միայն Սփյուռքի լրագրողների վերապատրաստման դասընթացներին նախատեսվածից ավելի քիչ մասնակիցներ ունեցանք:
Տարիքային սահմանափակում կար միայն Առաջնորդների վերապատրաստման դասընթացների մասնակիցների համար, որին կարող էին մասնակցել 18-30 տարեկան երիտասարդներ:
Այսպիսով՝ «Սփյուռք ամառային դպրոց-2013» ծրագրին մասնակցեց 8-65 տարեկան շուրջ 240 սփյուռքահայ աշխարհի ավելի քան 20 երկրից:
Ծրագրում, մեր և մասնակիցների պահանջով, բոլոր ուղղությունների համար ներառվեցին ազգային երգ ու պարի և հոգևոր դասընթացներ:
– Տիկի´ն Սիրվարդ, նշեցիք, որ հետաքրքրությունը մեծ էր հատկապես հայոց լեզվի արագացված դասընթացների նկատմամբ:
– Հայոց լեզվի արագացված ուսուցման դասընթացին մասնակցեց 9-65 տարեկան 96 սփյուռքահայ 9 երկրից՝ ՌԴ, Բելառուս, Ուկրաինա, Վրաստան, Հունաստան, Կանադա, Գերմանիա, Սիրիա, Լիբանան:
Դասընթացը կազմակերպվեց արևելահայերեն և արևմտահայերեն՝ լեզվական իմացության մակարդակներին համապատասխան: Ձևավորվեց 8 խումբ:
Հետաքրքիր էր ալբանահայ քույրերի մասնակցությունը դասընթացին: Մեր բոլոր ծրագրերին հատկապես ուրախացնում է խառնամուսնության ընտանիքների երեխաների մասնակցությունը: Մենք միշտ ձգտում ենք ուծացման վտանգի եզրին գտնվող սփյուռքահայերի մեջ ներարկել հայկականության, ինքնության ձևավորման ծիլերը:
Հատկապես լեզվին չտիրապետող մասնակիցների համար շատ կարևոր էր ոչ միայն դասարանային պարապմունքները, այլև շփումը:
Դասընթացը վարեցին ԵՊՀ հանրակրթական ամբիոնի դասախոսները և Սորբոնի համալսարանի պրոֆեսոր, Մ. Մաշտոցի անվան լեզվապահպանական կենտրոնի տնօրեն Հիլդա Գալֆայան-Փանոսյանը: Տիկին Հիլդան բավականին հետաքրքիր մեթոդաբանություն է կիրառում: Նա արդեն երկար տարիներ, ընդամենը 50 դասաժամի միջոցով, սովորողին հայերեն տիրապետելու հնարավորություն է տալիս:
– Սփյուռքում հայապահպանության հիմնական ջահակիրներն ուսուցիչներն են: Եվ այս առումով «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրի կարևոր օղակներից է Սփյուռքի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացները: Այս տարի քանի՞ ուսուցիչ մասնակցեց ծրագրին:
– Սփյուռքի հայկական կրթօջախների ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներին մասնակցեցին սփյուռքի ազգային դպրոցների (ամենօրյա և մեկօրյա) տնօրեններ, հայոց լեզվի և հայագիտական առարկաների ուսուցիչներ, կրթական գործի կազմակերպիչներ` շուրջ 38 մարդ 13 երկրից:
Ուսուցիչները Սփյուռքում այն խավն են, ազգային նկարագրով մարդիկ, ովքեր ոչ մի բանի առջև կանգ չառնելով՝ երիտասարդներին, մեծահասակներին հայերեն սովորեցնելու, հայկական ոգի ներարկելու գործին են լծվում: Իսկ այս ամենը հնարավոր չէ իրականացնել առանց անշահախնդիր աշխատանքի ու նվիրումի:
– Տիկի´ն Սիրվարդ, հետաքրքիր է, ի՞նչ է պահանջում այսօր սփյուռքահայ ուսուցիչը:
– Առաջին հերթին պահանջում է մեթոդական պատրաստվածություն: Հմտություններ, որոնք կօգնեն տիրապետել տվյալ երկրում տիտղոսավոր (պետական) լեզվի հենքի վրա հայերենը՝ որպես երկրորդ, շատ հաճախ, որպես՝ երրորդ, չորրորդ լեզու սովորեցնող հնարքներին, որպեսզի լեզուն սովորողների համար գրավիչ դառնա: Նա ցանկանում է հայրենիքում ստեղծված նորագույն տեխնոլոգիաներով, մեթոդներով, դասավանդման եղանակներով, ուսումնաօժանդակ, դիդակտիկ նյութերով հարստացնել իր իմացածը:
Ուսուցիչներն առաջարկների մի ամբողջ փաթեթ էին ներկայացրել, որը մենք՝ որպես դասընթացի կազմակերպիչ, ծրագրային մասի պատասխանատու, տրամադրեցինք Երևանի պետական համալսարանի համապատասխան մասնագետներին՝ շեշտելով, որ ուշադրության կենտրոնում լինի այն հանգամանքը, որ ուսուցումը կատարվի այս կամ այն երկրից եկած մասնակիցների երկրի լեզվի հիմքով: Ցավոք, այդ ամենը չկիրառվեց համալասարանի պատասխանատուների կողմից:
Ուսուցիչների համար այս տարի առաջին անգամ կազմակերպվեց հայոց պատմության դասընթաց, որը նույնպես նրանց պահանջն էր:
– Ուրիշ ի՞նչ բացթողումներ են եղել դասընթացի ընթացքում:
– Դասընթացներն առավել արդյունավետ կլինեին եթե կազմակերպեինք հայաստանյան լավագույն դպրոցների փորձի փոխանակման դասեր, ինչպես անցյալ տարի կազմակերպեցինք Երևանի Գրիգոր Զոհրապի թիվ 43 և Վազգեն Առաջինի անվան թիվ 168 դպրոցներում:
Ուսուցիչներին չտրվեց լիարժեք հնարավորություն՝ կազմակերպելու Սփյուռքի հայկական դպրոցների արդի վիճակի, հայեցի կրթության և դաստիարակության հիմնախնդիրների, իրենց կատարած աշխատանքների մասին քննարկումներ և սեփական փորձի ներկայացում:
Ազգային երգի դասընթացներում, ճիշտ է, ընդգրկված էին լավագույն մասնագետները, սակայն հիմնական դասընթացը դասավանդեցին ոչ մասնագիտական կրթություն ունեցող մասնագետներ:
– Սփյուռքում թիրախայինն ու ամենախոցելին երիտասարդներն են, ովքեր ոչ միայն արժեքների կրողներն են, այլև փոխանցողները: Այս առումով կարևոր է Երիտասարդ առաջնորդների դասընթացը:
– Այո´, ես նույնպես շատ եմ կարևորում Առաջնորդների դպրոցը, որովհետև հայկական համայնքների կայացման, զարգացման համար մեծ դեր ունի վաղվա սերունդը:
Այս տարի Առաջնորդների դասընթացներին մասնակցեց 36 հոգի 6 երկրից` Էստոնիա, Վրաստան, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելառուս, Ղազախստան:
Մասնակիցները լսել են դասախոսություններ առաջնորդության, դրա հայեցակարգային մոտեցումների և տեսակների, առաջնորդի բնութագրիչների, սոցիալական ցանցերի արդյունավետ օգտագործման, քաղաքական լիդերության մասին:
Ծրագրի շրջանակներում սփյուռքահայ երիտասարդները հանդիպել և դասախոսություններ են ունկնդրել ՀՀ նախագահի աշխատակազմում, ՀՀ ԱԺ-ում, ՀՀ կառավարությունում, հանդիպել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի, ԵՊՀ դասախոսների, մի շարք երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, բլոգերների հետ, կազմակերպվել են այցելություններ TUMO կենտրոն, «ԱՅԲ» դպրոց:
– Տիկի´ն Սիրվարդ, կցանկանայի, որ խոսեիք նաև Սփյուռքի լրագրողների դասընթացների մասին:
– Սփյուռքահայ լրագրողների դասընթացն այս տարի ունեցավ 12 մասնակից՝ Վրաստանից, Ռուսաստանից, Իրանից, Ուկրաինայից, Ռումինիայից, Լիբանանից, Սիրիայից:
Դասընթացը խնդիր ուներ նպաստելու երիտասարդ լրագրողների մասնագիտական որակավորման բարձրացմանը, հայ-ադրբեջանական, հայ-թուրքական հարաբերությունների նրբությունների մասին գիտելիքների յուրացմանը, հայ ինքնության պահպանմանը նպաստող քարոզչական մեխանիզմների տիրապետմանը:
Հատուկ ուշադրություն էր դարձվել ՀՀ Սփյուռքի նախարարության տեղեկատվական քաղաքականության, էլեկտրոնային միջոցների, կայքի և «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի ներկայացմանը: Ուրախությամբ պետք է փաստել, որ արդեն նկատելի են դասընթացի արդյունքները: Մասնակիցներից ոմանք այսօր թղթակցում են նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականին:
– Տիկի´ն Սիրվարդ, Ազգային երգի ու պարի դասընթացն այս տարի ինչպիսի՞ հաջողություններ գրանցեց:
– Ազգային երգի ու պարի դասընթացներին մասնակցեց 19 հոգի հետևյալ երկրներից՝ Ռուսաստան, Բելառուս, Հորդանան, Ուկրաինա, Վրաստան:
Դասընթացները հագեցած են եղել ինչպես տեսական դասախոսություններով, այնպես էլ գործնական պարապմունքներով, որոնք վարել են հանրապետության անվանի պարուսույցներն ու երաժիշտները՝ Գագիկ Գինոսյան, Իռեն Ուլիխանովա, Անահիտ Վարդանյան, Աննա Հարությունյան, Կարեն Սարգսյան, Ռուբեն Կարասեֆերյան, Լիլիթ Տեր-Վարդանյան, Գայանե Մանուկյան, պատասխանատու՝ ԵՊՀ մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Կարինե Դավթյան: Մասնակիցները լսել են դասախոսություններ ազգային պարարվեստի և երգարվեստի մասին, ծանոթացել ազգային երգերի ու պարերի ծագումնաբանությանը, հայ ժողովրդական պարերի պատմությանը, աշուղական երգարվեստին, ռազմի և հայրենասիրության, գեղջկական և աշխատանքային երգերին:
– Ծրագրի ընթացքում, որքան հիշում եմ, նաև հետաքրքիր հանդիպումներ, միջոցառումներ են կազմակերպվել:
– Այո´, վերապատրաստման դասապրոցեսից դուրս կազմակերպվեցին բազմաթիվ միջոցառումներ, հանդիպումներ, գրական, երաժշտական երեկոներ, դպրոցների քույրացման միջոցառումներ, համերգային ծրագրեր, շախմատի հավաքականի հետ հանդիպումներ, այցելություններ թանգարաններ, Ծիծեռնակաբերդ, Եռաբլուր, Էջմիածին, Օշական և այլ վայրեր:
Որոշ թերացումներից ու բացթողումներից անկախ՝ «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագիրը հաջողեց, ինչը, կարող ենք ասել, որ 2013 թվականի նախարարության ձեռքբերումներից մեկն էր:
2012 թվականը մեկնարկն էր. բնականաբար ամեն ինչի սկիզբը մտավախություններ ունի շարունակության հարցում: Սակայն մենք տեսանք, որ այն շատ պահանջված ծրագիր է Սփյուռքի համար:
– Իսկ հաջորդ տարի նորություններ լինելո՞ւ են:
– Հաջորդ տարի «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագիրը կավելանա ևս մեկ ուղղությամբ: Նախատեսել ենք անցկացնել Հայկական համայնքների ղեկավարների և աշխատողների դասընթացներ, թեև պետական բյուջեով «Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագրին հատկացվող գումարը մնացել է նույնը` 40 միլիոն դրամ: 2014 թվականին նախատեսվում է 100 մասնակից, թեև համոզված ենք, որ ցանկացողներն ավելի շատ կլինեն:
Հաջորդ տարի մի փոքր կխստացվի ընտրությունը, հայտադիմումներում մի քիչ ավելի խստացված պահանջներ, չափանիշներ կդրվեն, որովհետև մեծ ծավալով մասնակցության դեպքում գումարները գիշերակացի, սննդի վրա են ծախսվում, և շատ կարևոր հարցեր ուշադրությունից դուրս են մնում, ինչն էլ կարող է որակի վրա ազդել: Իսկ մենք ցանկանում ենք քանակի հաշվին որակը չկորցնել:
Դեռ վերջնական որոշված չէ անցկացման վայրը: Նորություն կլինի նաև այն, որ սփյուռքյան մասնագետները դասավանդելու հնարավորություն կունենան այս նախագծում, և կարող են փոխանցել իրենց տեսական և գործնական գիտելիքները:
Նախարարության կազմակերպած ծրագրերը ցույց են տալիս, որ գնալով մեծանում է հայկական արմատներին վերադառնալու միտումը: Երիտասարդները հանդես են գալիս բավականին արդյունավետ առաջարկներով, մտահոգված են հայրենիքի հետ կապերի սերտացմամբ, Սփյուռքում հայապահպանությամբ, ազգային նկարագրի պահպանմամբ:
Հասկանալի է, որ շատ մեծ է ցանկությունն ամեն ինչ իդեալական տեսնելու, սակայն այս բարդ աշխատանքում պետք է ենթադրել, որ մենք թերություններ էլ կարող է ունենանք, որովհետև Սփյուռքը բարդ օրգանիզմ լինելով` թելադրում է իր տարաբնույթ հարցերը, խնդիրները, որոնց լուծմանն է ուղղված նախարարության գործունեությունը:
Մեր նպատակներից մեկն էլ այն է, որ մեր ծրագրերի մասնակիցները դառնան մեր գործընկերները:
«Սփյուռք ամառային դպրոց» ծրագիրը կայացած կառույց պետք է համարենք և պետք է աշխատենք որակի բարձրացման և ամբողջությամբ Սփյուռքի պահանջներին համապատասխանեցնելու ուղղությամբ:
– Տիկի´ն Սիրվարդ, այժմ անդրադառնանք «Արի տուն» ծրագրին:
– Այս տարի «Արի տուն» ծրագիրն իրականացվեց նոր բեռով: Տարին հոբելյանական էր ծրագրի համար. այն հինգերորդ անգամ էր իրականացվում: Հայոց լեզվի դասընթացներ կազմակերպվել են բոլոր տարիներին: Սակայն այս տարի առաջին անգամ մենք ուսուցումը կենտրոնացրինք Ստ. Շահումյանի անվան թիվ 1 դպրոցում: Դասընթացները բավականին հաջող անցան: Իսկ հայագիտական գիտելիքների խորացումը շարունակվեց արդեն ճամբարում:
Այս տարի առաջին անգամ էքսկուրսիաների ընթացքում մասնակիցներին ուղեկցում էին գիդ-էքսկուրսավարները:
«Արի տուն» ծրագրին այս տարի մասնակցեց ավելի քան 940 մասնակից աշխարհի մոտ 40 երկրից:
Համեմատության կարգով նշեմ, որ 2009 թվականին ունեցանք 317 մասնակից աշխարհի 14 երկրից, 2010 թվականին` 600 մասնակից 26 երկրից, 2011 թվականին` 812 մասնակից 35 երկրից, գրեթե նույն քանակությամբ մասնակիցներ ուենցանք 2012 թվականին, իսկ այս տարի՝ ավելի քան 900 մասնակից: Հաջորդ տարի ակնկալում ենք մոտ 1000 մասնակից:
Մենք մեծ երազանք և ցանկություն ունենք ծրագրին տալու սոցիալական ուղղվածություն, այն է՝ ծրագրի շրջանակներում, հայրենաճանաչության ծրագրին զուգահեռ, մասնագիտական պրակտիկաներ կազմակերպել, ինչը հնարավորություն կտա Հայաստանին «ավելի ներսից» ծանոթանալու:
Որոշ փոփոխությունների կենթարկվի ճամբարային ծրագիրը:
Նախորդ տարիների նման այս տարի ևս նոր ծանոթություններ, մկրտություններ եղան, ընտանիքներ կազմվեցին:
Ուրախալի է, որ ծրագրի մասնակիցները հետագայում իրենց համայնքներում դառնում են մեր ծրագրերի տարածողները, օգնում են համայնքային կառույցներին, մասնակցում են մեր մյուս ծրագրերին և դառնում են մեր գործընկերները:
Այս ծրագրի շրջանակներում ևս ունենք խնդիրներ, որոնք փորձում ենք լուծել:
– Տիկի´ն Սիրվարդ, առջևում տոնական օրեր են: Կցանկանայի մեր զրույցն ավարտել Ձեր ամանորյա մաղթանքով:
– Ցանկանում եմ, որ մեր յուրաքանչյուր ձեռնարկ սլաքով ուղղված լինի սփյուռքահայերի խնդիրների լուծմանը:
Սփյուռքում խրթին է հայապահպանության գործը: Եթե մենք պետական հովանու ներքո կրթության, դաստիարակության, հայի ինքնագիտակցության բարձրացման հետ կապված խնդիրներ ունենք հայրենիքում, ապա այդ խնդիրներն ավելի ակնառու են Սփյուռքում:
Մեր պարտքն է սփյուռքյան ամեն մի կառույցի, անհատի աջակից լինել, որոնց գործունեությունը հայապահպանության ապահովումն է: Մենք պետք է տեր լինենք նրանց ճակատագրին: Տա´ Աստված, որ մենք մի հայրենիքի և մի կտուրի տակ ապրենք: Իսկ այսօր մենք պետք է հզոր Հայրենիք ստեղծենք` հզոր Սփյուռքով, իսկ սփյուռքը կարող է զորավոր լինել հզոր հայրենիքով:
Ես ցանկանում եմ, որ մեր հայրենիքը հզոր, ամուր լինի և կարողանա իր ուժերի չափով օգտակար լինել սփյուռքին, որ Հայրենիք-Սփյուռք կապերն ավելի խորացվեն, և հայը հայ մնա դրսում:

Сирвард АМБАРЯН: «Летнюю школу Спюрк» следует считать состоявшейся структурой…»
«Ари тун» и «Летняя школа Спюрк» являются важными программами Министерства Диаспоры РА, которые способствуют познанию родины и переподготовке армянских специалистов Диаспоры, сохранению и развитию национальной идентичности в Диаспоре.
�?тоги работы программ в 2013 году подводит начальник отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ Министерства Диаспоры РА Сирвард Амбарян.
– Прототипом программы Министерства Диаспоры РА «Летняя школа Спюрк» считаются стартовавшие еще в 2011 году курсы Молодых лидеров и Журналистов.
В 2012 году, по идее министра Диаспоры РА Грануш Акопян, должны были состояться также летние Ускоренные курсы армянского языка. Также по предложению министра было решено объединить все курсы в рамках программы «Летняя школа Спюрк». В программу были включены также курсы Переподготовки учителей Диаспоры и Хормейстеров,  хореографов национальной песни и танца.
Таким образом в 2012 году, совместно с Ереванским государственным университетом, была основана «Летняя школа Спюрк» по пяти направлениям: Ускоренные курсы армянского языка, Курсы переподготовки учителей Диаспоры, Курсы молодых лидеров армянской Диаспоры, Курсы журналистов Диаспоры, Курсы национальной песни и танца.
Курсы проводились в Ереване – на факультете филологии Ереванского государственного университета.
В 2013 году, однако, было решено организовать курсы в Цахкадзоре, где участники получили бы возможность также общаться друг с другом.
Число желающих участвовать в программе оказалось втрое больше намеченного. Особенно высок был интерес к Ускоренным курсам армянского языка.
Только на Курсах переподготовки журналистов Диаспоры оказалось меньше участников, чем планировалось.
Возрастное ограничение было только для участников Курсов переподготовки лидеров, в которых могли участвовать молодые люди в возрасте от 18 до 30 лет.
Таким образом, в программе «Летняя школа Спюрк» приняли участие около 240 армян Диаспоры в возрасте от 8 до 65 лет из более чем  20 стран мира.
В программе, по нашему и участников требованию, для всех направлений были включены курсы национальной песни и танца.
– Госпожа Сирвард, Вы отметили, что интерес особенно высок был к Ускоренным курсам армянского языка.
– В Ускоренных курсах изучения армянского языка приняли участие 96 армян Диаспоры в возрасте от 9 до 65 лет из 9 стран – РФ, Беларусь, Украина, Грузия, Греция, Канада, Германия, Сирия, Ливан.
Курсы были организованы на восточноармянском и западноармянском языках – соответственно уровню владения языком. Было сформировано 8 групп.
Любопытно было участие в курсах сестер-армянок из Албании. Особенно радует участие во всех наших программах детей из семей смешанных браков. Мы всегда стремимся привить армянам Диаспоры, стоящим на грани ассимиляции, ростки формирования армянственности, идентичности.
Для участников, не владеющих языком, особенно важны не только классные занятия, но и общение.
Курсы вели преподаватели кафедры общего образования ЕГУ и профессор университета Сорбонна, директор Центра сохранения языка им. М.Маштоца Хильда Галфаян-Паносян. Госпожа Хильда применяет достаточно интересную методологию. Уже долгие годы она посредством всего 50 уроков дает участнику возможность овладеть армянским языком.
– Основными факелоносцами сохранения армянства в Диаспоре являются учителя. �? в этом плане важным звеном «Летней школы Спюрк» являются курсы переподготовки учителей Диаспоры. Сколько учителей в этом году участвовали в программе?
– В курсах переподготовки учителей армянских очагов образования Диаспоры приняли участие директора национальных школ Диаспоры (ежедневных и однодневных), преподаватели армянского языка и арменоведческих предметов, организаторы  образовательного дела – около 38 человек из 13 стран.
Педагоги в Диаспоре – та прослойка, люди с национальным обликом, которые, не останавливаясь  ни перед чем, впрягаются в дело обучения молодых и людей в возрасте армянскому языку, привития армянского духа. А осуществить все это  невозможно без бескорыстной преданности делу.
– Госпожа Сирвард, интересно, что сегодня требуется армянскому педагогу в Диаспоре?
– В первую очередь необходима методологическая подготовка. Навыки, которые помогут овладеть приемами обучения на базе титульного (государственного) языка данной страны армянскому, как второму, а зачастую третьему, четвертому языку, дабы он стал привлекательным для человека, изучающего язык. Он хочет обогатить свои знания созданными на родине новейшими технологиями, методами, формами преподавания, учебно-вспомогательными, дидактическими материалами.
Педагоги представили целый пакет предложений, который мы, как организаторы курсов, ответственные за программную часть, предоставили соответствующим специалистам ЕГУ, акцентировав, что в центре внимания должно быть то обстоятельство, что обучение должно строиться на основе языка страны, откуда приехал участник. Все это, к сожалению, не было применено соответствующими специалистами университета.
В этом году для учителей впервые был организован курс армянской истории, что также было одним из их требований.
– Какие еще упущения были выявлены в ходе курсов?
– Курсы были бы более эффективными, если бы были организованы уроки обмена опытом лучших школ Армении, как организовали в прошлом году в ереванских школах №43 им. Григора Зограба и №168 им. Вазгена I.
Педагогам не была предоставлена полноценная возможность организовать обсуждение нынешнего положения армянских школ Диаспоры, проблем армянского образования и воспитания, проделанной ими работы и представить собственный опыт.
В курсах национальной песни, правда, были привлечены лучшие специалисты, однако основной курс преподавали специалисты, не имеющие профессионального образования.
– Наиболее уязвимой в Диаспоре является молодежь, которая является не только носителем ценностей, но и их передатчиком. В этом плане важны Курсы молодых лидеров.
– Да, я также придаю большую важность школе Лидеров, потому что для становления, развития армянских общин вели роль завтрашнего поколения.
В этом году в Курсах лидеров участвовали 36 человек из 6 стран – Эстонии, Грузии, России, Украины, Беларуси, Казахстана.
Участники прослушали лекции о лидерстве, его концептуальных подходах и разновидностях, характеристиках лидеров, эффективном использовании социальных сетей, политическом лидерстве.
В рамках программы молодые армяне Диаспоры встречались и прослушали лекции в аппарате Президента РА, в НС РА, правительстве РА, встречались с заместителем министра иностранных дел РА, преподавателями ЕГУ, представителями ряда молодежных организаций, блогерами, были организованы посещения центра TUMO и школы  «АЙБ».
– Госпожа Сирвард, хотелось бы, чтобы поговорили также о курсах журналистов Диаспоры.
– В курсах журналистов Диаспоры в этом году участвовали 12 человек из Грузии, России, �?рана, Украины, Румынии, Ливана и Сирии.
Перед курсами была поставлена цель способствовать повышению профессиональной квалификации молодых журналистов, усвоению знаний о тонкостях армяно-азербайджанских, армяно-турецких отношений, овладению пропагандистскими механизмами, способствующими сохранению армянской идентичности.
Особое внимание было уделено представлению информационной политики Министерства Диаспоры РА, электронных средств, сайта и электронного издания «Армяне сегодня». С радостью должна констатировать, что уже заметны результаты курсов. Некоторые из участников сегодня сотрудничают с электронным изданием Министерства «Армяне сегодня».
– Госпожа Сирвард, какие успехи зафиксировал в этом году курс национальной песни и танца?
– В курсе национальной песни и танца в этом году участвовали 19 человек из следующих стран: Россия, Беларусь, �?ордания, Украина, Грузия.
Курсы были насыщены как теоретическими лекциями, так и практическими занятиями, которые вели известные в республике хореографы и музыканты – Гагик Гиносян, �?рен Улиханова, Анаит Вартанян, Анна Арутюнян, Карен Саркисян, Рубен Карасеферян, Лилит Тер-Варданян, Гаяне Манукян, ответственная – директор Центра культуры ЕГУ Карине Давтян. Участники прослушали лекции о национальном танцевальном и песенном искусстве, ознакомились с этимологией  национальных песен и танцев, историей армянских народных танцев, ашугским песенным искусством, военными и патриотическими, сельскими и трудовыми песнями.
– В ходе программы, насколько помнится, были организованы также интересные встречи, мероприятия.
– Да, помимо процесса переподготовки, были организованы многочисленные мероприятия, встречи, литературные, музыкальные вечера, мероприятия побратимства школ, концертные программы, встречи с шахматной сборной, посещения музеев, Цицернакаберда, Ераблура, Эчмиадзина, Ошакана и других мест.
Несмотря на некоторые недостатки и упущения, программа «Летняя школа Спюрк» удалась, что, можно утверждать, является одним из достижений Министерства в 2013 году.
2012 год был стартовым: естественно, начало любого дела вызывает опасения в вопросе продолжения. Однако мы убедились, что это очень востребованная программа для Диаспоры.
– А новшества в будущем году будут?
– В будущем году программа «Летняя школа Спюрк» пополнится еще одним направлением. Предусмотрели провести Курсы руководителей и работников армянских общин, хотя сумма, ассигнуемая госбюджетом на программы «Летняя школа Диаспоры», осталась прежней – 40 млн драмов. В 2014 году планируется 100 участников, хотя  убеждены, что желающих будет больше.
В будущем году несколько строже будет отбор, в заявках будут чуть более строгие жесткие требования, критерии, потому что в случае большого объема участников суммы затрачиваются на ночлег и питание, и очень важные вопросы остаются вне сферы внимания, что может отразиться на качестве. Мы же стремимся не терять качества за счет  количества.
Не решено пока окончательно место проведения. Новшеством будет и то, что специалисты из Диаспоры получат возможность преподавать в этой проекте, смогут  передавать свои теоретические и практические знания.
Организованные Министерством программы показывают, что со временем возрастает тенденция возврата к армянским корням. Молодежь выступает с достаточно эффективными предложениями, озабочена укреплением связей с родиной, сохранением армянства в Диаспоре, сохранением национального облика.
Понятно, что велико желание все видеть в идеале, однако в столь сложной работе следует предполагать, что у нас могут быть и недостатки – ведь Диаспора, будучи сложным организмом, диктует свои разнообразные вопросы, проблемы, на решение которых нацелена деятельность Министерства.
Одно из наших целей является то, чтобы участниками наших программ стали наши коллеги.
«Летнюю школу Спюрк» следует считать состоявшейся структурой и должны работать над повышением качества и приведением в полное соответствие требованиям Диаспоры.
– Госпожа Сирвард, теперь коснемся программы «Ари тун».
– В этом году программа «Ари тун» была осуществлена с новой нагрузкой. Год был юбилейным для программы: она осуществлялась в пятый раз. Курсы армянского языка организовывались во все годы, однако в этом году впервые мы сконцентрировали обучение в школе №1 им. Ст.Шаумяна. Курсы прошли достаточно успешно. А углубление арменоведческих знаний продолжилось уже в лагере.
В этом году впервые во время экскурсий участников сопровождали гиды-экскурсоводы.
В программе «Ари тун» в этом году участвовало более 940 человек из почти 40 стран мира.
Для сравнения отмечу, что в 2009 году у нас было 317 участников из 14 стран мира, в 2010-м – 600 участников из 26 стран, в 2011-м – 812 из 35 стран, почти столько же участников было в 2012-м, а в нынешнем году – свыше 900 участников. В будущем году ожидаем около 1000 участников.
У нас большое желание и мечта придать программе социальную направленность – в рамках ее, наряду с программой познания родины, организовать профессиональную практику, что даст возможность более глубоко познать Армению «изнутри».
Определенным изменениям подвергнется и программа пребывания в лагере.
Как и в прошлые годы, в нынешнем были новые знакомства, крещение, создались семьи.
Радует, что участники программы впоследствии в своих общинах становятся пропагандистами нашей программы, помогают общинным структурам, участвуют в других наших  программах и становятся нашими партнерами.
В рамках этой программы у нас тоже имеются проблемы, которые стараемся решать.
– Госпожа Сирвард, впереди – праздничные дни. Хотелось бы завершить  нашу беседу Вашим Новогодним пожеланием.
– Желаю, чтобы каждое наше мероприятие было целенаправленно на решение проблем армян Диаспоры.
Дело сохранения армянства в Диаспоре сложно. Если у нас, на родине, при государственном патронате, имеются проблемы с образованием, воспитанием, повышением самосознания армянина,   то эти проблемы более очевидны в Диаспоре.
Наш долг – поддерживать каждую структуру, личность в Диаспоре, чья деятельность направлена на обеспечение сохранения армян. Мы должны быть хозяевами их судеб. Дай Бог, чтобы мы жили в одной родине, под одной крышей. А сегодня мы должны создать могучую Родину с могучей Диаспорой, Диаспора же может быть могучей при сильной Родине.
Я желаю, чтобы наша родина была сильной и могучей, могла по мере своих сил быть полезной Диаспоре, чтобы связи Родина-Диаспора еще более углубились, и армянин за пределами Армении оставался армянином.