Իռլանդիայում բացվել է հայկական խաչքարերին նվիրված ցուցահանդես
Իռլանդիայի հայ համայնքի նախաձեռնությամբ ապրիլի 24-ին տեղի է ունեցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման արարողություն՝ Իռլանդիայի մայրաքաղաք Դուբլինի «Քրիստոս Փրկիչ» տաճարում:
Միջոցառման շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև «Խաչքար Իռլանդիայի համար» խորագրով լուսանկարների ցուցադրություն, որը կշարունակվի նաև մայիս ամսվա ընթացքում:
«Այս բացառիկ լուսանկարների միջոցով այցելուները հնարավորություն կունենան հետաքրքիր շատ բան պարզել հայկական խաչքարերի և իռլանդական ավանդական խաչ-հուշարձանների նմանությունների և տարբերությունների մասին»,- «Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է CatholicIreland.net-ը:
Երեկոյին ներկա էին Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու Մեծ Բրիտանիայի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, դուբլինահայ համայնքի, Իռլանդիայի դիվանագիտական կորպուսի, Իռլանդիայի արտաքին գործերի և առևտրի դեպարտամենտի, տարբեր երկրների, այդ թվում՝ Իռլանդիայի, Հունաստանի, Եթովպիայի եկեղեցիների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:

Exhibition on Irish High Crosses and Armenian Khachkars
An exhibition exploring the similarities between Irish High Crosses and Armenian Khachkars will run throughout May at Christchurch Cathedral, Dublin, CatholicIreland.net reports.
The photographic exhibition was formally launched last week to coincide with the 104th anniversary of the 1915 Armenian genocide.
A service of remembrance at Christchurch Cathedral was attended by the the Armenian Primate in Ireland, Bishop Hovakim Manukyan, who led prayers at the Khachkar Memorial in the grounds of the cathedral; as well as Archbishop Michael Jackson of Dublin and Glendalough.
Representatives of the Methodists in Ireland, the Moderator of the Presbyterian Church, and members of the Orthodox church as well as the President of the Jewish community also attended.