Սփյուռքի գործերով հանձնակատարը մոտիկից կծանոթանա համայնքներում առկա խնդիրներին. Բաբկեն Տեր Գրիգորյան
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը աշխատելու է 4 ուղղությամբ՝ հայրենադարձություն եւ ինտեգրում, հայապահպանություն եւ համայնքներին աջակցություն, համահայկական օրակարգի ձեւավորում եւ սփյուռքի ներուժի ներգրավում երկրի զարգացման գործընթացներին։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ սփյուռքի նախարարի պարտականությունները կատարող Բաբկեն Տեր Գրիգորյանը։
«Մեր գործառույթներն ու դրանց ուղղություններն արդեն հստակ են։ Մենք աշխատելու ենք 4 ուղղությամբ՝ հայրենադարձություն եւ ինտեգրում, հայապահպանություն եւ համայնքներին աջակցություն, համահայկական օրակարգի ձեւավորում եւ սփյուռքի ներուժի ներգրավում երկրի զարգացման գործընթացներին։ Ինչ վերաբերում է գործառույթներին, այստեղ առաջին հերթին կարեւորվում է համայնքների հետ կապերի պահպանումն ու ամրապնդումը, երկրորդ` մշակելու ենք հստակ ռազմավարություն, կոորդինացնելու ենք 12 նախարարությունների ծրագրերը։ Այսինքն, մենք ասում ենք, որ Սփյուռքի մեկ նախարարության փոխարեն հիմա մենք ունենալու ենք 12 նախարարություն, որոնք զբաղվելու են սփյուռքի հարցերով»,–նշեց նա։
Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը, ՀՀ սփյուռքի նախարարի պարտականությունները կատարողի խոսքով, ունենալու է 20-25 աշխատակից։
Նրա պնդմամբ՝ գրասենյակի շնորհիվ Հայաստան–Սփյուռք կապերը նոր մակարդակի են բարձրանալու։
Հարցին՝ փորձե՞լ են հասկանալ Սփյուռքի հայկական համայնքների կարծիքը նոր կառույցի շուրջ, Բաբկեն Տեր Գրիգորյանը նշեց. «Գիտեք՝ Սփյուռքի կարծիքն այստեղ միանշանակ չի եղել։ Սփյուռքը բազմաշերտ է, եւ մենք ունեցել ենք տարբեր կարծիքներ։ Պետք է նշեմ, որ բացասական կարծիքներն առաջացան այն ժամանակ, երբ հստակեցվում էր նախարարության կարգավիճակը։ Սակայն հիմա, երբ խոսում ենք այս նոր ձեւաչափի մասին Սփյուռքի տարբեր ներկայացուցիչների հետ եւ բացատրում, թե ինչ ենք պատկերացնում, այլ են կարծիքները»։
Նրա փոխանցմամբ՝ գրասենյակի բյուջեն նախարարության բյուջեի համեմատ ավելի սահմանափակ է լինելու, որովհետեւ ծրագրեր իրականացնելու ֆունկցիա չի կատարելու նոր կառույցը, սակայն բարձրացվելու է գործուղումների բյուջեն. «Նախարարն ունի ամենօրյա պարտականություն կառավարությունում, հանձնակատարը շատ ավելի ազատ է լինելու՝ շատ ավելի ժամանակ անցկացնել համայնքներում, որպեսզի մոտիկից կարողանա ծանոթանալ, թե համայնքներում ինչ խնդիրներ կան»։
Հայրենադարձության մասին խոսելիս սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատարը շեշտը դնում է ոչ քանակի վրա, այլ որակի վրա. «Շեշտը պետք է դնել գիտական, մասնագիտական հայրենադարձության վրա, որը կլինի մեր տնտեսական հեղափոխության շարժիչ ուժը»։
Բաբկեն Տեր Գրիգորյանը նշեց նաեւ, որ սփյուռք հանձնակատարի պաշտոնը ստանձնելու առաջարկ չի ստացել, սակայն պատրաստ է ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը, այնպես ինչպես կառավարությունն իրեն կտեսնի։

The Office of the Chief Commissioner for Diaspora Affairs will work in four directions, including repatriation and integration, preservation of the Armenian identity and support to communities, formation of the pan-Armenian agenda and engagement of the potential of Diaspora Armenians in the development of Armenia. This is what Acting Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Babken DerGrigorian told Armenian News-NEWS.am.
“As far as the functions are concerned, the important things are the maintenance and strengthening of ties with Armenian communities, the development of a clear-cut strategy and the coordination of the programs of the 12 ministries of Armenia. So, we’re telling the Armenian Diaspora that now there will be 12 ministries that will deal with the Diaspora’s issues, not one ministry,” he stated.
According to DerGrigorian, the Office of the Chief Commissioner for Diaspora Affairs will have 20-25 employees and will help raise the level of relations between Armenia and the Diaspora to a new level. There will also be more business trips.
When asked if the Ministry of Diaspora has tried to understand what Diaspora Armenians have to say about the Office, Babken DerGrigorian stated the following: “The Diaspora is multilayered, and the opinions vary. I must say that there were negative opinions when the status of the ministry was being specified. Now when we talk about this new format with Diaspora Armenians and explain what we picture, they have different views.”
Talking about repatriation, the acting minister of Diaspora placed emphasis on quality, not quantity. He also stated that even though he hasn’t received an offer to assume the office of the chief commissioner, he is ready to serve the Republic of Armenia the way the government sees fit.