Կալուգայից Հայաստան վերադարձած Վարդանյանների ընտանիքը ցանկանում է զարգացնել էթնոտուրիզմը.տեսանյութ
Վարդանյանների բազմանդամ ընտանիքն երկար տարիներ ապրելով ՌԴ Կալուգայի մարզում՝ 2017 թվականին հարազատ՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի Գեղադիր գյուղ են վերադարձել՝ չկարողանալով հաղթահարել կարոտը: Վերադարձի կարևոր շարժառիթներից է եղել նաև երեխաների՝ դպրոց գնալու խնդիրը: Նրանք, աներկբա, որոշել են, որ իրենց երեխաները պետք է Հայաստանում ուսում ստանան և օտարության մեջ չմեծանան:
Վարդանյանները Հայաստան գալուց առաջ իրենց միջոցները վաճառել են, գյուղում ոչ մեծ անասնագոմ են կառուցել, որտեղ տարբեր եղջերավոր անասուններ, խոզ ու հավ են պահում: Նրանք նաև բիզնես-գաղափար ունեն: Այն իրականացնելով՝ կխթանեն Հայաստանում զբոսաշրջության զարգացմանը, տնտեսության աճին և ներդրումների ակտիվացմանը:
Արագած լեռան դիմաց գեղեցիկ բնապատկերով բացվող մի տարածք ունեն, որտեղ ցանկանում են զբոսաշրջային կենտրոն հիմնել և զբոսաշրջիկների համար յուրահատուկ առաջարկով հանդես գալ:
Ըստ նախագծի՝ զբոսաշրջիկները հայկական գյուղական ջերմ միջավայրում հնարավորություն կունենան տեսնելու, թե ինչպես են կանայք առանց որևէ տեխնոլոգիա կիրառելու ձեռքով պանրի տեսականի պատրաստում, կմասնակցեն խնոցու կարագ, թոնրի լավաշ, գաթա պատրաստելու ընթացքին, կհամտեսեն իրենց իսկ պատրաստած հայկական ուտելիքները:
«Ուզում ենք մեր օրինակով գյուղական համայնքներում էկոտուրիզմը զարգացնել և ցույց տալ Հայաստանի զբոսաշրջային գրավչությունը: Պետք է անենք հնարավոր ամեն բան՝ զբոսաշրջիկների համար սիրելի վայր դառնալու, որպեսզի նրանք գալով Հայաստան՝ միանգամից մեզ մոտ այցելելու ցանկություն հայտնեն»,-«Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում ասաց Վարդանյան ընտանիքի հարս Հայկուհի Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ ակնկալում են համապատասխան մարմիների և շահագրգիռ կողմերի աջակցությունը՝ կյանքի կոչելու ծրագիրը:
Իրապես, մարդկային այսպիսի շփումները զբոսաշրջիկին կապում է տվյալ երկրի հետ և, անկասկած, նորից վերադառնալու ցանկություն առաջացնում:
Չմոռանանք, որ հայաստանյան խոհանոցը բազմազան է, իսկ էթնոտուրիզմը տարածված լինելով ամբողջ աշխարհում՝  զբոսաշրջիկների շրջանում մեծ պահանջարկ ունի, հատկապես նրանց մոտ, ովքեր հատուկ հետաքրքրվածություն ունեն խոհանոցային մշակույթի հանդեպ կամ սիրում են համեղ ուտել:
Ուստի, մաղթե՛նք Վարդանյան ընտանիքին, որ շուտափույթ գտնեն օգնության ձեռք մեկնողներ և միասնական ջանքերով բարեհաջող իրականացնեն իրենց նախագիծը:

Семья Варданянов, вернувшаяся из Калуги, намерена развивать этнотуризм (видео)
Семья Варданянов, много лет прожив в Калуге, в 2017 году так и не справившись с тоской, решили вернуться в родное село Гегадзор области Арагацотн Армении. Одним из основных мотивов возвращения стала проблема школы для детей. Они, ни на минуту не сомневаясь, решили, что их дети должны получить образование в Армении и не расти на чужбине.
Перед приездом, Варданяны продали все свое имущество, и на эти деньги построили в деревне небольшую скотоводческую ферму, где разводят крупный рогатый скот, свиней и кур. У них есть бизнес-идея. Воплощая ее в жизнь они, смогут содействовать развитию туризма в Армении, росту экономики и стимуляции инвестиций.
У подножья горы Арагац, открывается вид на красивую местность, где они намерены создать туристический маршрут, и в связи с этим, у них есть интересное предложение для туристов, посещающих Армению.
Согласно их проекту, туристы будут жить в местной колоритной обстановке, у них будет возможность своими глазами увидеть как женщины изготавливают сыры без применения каких-либо технологий, принять участие в процессе приготовления масла, лаваша, гаты, и вкусить приготовленные ими же армянские блюда.
«Мы хотим развивать экотуризм в деревнях Армении, тем самым пропагандируя и развивая туризм в Армении. Мы должны сделать все возможное, чтобы Армения стала излюбленным местом для туристов со всего света »,- сказала в беседе с «Hayern aysor» невестка семьи Варданян –Айкуи Мартиросян, добавив, что они надеются на поддержку властей и заинтересованных лиц, для реализации программы.
Действительно, такие тесные контакты создают основы для крепких связей туристов со страной, и несомненно, желание возвращаться снова и снова.
Армянская кухня отличается разнообразием, а этнотуризм широко распространен во всем мире, и на него сейчас есть большой спрос в туристической среде. Этим видом туризма заинтересованы те, кого занимает процесс приготовления вкусной еды или наслаждения ею.
Поэтому, мы желаем, чтобы семья Варданян нашла помощников в реализации своего проекта для ее успешной реализации.