Մխիթար Հայրապետյանի հարցազրույցը եգիպտական հեղինակավոր «Ալ-Ախբար» թերթին
«Հայերն այսօր»-ը թարգմանաբար ներկայացնում է եգիպտական «Ալ-Ախբար» թերթի հարցազրույցը ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանի հետ:
– Պարո´ն Հայրապետյան, որքա՞ն է հայերի թիվն աշխարհում, նրանցից քանի՞սն են բնակվում Եգիպտոսում:
– Ժամանակակից հայկական սփյուռքը հաշվվում է շուրջ 7 մլն մարդ, որոնց թվում են՝ 1915-1923թթ.. Արևմտյան Հայաստանում և Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանությունից փրկվածները, նրանց ժառանգները, ինչպես նաև ԽՍՀՄ փլուզումից հետո նախկին խորհրդային տարածքում բնակվող հայերը և ՀՀ անկախության ձեռքբերումից հետո երկրից արտագաղթածները: Իսլամացած հայերի թիվը հաշվվում է շուրջ 2 մլն մարդ, որոնք հիմնականում բնակվում են ժամանակակից Թուրքիայի տարածքում (հիմնականում՝ բռնի իսլամացված հայեր), Մերձավոր և Միջին Արևելքի երկրներում:
Եգիպտոսում հայերը հաստատվել են դեռևս 2-3-րդ դարերում: Մերօրյա եգիպտահայերը մեծամասամբ Եգիպտոսում ծնված ու քաղաքացիություն ունեցող հայեր են, որոնք հիմնականում կենտրոնացած են Ալեքսանդրիայում և Կահիրեում: Մինչև 1952 թ. մոտ 60 000 հայ էր բնակվում այստեղ, այժմ նրանց թիվը կազմում է շուրջ 7 000 մարդ:
– Ինչպե՞ս են սփյուռքահայերը նպաստում իրենց երկրի տնտեսության զարգացմանը:
– Թավշյա հեղափոխությունից հետո սփյուռքում տիրում են դրական տրամադրություններ, լիցքեր, որոնք քիչ-քիչ վերածվում են արդյունքի, հաճախ՝ Հայաստանում սփյուռքահայերի կողմից ներդրումների տեսքով:
Հեղափոխությունից հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանում բիզնես անելու կոչով դիմեց աշխարհասփյուռ հայությանը և ընդգծեց, որ Հայաստանում կարելի է գործել, վաստակել, զարգանալ՝ օրինական և հավասար դաշտում: Սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ բազում հանդիպումների ընթացքում ևս հաճախ նշում եմ, որ Հայաստանը լոկ հուզական տարածք չէ, այն ժամանակակից պետություն է՝ լայն հնարավորություններով: Եվ ներդրում անելու ու գումար վաստակելու արդյունքում կշահենք բոլորս։ Այս առումով սփյուռքի նախարարությունը ներդրողներին ճիշտ ուղղորդելու, համապատասխան գերատեսչության հետ կապեր հաստատելուն օժանդակելու առումով կատարում է իր գործը:
Միանշանակ է նաև, որ սփյուռքում անվստահության մթնոլորտը կոտրվել է, և մեծ հետաքրքություն կա Հայաստանի բիզնես հնարավորությունների հանդեպ: Այսօր էլ շատ սփյուռքահայ գործարարներ հայրենիքում գործարաններ են հիմնում, ներդրումներ անում նորարական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, արդյունաբերության, կրթության բնագավառներում:
– Ինչպե՞ս եք պատկերացնում եգիպտական կառավարության հետ համագործակցությունը՝ եգիպտահայերին մեծարելու միջոցառում կազմակերպելու ուղղությամբ (սեպտեմբերի 26-ին կայացած միջոցառմանը մասնակցել է նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը- Հ.Ա.):
– ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը ողջունում և խորապես գնահատում է եգիպտական պետության կողմից նախաձեռնած՝ եգիպտահայ համայնքին նվիրված միջոցառման իրականացումը: Համոզված եմ՝ նման նախաձեռնությունը մեծ ոգևորություն կառաջացնի հայ համայնքում և առավել կջերմացնի Հայաստան-Եգիպտոս բարեկամությունը:
– Ինչո՞վ է կարևոր հայ–եգիպտական դիվանագիտական հարաբերությունների ամրապնդումը:
– Հայ-եգիպտական բարեկամությունը դարերի պատմություն ունի: Տարիների ընթացքում հաստատված բարիդրացիական հարաբերությունները միայն նպաստում են բարեկամ երկրների միջև տնտեսական, զբոսաշրջային կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև երկրում հայ համայնքի նկատմամբ արդեն իսկ հաստատված բարյացակամ վերաբերմունքի ամրապնդմանը: Եգիպտահայ համայնքին ընդգրկելով «Nostos. The return» ծրագրին՝ հնարավորություն կստեղծի օրըստօրե ծերացող և նոսրացող հայ համայնքի երիտասարդությանը վերադարձնել իր արմատներին:
– Մինչ եգիպահայերի մեծարանքի միջոցառումները, արդյո՞ք նախկինում այլ երկրներում ևս կազմակերպվել են սփյուռքահայերին մեծարելու միջոցառումներ:
– Անցնող տարիների ընթացքում տարբեր երկրներում բազմիցս կազմակերպվել են հայ համայնքների մեծարման միջոցառումներ, օրինակ՝ ՌԴ-ում 2017թ. աշնանը ՌԴ և ՀՀ մշակույթի նախարարությունների կողմից իրականացվել է «Հայաստանի մշակույթի օրեր», 2018թ. Փարիզի քաղաքապետարանի կողմից Տլիմսեն ու Սպինոզա փողոցների հատման կետում գտնվող ճեմուղին վերանվանվել է հայազգի կին գրող, թարգմանիչ, հրապարակագիր Զապել Եսայանի անունով և այլն:
Անցած տարի Լեհաստանի Սեյմը, նշելով Լեհաստանում հայ համայնքի 650-ամյակը, իր երախտիքը հայտնեց հայ համայնքին և ընդունեց հատուկ բանաձև՝ այդպիսով մեկ անգամ ևս գնահատելով հայերի՝ Լեհաստանի պատմության մեջ ունեցած մեծ դերակատարությունը։ Նման միջոցառումների ցանկը կարելի է երկար շարունակել: Սա նաև պայմանավորված է նրանով, որ հայերը, որ երկրում էլ բնակություն են հաստատել, փորձել են իրենց ներդրումն ունենալ տվյալ երկրի զարգացման գործում:
– Ինչպե՞ս է իրականացվում Հայաստանի կառավարության և սփյուռքահայերի/արտագաղթածների համագործակցությունը:
– Սփյուռքի հայ համայնքների և ՀՀ կառավարության միջև մշտական կապը և գործակցությունը իրականացվում է ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ անմիջական կապի, ինչպես նաև տվյալ երկրներում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և հյուպատոսական հիմնարկությունների միջոցով: Թավշյա հեղափոխության արդյունքում ձևավորված կառավարությունը Հայաստան-սփյուռք հարաբերությունների նոր տրամաբանություն ու օրակարգ է առաջ բերել: Այս տարի արդեն նախարարությունը նոր ծրագրեր է մեկնարկել՝ հատկապես շեշտադրելով սփյուռքահայ երիտասարդների հետ տարվող աշխատանքերը:

�?нтервью Мхитара Айрапетяна известной египетской газете «Аль-Ахбар»
«Hayern Aysor» представляет перевод интервью министра Диаспоры РА  Мхитара Айрапетяна известной египетской газете «Аль-Ахбар».
Господин Айрапетян, сколько армян во всем мире, сколько из них проживает в Египте?
-В современной Диаспоре численность армян составляет примерно 7 млн, в число которых входят армяне, выжившие после Геноцида армян с 1915 по 1923 гг. в Западной Армении и Турции, их потомки, а также армяне, проживающие на бывшей территории СССР после распада союза и те, кто эмигрировал из страны после становления РА независимого государства.  Число исламизированных армян составляет около 2 миллиона, которые в основном проживают на территории современной Турции ( как правило, это армяне которые приняли ислам не по своей воле), также в странах Дальнего и Ближнего Востока.
Армяне в Египте основались во II-III вв. Сегодняшними египетскими армянами являются в основном армяне, родившиеся и имеющие египетское гражданство, которые проживают в Александрии и Каире. До 1952 года здесь проживало около 60 000 армян, и теперь их число составляет около 7000 человек.
– Каким образом армяне Диаспоры способствуют экономическому развитию своей страны?
– После бархатной революции в Диаспоре появилось некое позитивное настроение, эмоции, которые постепенно дают свои результаты, часто в виде инвестиций армян Диаспоры в Армении.
После революции премьер-министр Никол Пашинян обратился к армянам Диаспоры, призвав их основать свои бизнес идеи на Родиине. Он подчеркнул, что в Армении можно работать, зарабатывать и развиваться и все это на справедливым  правовым и равным образом. Во время встреч с представителями Диаспоры я часто упоминаю, что Армения – это не просто эмоциональная область, это современное государство с широкими возможностями. Следовательно, сделав инвестиции, все будут в выигрыше. В этом смысле Министерство Диаспоры осуществляет свою работу в направлении инвесторов по правильному пути, в установлении контактов с соответствующими ведомствами. Также однозначно то, что атмосфера недоверия в Диаспоре нарушена и создан большой интерес к бизнес-возможностям в Армении. Сегодня многие армянские бизнесмены Диаспоры создают заводы на своей Родине, вкладывая средства в инновационные технологии, сельское хозяйство, промышленность и образование.
-Как вы представляете себе сотрудничество с египетским правительством в организации мероприятия, посвященного армянам Египта (министр Диаспоры РА Мхитар Айрапетян   участвовал в мероприятии, которое состоялось в конце сентября)?
– Министерство Диаспоры РА приветствует и глубоко оценивает проведение мероприятия, организованного египетским государством в   армянской общине Египта. Я убежден, что такая инициатива принесет большой энтузиазм армянской общине и еще больше усилит армяно-египетскую дружбу.
-В чем состоит важность укрепления армяно-египетских дипломатических отношений?
– Армяно-египетская дружба имеет историю столетий. Установленные на протяжении многих лет дружеские отношения способствуют укреплению экономических и туристических связей между странами, а также укреплению   созданного позитивного отношения к армянской общине в Египте. Вовлечение армянской общины Египта в программу «Nostos. The return» создаст возможность для молодой армянской общины каждый день постепенно приобщиться и вернуться к своим корням.
-До организации мероприятия в честь армян Египта были ли организованы в других странах подобного рода мероприятия?
– На протяжении многих лет в разных странах были организованы многочисленные мероприятия, посвященные армянским общинам, например, в РФ осенью 2017 года  усилиями Министерств Культуры РФ и РА были организованы «Дни армянской культуры», в 2018 году мэрия Парижа переименовала переулок на перекрестке  улиц Тлимсен и Спиноза  в честь армянской писательницы, переводчицы, публициста Забел Есаян и есть еще много таких примеров.
В прошлом году Сейм Республики Польша, отметившая 650-летие армянской общины в Польше, выразила благодарность армянской общине и приняла специальную резолюцию, тем самым вновь оценив большую роль армян  в истории Польши. Список таких мероприятий можно еще долго продолжить. Это связано также с тем, что армяне, которые поселились в стране, пытались внести свой вклад в развитие страны.
-Как осуществляется сотрудничество между правительством Армении и армянами Диаспорами / армянскими эмигрантами?
– Постоянная связь и сотрудничество между армянскими общинами Диаспоры и правительством Армении осуществляется через прямую связь с Министерством Диаспоры РА, а также с помощью дипломатических представителей и консульские учреждения РА в данных странах. Правительство, сформированное в результате бархатной революции, создало новую логику и повестку дня отношений Армения-Диаспора. В этом году Министерство приступило к осуществлению новых проектов, особенно с упором на работу с армянской молодежью Диаспоры.