«Դուք այստեղ եք տանտիրոջ կարգավիճակով». սփյուռքի նախարարը՝ «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մասնակիցներին
Օգոստոսի 10-ին Հայ-ռուսական համալսարանում տեղի ունեցավ սփյուռքի նախարարության «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի բացման միջոցառումը:
Բարի գալուստ մաղթելով մասնակիցներին նոր Հայաստանում՝ Սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշեց. «Ես մեզ բոլորիս ուզում եմ շնորհավորել երկու իրադարձության առթիվ: Նախ այն բանի համար, որ դուք իսկապես գտնվում եք նոր Հայաստանում, և իհարկե շնորհավորում եմ «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի մեկնարկի առթիվ: Սա սփյուռքի նախարարության համար աննախադեպ ծրագիր է, երբևէ նախարարությունը միաժամանակ 400 սփյուռքահայ պատանիների չի հյուրընկալել: Մեզ համար մարտահրավեր է, սակայն մենք անելու ենք մեր լավագույնը, որ թերացումներ չլինեն»:
Նախարարը շնորհակալություն հայտնեց ծրագրի գործընկերներին՝ Հայ-ռուսական համալսարանին, «Teach for Armenia» և «Birthright Armenia» հիմնադրամներին, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը, «GG» տաքսի ծառայությանը, «All Inclusive Armenia» և «Loft» կազմակերպություններին:
«Ես առավել քան վստահ եմ, որ դուք գժի պես սիրահարվելու եք այս երկրին, և Հայաստանն էլ սիրելու է ձեզ: Ուզում եմ, որ տարբեր պատմամշակութային վայրեր այցելելուց բացի՝ երբեմն դուրս գաք և շփվեք մարդկանց հետ: Տեսնեք, թե որքան դրական էներգետիկա է կուտակվել թավշյա հեղափոխությունից հետո: Խոսե՛ք, զրուցե՛ք, կիսվե՛ք, ճանաչե՛ք ձեր հայրենակիցներին: Դուք կսիրեք նրանց»,-ընդգծեց նախարարն ու վստահություն հայտնեց, որ «Քայլ դեպի տուն»-ի մասնակիցներից շատերին տարիներ անց կրկին կհանդիպի, և նախարարությունն ամեն բան անելու է, որ նրանք տեղափոխվեն Հայաստան:
«Դուք այստեղ հյուր չեք, դուք այստեղ եք տանտիրոջ կարգավիճակով: Միշտ հիշեք, որ կա մի փոքր պետություն մեծ ներուժով, 42 հազար կիլոմետր տարածքով, որը սպասելու է ձեզ: Շնորհակալ եմ, սիրում եմ բոլորիդ»,-ամփոփեց իր խոսքը Մխիթար Հայրապետյանը:
Մասնակիցներին ողջունեց նաև Հայ-ռուսական համալսարանի էկոնոմիկայի և բիզնեսի ինստիտուտի տնօրեն Էդվարդ Սանդոյանը: «Մեր համալսարանում բազմաթիվ սփյուռքահայ ուսանողներ ունենք: Ձեզ նույնպես սպասում ենք այստեղ: Բարո՛վ եք եկել, բարի երթ»,-նշեց Էդվարդ Սանդոյանը:
Ծրագրի մասնակիցներին երաժշտական կատարումներով ողջունեցին երգիչներ Հայկ Ստվերը, Հայկ Եսայանը և Վլադիմիր Ահարոնյանը: Պատանիները պարեցին, ծանոթացան սփյուռքի նախարարի հետ, լուսանկարվեցին:
Այնուհետև ծրագրի 440 մասնակիցները բաժանվեցին հոսքերի ու խմբերի: Նրանք այսօր ըստ ուղղությունների կմեկնեն Հայաստանի պատմության, Երևանի պատմության և «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց թանգարաններ:

Министр диаспоры участникам программы «Шаг к дому» : «Вы здесь в качестве хозяев, а не гостей»
10 августа в Российско-Армянском университете состоялась церемония открытия программы Министерства Диаспоры РА «Шаг к дому» .
Приветствуя участников в новой Армении, министр диаспоры Мхитар Айрапетян отметил: «Я хотел бы поздравить всех нас по поводу двух событий. Прежде всего, за то, что вы действительно находитесь в новой Армении, и, конечно же, поздравляю вас с запуском программы «Шаг к дому». Это униклаьная программа для министерства диаспоры, так как министерство никогда одновременно не приветствовало 400 молодых людей армянской диаспоры. Это вызов для нас, но мы сделаем все возможное, чтобы не было никаких упущений ».
Министр поблагодарил партнеров программы: Российско-Армянский университет, фонды «Teach for Armenia» и «Birthright Armenia», Армянский общий благотворительный союз, службу такси GG, организации «All Inclusive Armenia» и «Loft».
«Я более чем уверен, что вы влюбитесь в эту страну, и, в свою очередь, Армения тоже вас полюбит. Я хочу, чтобы кроме посещения различных исторических и культурных объектов, вы просто выходили и общались с людьми. Посмотрите, сколько положительной энергии накопилось после бархатной революции. Разговаривайте, делитесь, узнавайте своих соотечественников. Вы полюбите их», – отметил министр, выразив уверенность в том, что через несколько лет снова увидит участников программы «Шаг к дому», и что министерство сделает все возможное, чтобы они переехали в Армению.
«Вы здесь в качестве хозяев, а не гостей. Всегда помните, что есть небольшая страна с большим потенциалом, с территорией в 42 тысячи километров, которая будет вас ждать. Спасибо, я всех вас люблю », – сказал в заклучение Мхитар Айрапетян.
Участников также приветствовал директор �?нститута экономики и бизнеса Российско-Армянского университета Эдвард Сандоян. «У нас в нашем университете много студентов из армянской диаспоры. Мы тоже здесь ждем всех вас. Добро пожаловать и удачи вам, – сказал Эдвард Сандоян.
Певцы Айк Ствер, Айк Есаян и Владимир Ааронян поприветствовали участников программы музыкальными выступлениями. Участники потанцевали, познакомились с министром диаспоры и сфотографировались.
Затем 440 участника программы были распределены по потокам и группам согласно направлениям и отправились в исторические музеи-заповедники Армении и Еревана и историко-археологический музей-заповедник «Эребуни».