«Քայլ դեպի տուն» ծրագրին կմասնակցեն սփյուռքահայ երիտասարդներ՝ աշխարհի 25 երկրից
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Դավիթ Սարգսյանը և «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի պատասխանատու Հայկ Ենգիբարյանը հուլիսի 25-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ մանրամասներ են ներկայացրել օգոստոսի 10-24-ը ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից իրականացվող «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրի վերաբերյալ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Հայերն այսօր»-ը, Դավիթ Սարգսյանն իր խոսքում նշել է, որ «Քայլ դեպի տուն»-ը «Արի տուն» և «Սփյուռք» ամառային դպրոց ծրագրերի միաձուլումն է: «Քայլ դեպի տուն» ծրագրի շրջանակում Սփյուռքում ապրող հայ երեխաները, գալով հայրենիք, կսովորեն հայոց լեզու, հայոց պատմություն, ինչպես նաև կծանոթանան հայկական ավանդույթներին ու մշակույթին:
«Ամենակարևոր հարցերից մեկը ծրագրի իրականացման համար անցկացվող մրցույթների թափանցիկությունն ապահովելն է: Կազմակերպչական հարցերը լուծելու համար անցկացվող մրցույթին մասնակցել է չորս կազմակերպություն, որոնցից հաղթել է «Լոռե հոլդինգ» ՍՊԸ-ն»,-ասել է փոխնախարարը` հավելելով, որ ծրագրի շրջանակներում մասնակիցները կապրեն հյուրընկալ ընտանիքներում: Այն ընտանիքները, որոնք ցանկանում են իրենց տանը հյուրընկալել ծրագրին մասնակից երեխայի, պետք է էլեկտրոնային տարբերակով լրացնեն համապատասխան հայտը:
«Քայլ դեպի տուն» ծրագրի պատասխանատու Հայկ Ենգիբարյանն իր խոսքում նշել է, որ ծրագիրը նախատեսված է 13-21 տարեկան սփյուռքահայ պատանիների և երիտասարդների համար: Այն ունի երկու բաղադրիչ` կրթական և ճանաչողական: Կրթական բաղադրիչը ներառում է հայոց լեզվի արագացված ուսուցման դասընթացներ (արևելահայերեն և արևմտահայերեն):
Ծրագրի ճանաչողական մասը նախատեսում է մասնակիցների այցելություններ Հայաստանի պատմամշակութային վայրեր, ինչպես նաև մի շարք առաջատար ուսումնական, ստեղծարար և տեխնոլոգիական կենտրոններ: Հանդիպումներ կլինեն պետական պաշտոնյաների և մշակութային գործիչների հետ: Ծրագրի վերջին երեք օրը երեխաները կանցկացնեն ճամբարում:
Հավելենք, որ «Քայլ դեպի տուն» ուսումնաճանաչողական ծրագրին կմասնակցեն Սփյուռքում բնակվող շուրջ 500 պատանի և երիտասարդ՝  աշխարհի 25 երկրից:

В программе «Шаг к дому» будет участвовать армянская молодежь диаспоры из 25 стран мира
Заместитель министра диаспоры РА Давид Сарgсян и руководитель программы «Шаг к дому» Айк Енгибарян представили подробную информацию об образовательной программе «Шаг к дому», реализуемой министерством диаспоры РА с 10-го по 24-е августа.
Как сообщает «Hayern Aysor», Давид Саргсян в своем выступлении отметил, что «Шаг к дому» – это слияние программ летней школы «Ари тун» и «Спюрк». В рамках программы «Шаг к дому» армянские дети, живущие в диаспоре, приедут в Армению, изучат армянский язык, историю Армении, а также познакомятся с армянскими традициями и культурой.
«Одним из наиболее важных вопросов является обеспечение прозрачности конкурсов, проводимых для проекта. �?з четырех организаторов принявших  участие в  конкурсе, выиграл ООО «Lore Holding», сказал заместитель министра, добавив, что участники будут жить в принимающих семьях. Те семьи, которые хотят разместить своего ребенка дома, должны заполнить заявку в электронном виде».
Айк Енгибарян, сотрудник программы «Шаг к дому», сказал в своем выступлении, что программа предназначена для армянской молодежи Диаспоры в возрасте от 13 до 21 года. Она имеет два компонента: образовательный и познавательный. Первый компонент включает в себя ускоренные учебные курсы армянского языка (восточный армянский и западный армянский).
Познавательная часть проекта предусматривает посещение участников армянских исторических и культурных объектов, а также ряд ведущих образовательных, творческих и технологических центров. Будут встречи с государственными чиновниками и деятелями культуры. Последние три дня программы будут проходить в лагере.
Добавим, что около 500 молодых армян диаспоры из 25 стран примут участие в образовательной программе «Шаг к дому».