Երիտասարդների փաստարկներից հետո ցեղասպանությունը ժխտող գործիչը հեռացել է իր իսկ գրքի շնորհանդեսից
Մոսկվայի Նոր Արբատի «Դոմ կնիգի» գրախանութում ամերիկացի գործիչ, Վիրջինիայի «Marine Corps» համալսարանի ռազմական պատմության պրոֆեսոր, նախկին բարձրաստիճան զինվորական գործակալ Էդվարդ Էրիքսոնի Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող հերթական գրքի շնորհանդեսը խափանվել է մի խումբ հայ երիտասարդների շնորհիվ: Շնորհանդեսին ներկա Մոսկվայի թուրքական եւ ադրբեջանական համայնքների գործիչների ներկայությամբ նրանք ցեղասպանության հարցով բանավեճի մեջ են մտել հեղինակի հետ։ «Ռադիոլուրը» կապ է հաստատել տղաներից մեկի հետ՝ միջադեպի մանրամասները պարզելու համար:
Դավիթ Աղաջանյանի խոսքով՝ իրենք իմացել էին այս գրքի մասին, թուրքական համայնքից ձեռք էին բերել, ուսումնասիրել: Հայ համայնքի մի քանի ներկայացուցիչներով նախապես որոշել էին գնալ այնտեղ եւ խոսքով հանդես գալ: Համայնքի ջանքերի շնորհիվ՝ գրախանութը հեղինակին թույլ չի տվել, որպեսզի պաշտոնական տոնական արարողություն տեղի ունենա, ինչը սովորաբար տեղի է ունենում Էրիքսոնի` Հայոց ցեղասպանությունը ժխտող գրքի շնորհանդեսի ժամանակ:
Հայ երիտասարդները բանավեճի մեջ են մտնում Էրքսոնի հետ։ Դավիթը, մասնավորապես, դիմելով ամերիկացի գործչին ասում է.
«Հասկանում եմ ձեր «դժվար» կացությունը եւ չեմ ցանկանում խոսել հայ-թուրքական հարաբերութիւնների մասին: 2014 թ. կայացած ձեր ելույթի ժամանակ ասել եք հետևյալ խոսքերը. «Պատմությունը մանեկեն է, որը դու կարող ես հագցնել, ինչպես ցանկանաս»: Այո, դա «կարկատան է», երբ Աբրահամ Լինքոլնը երկար տարիներ պայքարելուց հետո հասավ ստրկության վերացմանը, դա «կարկատան է», երբ Մարտին Լյութեր Քինգը իր համակիրների հետ կազմակերպեց Վաշինգթոնի երթը եւ արտասանեց «Ես մի երազանք ունեմ» լեգենդար ճառը: Կարող եմ բերել մի շարք այլ պատմական դրվագներ, որոնք կերտել են ձեր իսկ հայրենիքի պատմության փառահեղ էջերը: Ամերիկյան ժողովրդի գաղափարախոսությունը փաստորեն « կարկատան» է արված: Դա դուք եք ասում»:
Այս խոսքերից հետո հեղինակի նյարդերը տեղի տվեցին: Մի քանի վայրկյան հետո նա վեր կացավ եւ համեստորեն «հեռացավ» իր իսկ գրքի շնորհանդեսից՝ թողնելով մի շարք ազերի եւ թուրք երկրպագուների, որոնք սպասում էին, որ մակագրեր իրենց ձեռք բերած գրքերը:
Դավիթի և հայ երիտասարդների նպատակն է հեղինակազրկել Էդվարդ Էրիքսոնի` Հայոց ցեղասպանության մասին, այսպես կոչված, գիտական թեզը։ Ըստ նրանց՝ դա հնարավոր է լրատվամիջոցների հետ համագործակցության արդյունքում:

A group of young Armenians disturbed the presentation of another Armenian Genocide-denying book by U.S. figure, Military History Professor at Marine Corps University of Virginia, former high-ranking military agent Edward Ericson at Dom Knigi Bookstore of New Arbat in Moscow after getting into a debate with the author over the Armenian Genocide in front of representatives of the Turkish and Azerbaijani communities of Moscow. Radiolur contacted one of the boys to clarify the details about the incident.
According to Davit Aghajanyan, they had found out about the book, obtained it from the Turkish community and examined it. He and other members of the Armenian community had decided to go to the bookstore and give speeches. Through the community’s efforts, the bookstore didn’t allow the official presentation of the author’s book, and this usually happens during the presentations of Ericson’s books denying the Armenian Genocide.
The young Armenians get into a debate with Ericson, and Davit particularly said the following to the American author:
“I understand your “difficult” situation and don’t wish to talk about Turkish-Armenian relations. In your speech in 2014, you said the following words: “History is a mannequin that you can dress however you want.” Yes, this is “patchwork” when Abraham Lincoln achieved abolition of slavery after years of struggle. This is “patchwork” when Martin Luther King and his supporters organized the march in Washington DC and recited the legendary “I have a dream”. I can state many other historic episodes that have shaped the glorious pages of the history of your homeland. So, the ideology of the American people is “patched”. That is what you are saying.”
The author couldn’t take it anymore after this. After a couple of seconds, he got up and modestly “left” his own book presentation, leaving many Azeri and Turkish fans who were waiting for him to give his autograph.
Davit’s and the other young Armenians’ goal is to discredit Edward Ericson’s so-called academic thesis devoted to the Armenian Genocide. According to them, this is possible through cooperation with media outlets.