Դամասկոսում ցուցադրվել է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող «Խոստումը» ֆիլմը
Դամասկոսի Ալ-Քինդի կինոթատրոնում հոկտեմբերի 31-ին Սիրիայի «Ահֆադ Աշտար» հիմնադրամը կազմակերպել էր «Խոստում» գեղարվեստական ֆիլմի բաց ցուցադրություն: Ֆիլմի ցուցադրությանը ներկա էին Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը, Սիրիայի խորհրդարանի Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Նորա Արիսյանը, Սիրիայի կինոարվեստի գործիչներ, կրոնական առաջնորդներ, լրագրողներ, հայ համայնքի ներկայացուցիչներ:
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, ցուցադրությունից առաջ ելույթ ունեցավ դեսպան Արշակ Փոլադյանը: Նա հանգամանալից ներկայացրեց Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության թեման՝ վեր հանելով այդ դաժան ոճրի ռազմաքաղաքական նախադրյալները, ինչպես նաև կայսրության հայատյաց քաղաքականությունը: Ապա, դեսպանը ներկաների ուշադրությունը հրավիրեց ներկայիս Թուրքիայի հակահայկական դիրքորոշմանը և ժխտողական քաղաքականությանը՝ նշելով, որ հակառակ թուրքական սադրանքների, այնուամենայնիվ, Հայրենիք-Սփյուռք համագործակցության արդյունքում վերջին տասնամյակներին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը մտել է նոր փուլ:
Դեսպանը նշեց, որ 2015թ.-ին Հայաստանում և ողջ աշխարհում նշվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, որն ուղերձ դարձավ աշխարհի քաղաքակիրթ հասարակությանը: Այս կապակցությամբ նա առանձնահատուկ ընդգծեց 2015թ.-ի ապրիլի 15-ին Վատիկանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագին Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հայտարարությունը, ինչպես նաև վերջինիս այցը Հայաստան 2016թ.-ի հունիսի 24-ին:
Դեսպան Փոլադյանը շեշտեց, որ թուրքական իշխանությունների ժխտողական քաղաքականության, պատմական իրողությունները նենգափոխելու և գլխիվայր շրջելու փորձերի պայմաններում բացառվում է որևէ տեսակի երկխոսություն Թուրքիայի իշխանությունների հետ Հայոց ցեղասպանության հարցի վերաբերյալ:
Ֆիլմի ցուցադրությունից հետո տեղի ունեցավ քննարկում, որին մասնակցեցին Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը, Սիրիայի խորհրդարանի Սիրիա-Հայաստան բարեկամության խմբի նախագահ Նորա Արիսյանը և սիրիացի անվանի ռեժիսյոր Բասել ալ-Խատիբը: Քննարկմանն ընդգծվեց, որ պատմական իրաղությունները ներկայացնող «Խոստում»  ֆիլմը, ընդհանուր առմամբ, հաջողված աշխատանք է և, հիրավի, հանդիսանում է Հայոց ցեղասպանության մասին պատմող վերջին տարիներին նկարահանված լավագույն կինոնկարներից մեկը: Միաժամանակ, բարձր գնահատական տրվեց ֆիլմի գաղափարաթեմատիկ բովանդակությանն ու գեղարվեստական արժանիքներին:

В Дамаске состоялся показ фильма «Обещание», повествующего о Геноциде армян
Сирийский фонд «Агфад Аштар» в кинотеатре Аль-Кинди Дамаска 31 октября организовал открытый показ художественного фильма «Обещание». На показе фильма присутствовали посол РА в Сирии Аршак Поладян, председатель группы дружбы Сирия-Армения парламента Сирии Нора Арисян, кинодеятели Сирии, духовные лидеры, журналисты, представители армянской общины.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы М�?Д РА, до начала просмотра выступил посол Аршак Поладян, подробно представивший тему Геноцида армян в Османской империи, вскрыв военно-политические предпосылки этого жестокого преступления, равно как и арменофобскую политику империи. Затем посол привлек внимание присутствующих к нынешней антиармянской позиции Турции и ее политике отрицания, отметив, что, вопреки турецким провокациям, тем не менее, в результате взаимодействия Родина-Диаспора в последние десятилетия международное признание Геноцида армян вступило в новый этап.
Посол отметил, что в 2015 году в Армении и во всем мире отмечалась 100-летняя годовщина Геноцида армян, что стало мессиджем всему цивилизованному человечеству мира. В этой связи он особо подчеркнул заявление Папы Римского Франциска на Литургии памяти жертв Геноцида армян, состоявшейся 15 апреля 2015 года в Ватикане, а также визит Папы Римского в Армению 24 июня 2016 года.
Посол Поладян подчеркнул, что в условиях политики отрицания турецких властей, их попыток исказить исторические реалии исключен какой бы то ни было диалог с турецкими властями относительно Геноцида армян.
После просмотра фильма состоялось обсуждение, в котором приняли участие Аршак Поладян, Нора Арисян, а также известный сирийский режиссер Басел ал-Хатиб. Было подчеркнуто, что представляющий исторические реалии фильм «Обещание» в целом удавшаяся работа и действительно является одним из лучших снятых в последние годы фильмов, повествующих о Геноциде армян. В то же время были высоко оценены и идейно-тематическое содержание и художественные достоинства фильма.