Հայաստանի առաջին Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներ Ֆրանսիայում
Հունիսի 3-ին Ալֆորվիլ քաղաքում կայացավ համերգային երեկո` նվիրված Հայաստանի առաջին Հանրապետության և մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին:
Միջոցառմանը ելույթներով հանդես եկան Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը, Վալ-դը-Մարն շրջանի պատգամավոր, Ազգային Ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բաեկամական խմբի փոխնախագահ, Ալֆորվիլի նախկին քաղաքապետ Լյուկ Կարվունասը, Վալ-դը-Մարն դեպարտամենտի սենատոր Սոֆի Տայե-Պոլիան, Ալֆորվիլի քաղաքապետ Միշել Ժերշինովիչը, Ֆրանսիայում Արցախի ներկայացուցիչ Հովհաննես Գևորգյանը, միջոցառման կազմակերպիչներ ՀՅԴ Միջազգային բյուրոյի անդամ, Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի համանախագահ Մուրադ Փափազյանը և Ֆրանսիայի ՀՅԴ կուսակցության նախագահ Շարլ Փափազյանը:
Իր խոսքում դեսպան Տոլմաջյանն անդրադարձավ մայիսյան հերոսամարտերին և Հայաստանի առաջին Հանրապետության նշանակալի պատմական դերակատարությանը հայ ժողովրդի վերածննդի և հայոց պետականության վերականգնման գործում: Անդրադարձավ նաև հայ-ֆրանսիական դարավոր բարեկամությանը` խորհրդանշական համարելով Ֆրանսիայի` Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի` Հանրապետության տոնի օրերին Հայաստան կատարած այցը:
Մայիսի 22-ից հունիսի 3-ը Հայաստանի առաջին Հանրապետության և Սարդարապատի հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված միջոցառումներ են տեղի ունեցել Ֆրանսիայի Ազգային Ժողովում, Փարիզի 5-րդ շրջանի քաղաքապետարանում, Գրենոբլում, Վիեննում, Մարսելում:

Мероприятия во Франции, посвященные 100-летию Первой Армянской Республики и героическим Майским сражениям
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2018/06/ֆրանսիա1.jpg)
В городе Алфорвиль 3 июня состоялся концертный вечер, посвященный 100-летию Первой Армянской Республики и героическим Майским сражениям.
С речами на мероприятии выступили посол РА во Франции Асмик Толмаджян, депутат от района Вал-де-Марн, вице-председатель группы дружбы Франция-Армения Национального Собрания, экс-мэр Алфорвиля Люк Карвунас, сенатор департамента Вал-де-Марн Софи Тайе-Полиа, мэр Алфорвиля Мишель Жершинович, представитель Арцаха во Франции Ованес Геворгян, организаторы мероприятия, член международного бюро АРФД, сопредседатель координационного совета армянских организаций Франции Мурад Папазян и председатель партии АРФД Франции Шарль Папазян.
В своей речи посол Толмаджян коснулась героических Майских сражений и значительной исторической роли Первой Армянской Республики в деле возрождения армянского народа и восстановления Армянской государственности. Она коснулась также многовековой армяно-французской дружбы, сочтя символическим визит в Армению в дни празднования юбилея Республики министра Европы и по иностранным делам Франции Жана �?ва Ле Дриана.
Мероприятия, посвященные 100-летию Первой Армянской Республики и героической Сардарапатской битве, с 22 мая по 3 июня проходили в Национальном Собрании Франции, префектуре 5-го района Парижа, в Гренобле, Виенне, Марселе.