ՀՀ սփյուռքի և կրթության և գիտության նախարարությունների աշխատակիցների այցը Լիբանան
Մայիսի 30-ից հունիսի 3-ը Լիբանանում ՀՀ դեսպանության նախաձեռնությամբ և հովանավորությամբ տեղի ունեցավ ՀՀ կրթության և գիտության նախարարի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանի, Արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության սփյուռքի հետ կապերի բաժնի պետ Կարեն Մնացականյանի, ՀՀ սփյուռքի նախարարության համահայկական ծրագրերի վարչության գիտակրթական ծրագրերի բաժնի պետ Սիրվարդ Համբարյանի և Համահայկական, միջազգային և եկեղեցական կառույցների հետ կապերի վարչության Համահայկական և միջազգային կազմակերպությունների հետ կապերի բաժնի պետ Անահիտ Դավթյանի աշխատանքային այցը Լիբանան։
Ինչպես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Լիբանանում ՀՀ դեսպանության հայ համայնքների հետ տարվող աշխատանքների դիվանագետ Վլադիմիր Պողոսյանը, ելնելով 2017թ. իրականացված ծրագրի տրամաբանական շարունակությունից՝ հանդիպումներ կազմակեպվեցին 14 հայկական քոլեջների, վարժարանների տնօրենների, ուսումնական խորհուրդների ատենապետների հետ, որոնք ներկայացնում են Հայ առաքելական, կաթողիկե և ավետարանական համայնքները: Հանդիպումների հիմնական նպատակն էր՝ նպաստել լիբանանահայ վարժարանների հայապահպան գործունեությանը, փոխադարձ ճանաչողությանը, լիբանանահայ կրթական հաստատությունների ներկա խնդիրների, մասնավորապես՝ հայագիտական առարկաների դասավանդման համար ուսուցիչների վերապատրաստման, ուսումնական և մեթոդական գրականության ապահովման հարցերի շուրջ մտքերի փոխանակությանը և հետագա քայլերի մշակմանը: Լիբանանի հայկական կրթական հաստատությունների տնօրենները ՀՀ գիտակրթական բնագավառի աշխատանքների իրականացմամբ զբաղվող պետական ծառայողներից ստացան անհրաժեշտ տեղեկատվություն, ինչպես նաև ներկայացրին իրենց հուզող խնդիրները:
Պատվիրակության անդամները հունիսի 1-ին այցելեցին Այնճար: Նույն օրը Լիբանանում ՀՀ դեսպանատանը՝ դեսպան Ս. Մկրտչյանի հետ կայացած հանդիպման ընթացքում ամփոփվեցին նախնական արդյունքները:
Լիբանանյան այցի ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպեցին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Ա-ին, Տանն Կիլիկիո Հայ կաթողիկե եկեղեցու Կաթողիկոս-Պատրիարք Գրիգոր Պետրոս Ի-ին և ՄԱՀԱԵՄ նախագահ, վերապատվելի Մկրտիչ Կարագյոզյանին ու Մերձավոր Արևելքի Հայ Ավետարանական եկեղեցիների միության կենտրոնական մարմնի ատենապետ, Հայկազյան համալսարանի նախագահ, վերապատվելի դոկտոր Փոլ Հայդոստյանին:
Այցելության ընթացքում պատվիրակության անդամները մասնակցեցին նաև մի շարք համայնքային միջոցառումների, այցելեցին «OTV» հեռուստաընկերություն, լիբանանահայ «Սևան» ռադիոկայան և լիբանանահայ օրաթերթերի գրասենյակներ:
Մասնագետների այցի ընթացքում հնարավոր եղավ իրականացնել ծրագրի գլխավոր նպատակը՝ ստեղծել գործնական կապեր ՀՀ ԿԳՆ և ՍՆ համապատասխան ստորաբաժանումների ներկայացուցիչների և Լիբանանում գործող վարժարանների տնօրենների հետ, որոնք պետք է այսու լինեն շարունակական և ավելի ամրապնդեն հետագա սերտ համագործակցությունը։
Տեղեկանք. այս ծրագիրը կրում է պարբերական բնույթ և 2017 թվականին նման առաքելությամբ Լիբանան էին այցելել ՀՀ առաջատար բուհերի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, որի շնորհիվ անցած տարում ՀՀ-ում գրանցվեց լիբանանահայ ուսանողների թվի աննախադեպ աճ: Դիմորդների թիվը կրկնապատկվեց՝ հասնելով 83-ի:

Визит сотрудников министерств Диаспоры и образования и науки РА в Ливан
По инициативе и под патронатом посольства РА в Ливане с 30 мая по 3 июня состоялся рабочий визит в Ливан заместителя министра образования и науки РА Ованеса Ованнисяна, начальника отдела по связям с Диаспорой Управления внешних связей и Диаспоры Карена Мнацаканяна, начальника отдела научно-образовательных программ Управления общеармянских программ Миндиаспоры Сирвард Амбарян и начальника отдела по связям с международными организациями Анаит Давтян.
Как сообщил редакции «Армяне сегодня» дипломат посольства РА в Ливане по работе с армянскими общинами Владимир Погосян, исходя из логического продолжения программы, реализованной в 2017 году, встречи были организованы с директорами, председателями учебных советов 14 армянских колледжей и гимназий, которые представляют армянские Апостольскую, Католическую и Евангелистскую общины. Основной целью встреч было содействовать деятельности армянских учебных заведений Ливана по сохранению армянства, взаимному узнаванию, переподготовки преподавателей армянских учебных заведений Ливана, в частности, по арменоведческим предметам, а также обмену мнениями по вопросам обеспечения учебной и методической литературой и разработке дальнейших шагов. Директора армянских учебных заведений Ливана получили от государственных служащих РА, занятых в сфере реализации работ в научно-образовательной сфере необходимую информацию, а также представили волнующие их вопросы.
Члены делегации 1 июня посетили Айнчар. В тот же день на состоявшейся в посольстве РА в Ливане встрече с послом РА С.Мкртчяном были подведены предварительные итоги.
Члены делегации встретились с Его Святейшеством Католикосом Великого Дома Киликийского Арамом I, Католикосом-Патриархом Армянской Католической церкви Дома Киликийского Григором-Петросом XI и председателем Союза Армянских Евангелистских церквей Ближнего Востока высокочтимым Мкртичем Карагезяном, председателем центрального органа Союза, президентом университета «Айказян» высокочтимым доктором Полом Айдостяном.
В ходе визита члены делегации приняли также участие в ряде общинных мероприятий, посетили телекомпанию «OTV», армянскую радиостанцию «Севан» Ливана, редакции армянских газет Ливана.
В ходе визита специалистов стало возможным реализовать главную цель программы – наладить деловые связи соответствующих представителей министерств образования и науки и Диаспоры РА с дирекциями функционирующих в Ливане гимназий, которые отныне должны быть постоянными и еще более укрепить дальнейшее тесное сотрудничество.
Справка. Данная программа носит периодический характер и в 2017 году с той же миссией Ливан посетили представители профессорско-преподавательского состава ведущих вузов Армении, благодаря чему в прошлом году в РА был зафиксирован беспрецедентный рост числа ливанских студентов-армян в вузах Армении. Число абитуриентов удвоилось, достигнув 83.