«Պետք է գործնականում արդյունավետ համագործակցել սփյուռքյան լրատվամիջոցների հետ.» Դավիթ Այվազյան
Հունաստանում հրատարակվող «Հայաստան» շաբաթաթերթը Աթենքի «Հայաստան» հասարակական-մշակութային կենտրոնի պաշտոնաթերթն է: Եվրոպայում հրատարակվող արևելահայերեն միակ շաբաթաթերթի ընթերցողները հիմնականում Հայաստանից Հունաստան գնացած հայերն են:
Լինելով անկախ թերթ՝ ընթերցողներին ներկայացվում են Հայաստանի ներքաղաքական, մշակութային, հասարակական կյանքի մասին պատմող հրապարակումներ, որի միջոցով էլ շաբաթաթերթը հանդիսանում է Հայաստանը-Սփյուռքին կապող կամուրջներից մեկը: «Հայաստան» կենտրոնն էլ այդ ուղղությամբ մշակութային տարբեր միջոցառումներ է կազմակերպում, Հայաստանից պարախմբեր, երգչախմբեր, գիտնականներ և տարբեր ոլորտների մասնագետների հրավիրում՝ ՝ այդպիսով ավելի հզորացնելով կապը Հայրենիքի հետ:
Ի դեպ, Երևանում գործում է թերթի խմբագրության գրասենյակ, որի գլխավոր խմբագիրը Դավիթ Այվազյանն է:
Խոսելով ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը տեղի ունեցած «Հայոց պետականությունը և հայ լրագրությունը» խորագիրը կրող Լրագրողների համահայկական 9-րդ համաժողովի մասին՝ Դավիթ Այվազյանը «Հայերն այսօր»-ին տեղեկացրեց, որ աշխատանքի բերումով միշտ հետևել է համաժողովի ընթացքին, սակայն առաջին անգամ էր մասնակցում:
«Նկատել եմ՝ նախկին համաժողովների ժամանակ հնչեցրած առաջարկները բովանդակալից կերպով չեն իրագործվել: Պետք է այսուհետև խոսքից գործի անցնել և գործնականում արդյունավետ համագործակցել սփյուռքյան լրատվամիջոցների հետ»,-ընդգծեց Դավիթ Այվազյանը:

Davit Aivazyan: “We need to take action to cooperate with Armenian media outlets of the Diaspora effectively”
Published in Greece, Armenia Weekly is the official newspaper of Armenia Non-Governmental/Cultural Center in Athens. The readers of the only Eastern-Armenian language weekly publishing in Europe are mainly Armenians who moved from Armenia and settled in Greece.
As an independent newspaper, it publishes articles about Armenia’s interior politics, culture and public life, and through that, it serves as one of the links between Armenia and the Diaspora. Armenia Center also strengthens bonds with the homeland by hosting various cultural events and inviting choirs, dance groups, scholars and other field specialists from Armenia.
As a matter of fact, Armenia Weekly also has an office in Yerevan, and the editor-in-chief is Davit Aivazyan.
Talking about the 9th Pan-Armenian Forum of Journalists that the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia held from May 30 to June 1 under the title “Armenian Statehood and Armenian Journalism”, Davit Aivazyan told Hayern Aysor that he was participating in the forum for the first time after having followed the previous forums due to his job.
“I have noticed that the proposals made during the previous forums have not been implemented substantially. From now on, we need to take action to cooperate with Armenian media outlets of the Diaspora effectively,” Davit Aivazyan emphasized.