Նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է սիրիահայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում հաստատված սիրիահայ համայնքի մի խումբ ներկայացուցիչների, որոնց հետ քննարկվել են համայնքին հուզող խնդիրները և դրանց լուծման ուղիները: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ Հայաստանում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության դեսպան Մուհամմադ Ահմադ Հաջի Իբրահիմը:
Բաց և անմիջական զրույցի ժամանակ արծարծվել են Հայաստանում սիրիահայերի ինտեգրման, կրթության, առողջապահության, ինչպես նաև տնտեսության և բիզնեսի ոլորտների հարցեր, որտեղ շատ հաճախ սիրիահայերն իրենց հմտությամբ և աշխատասիրությամբ փոխում են մթնոլորտը: Սիրիահայերը բարձր են գնահատել ճգնաժամի օրերին Հայաստանի կառավարության անփոխարինելի օգնությունը: Հանդիպման ժամանակ բարձրացվել են նաև հայ-սիրիական առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման, Հայաստանում սիրիական ներդրումների համար առավել նպաստավոր պայմաններ ապահովելու և գործարարների տեղաշարժի դյուրացման հետ կապված որոշ հարցեր:
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս հարցերի շուրջ հետագայում ևս շարունակել քննարկումները տարբեր ձևաչափերով:
Հանրապետության նախագահը հույս է հայտնել, որ սիրիական ճգնաժամը հաղթահարելուց հետո հայերը լիովին կլծվեն իրենց զույգ հայրենիքների շենացման գործին:

Президент Армен Саркисян принял группу представителей общины сирийских армян
Президент Армен Саркисян принял сегодня группу представителей обосновавшихся в Армении общины сирийских армян, с которыми были обсуждены волнующие общину вопросы и пути их решения. Во встрече участвовал также посол Сирийской Арабской Республики в Армении Мухаммад Ахмад Гаджи �?брагим.
Во время открытой и непосредственной беседы были затронуты вопросы интеграции в Армении сирийских армян, сфер образования, здравоохранения, а также экономики и бизнеса, где сирийские армяне своими навыками и трудолюбием зачастую меняют атмосферу. Сирийские армяне высоко оценили неоценимую помощь правительства Армении в дни кризиса.
В ходе встречи были подняты также вопросы стимулирования армяно-сирийского торгово-экономического сотрудничества, обеспечения в Армении наиболее благоприятных условий для сирийских инвестиций в Армении, связанные с упрощением перемещения бизнесменов.
Достигнута договоренность продолжить впоследствии обсуждение этих вопросов в различных форматах.
Президент Республики выразил надежду, что после преодоления Сирийского кризиса армяне в полной мере займутся благоустройством двух их родин.