Հայոց ցեղասպանության 103–րդ տարելիցի միջոցառումներ Իրաքում
Ապրիլի 23–ից 27–ը Իրաքի հայաշատ քաղաքներում տեղի ունեցան Հայոց ցեղասպանության 103-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություններ։
Ապրիլի 27–ին Իրաքի հայոց թեմի առաջնորդ Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանի կողմից մատուցվեց Սուրբ Պատարագ Բաղդադի Սբ Գրիգոր լուսավորիչ առաջնորդանիստ եկեղեցում` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների։ Պատարագին հաջորդեց գրական գեղարվեստական միջոցառում, որի ժամանակ ասմունքներով ու երգերով հանդես եկան համայնքի կազմակերպությունների անդամներն ու երգչախմբերը։ Այնուհետեւ տեղի ունեցավ ծաղկեպսակների զետեղում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցված խաչքարին։ Միջոցառմանը ներկա էր Իրաքում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը, դեսպանության ամբողջ աշխատակազմը, համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներ։
Ապրիլի 23-ին Իրաքի Քուրդիստանի Զախո քաղաքում կայացավ հայկական համայնքի մանուկների երգչախմբի համերգը՝ նվիրված Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Հուշ-երեկոյին ներկա էր Իրաքում ՀՀ դեսպանության հյուպատոսը, համայնքի բազմաթիվ անդամներ ու հյուրեր։
Ապրիլի 24-ին Բաղդադում տեղի ունեցավ 1895-96թթ ջարդերից փրկված, հետագայում ֆիդայական շարժման ակտիվ մասնակից, Վասպուրականի ինքնապաշտպանության մարտիկ, Սպարակերտցի ֆիդայի Սամվել Պետրոսյանի մասունքների հանդիսավոր փոխադրությունը Առաջնորդարանի բակի խաչքարին հարակից հուշարձան, որտեղ զետեղված են նաև Վանի հերոսամարտի մի շարք ազատամարտիկների աճյունները։ Թեմի առաջնորդ Ավագ արքեպիսկոպոս Ասատուրյանը անցկացրեց հոգեհանգստյան կարգ։ Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանը։
Ապրիլի 24-ին տեղի ունեցավ Սուրբ Պատարագ Բաղդադի Հայ կաթողիկե եկեղեցում։
Ոգեկոչման արարողություն տեղի ունեցավ նաև Իրաքի Քուրդիստանի Դհոկ քաղաքում, որին ներկա էին Դհոկի նահանգապետը, Իրաքում ՀՀ դեսպանության հյուպատոսը, Իրաքի դաշնային խորհրդարանի և Քուրդիստանի երկրամասի խորհրդարանի անդամներ, քաղաքական և հասարակական գործիչներ, Զախո քաղաքի, Ավզրուկ և Հավրեզ հայաբնակ գյուղերի ներկայացուցիչներ և հայ համայնքի անդամներ։
Հիշատակի երեկոյին հանդես եկան Դհոկի Սուրբ Ներսես Շնորհալի եկեղեցու դպրաց դասը եւ մանուկների երգչախումբը։ Այնուհետեւ տեղի ունեցավ ծաղկեպսակների զետեղում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցված խաչքարին։

Мероприятия в �?раке, посвященные 103-й годовщине Геноцида армян
В армянонаселенных городах �?рака 23-27 апреля состоялись мероприятия, посвященные 103-й годовщине Геноцида армян.
Предстоятель армянской епархии �?рака архиепископ Аваг Асатурян 27 апреля отслужил Священную Литургию в церкви Св. Григор Лусаворич Багдада, за которой последовало литературно-художественное мероприятие с участием организаций общины. Затем состоялось возложение венков к хачкару, посвященному памяти жертв Геноцида армян. На нем присутствовали посол РА в �?раке Карен Григорян, весь состав посольства, представители армянских структур.
В городе Захо �?ракского Курдистана 23 апреля состоялся концерт детского хора армянской общины, на котором присутствовали консул РА в �?раке, многочисленные члены общины и гости.
В Багдаде 24 апреля состоялось перезахоронение мощей спасшегося во время погромов 1895-96гг., активного участника фидаинского движения, бойца Васпураканской самообороны Самвела Петросяна к памятнику во дворе предстоятельства, где похоронен ряд героев героической Ванской битвы. Был совершен поминальный обряд, на котором присутствовал посол РА Карен Григорян.
Священная Литургия состоялась 24 апреля в Армянской Католической церкви Багдада.
Поминальная церемония состоялась также в городе Дхок, на которой присутствовали губернатор, консул РА в �?раке, депутаты федерального парламента �?рака и парламента провинции Курдистан, политические и общественные деятели, представители армянской общины. Выступил детский хор «Нерсес Шнорали» Дхока, затем состоялась церемония возложения венков к хачкару, установленного в память о жертвах Геноцида армян.