Քրդամետ կուսակցության համանախագահը հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Ապրիլի 23-ին Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) համանախագահ Փերվին Բուլդանը մեջլիսում հարգել է 1915թ. զոհերի հիշատակը։
«Այս հողերում ապրած հնամենի ժողովուրդ հայերը ողբերգություն են վերապրել պատմության ընթացքում։ Ապրիլի 24-ին այդ պատմական ողբերգության տարելիցն է։  Կիսելով հայ ժողովրդի ցավը՝ ուզում եմ հայտնել իմ հարգանքն ու խոնարհումը զոհերի հիշատակին։ Միևնույն ժամանակ անկեղծորեն կիսում եմ բոլոր այն ժողովրդների ցավը, որոնք ենթարկվել են ճնշումների այս հանրապետության պատմության ընթացքում»,-ermenihaber.am-ի հաղորդմամբ, ասել է կուսակցության համանախագահը։
Թուրքական աղբյուրը հիշեցնում է, որ ավելի վաղ HDP-ի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մեջլիսում առաջարկել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենք ընդունել։

Сопредседатель прокурдской партии почтила память жертв Геноцида армян
Сопредседатель оппозиционной прокурдской «Демократической партии народов» Турции Первин Булдан 23 апреля в меджлисе почтила память жертв 1915 года.
«Живший на этой земле древний народ армяне пережили трагедию в процессе истории. 24 апреля – годовщина этой исторической трагедии. Разделяя боль армянского народа, хочу выразить мое уважение и поклон памяти жертв. В то же время искренне разделяю боль всех народов, подвергшихся притеснениям в течение истории этой республики», – как передает ermenihaber.am, сказала она.
Турецкий источник напоминает, что ранее депутат-армянин от HDP Гаро Пайлан предложил меджлису закон о признании Геноцида армян.