Քրդամետ կուսակցության համանախագահը հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Ապրիլի 23-ին Թուրքիայի ընդդիմադիր քրդամետ «Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության» (ԺԴԿ-HDP) համանախագահ Փերվին Բուլդանը մեջլիսում հարգել է 1915թ. զոհերի հիշատակը։
«Այս հողերում ապրած հնամենի ժողովուրդ հայերը ողբերգություն են վերապրել պատմության ընթացքում։ Ապրիլի 24-ին այդ պատմական ողբերգության տարելիցն է։  Կիսելով հայ ժողովրդի ցավը՝ ուզում եմ հայտնել իմ հարգանքն ու խոնարհումը զոհերի հիշատակին։ Միևնույն ժամանակ անկեղծորեն կիսում եմ բոլոր այն ժողովրդների ցավը, որոնք ենթարկվել են ճնշումների այս հանրապետության պատմության ընթացքում»,-ermenihaber.am-ի հաղորդմամբ, ասել է կուսակցության համանախագահը։
Թուրքական աղբյուրը հիշեցնում է, որ ավելի վաղ HDP-ի հայ պատգամավոր Գարո Փայլանը մեջլիսում առաջարկել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող օրենք ընդունել։

Co-chair of pro-Kurdish party respects memory of Armenian Genocide victims
On April 23, Co-Chair of Turkey’s oppositional pro-Kurdish Democratic Party of Nations (HDP) Pervin Buldan respected the memory of the victims of the Armenian Genocide of 1915 in the Mejlis.
“The ancient people, the Armenians, who have lived on these lands, experienced a tragedy in the course of history. April 24th marks the anniversary of this historic tragedy. Sharing the pain of the Armenians, I would like to respect the memory of the victims. At the same time, I sincerely share the pain of all nations that have been repressed throughout the history of this republic,” the party’s co-chair said, reported ermenihaber.am.
The Turkish source reminds that earlier, Armenian MP of the HDP Garo Pailan had suggested that the Mejlis adopt a law on Armenian Genocide recognition.