Առնոլդ Շվարցենեգերը այլևս Կալիֆորնիայի նահանգապետը չէ
Հունվարի 3-ին չափավոր հանրապետական, կինոդերասան Առնոլդ Շվարցենեգերը Կալիֆորնիայի նահանգապետի իր պաշտոնը կզիջի դեմոկրատ Ջերիի Բրաունին:
2003 թվականին Շվարցենեգերը հաղթեց` խոստանալով խելամիտ ֆինանսական քաղաքականություն և նահանգի պարտքերի կրճատում: Սակայն նրա օրոք Կալիֆորնիայի կառավարությունը շարունակեց միջոցներ փոխառել ոչ միայն բյուջեի ճեղքվածքը փակելու, այլ նաև տարբեր նախագծերի համար, օրինակ, արագընթաց երկաթուղու շինարարության և ցողունային բջիջների հետազոտությունների համար:
Անկախ նրա պաշտոնավարման 7 տարիներից ամենախիտ բնակչությունն ունեցող նահանգում, շատ վերլուծաբաններ նախկինի պես կարծում են, որ պակասում էին քաղաքական գործչի հմտությունները: Ամենալուրջ խնդիրը Կալիֆորնիայի համար շարունակում է մնալ բյուջեի ճեղքվածքը:
2010թ. բյուջեն ընդունվեց հոկտեմբերին` 19 մլրդ դոլար ճեղքվածքով: Իսկ մի քանի շաբաթ անց նահանգապետը հայտարարեց, որ հարկավոր են նաև տնտեսելու խիստ միջոցներ:
Ժողովրդավարներն ու նոր նահանգապետ Ջերրի Բրաունը զգուշացնում են, որ տնտեսության արագ չի լինի և առաջիկա 1,5 տարում բյուջեի ճեղքվածքը կարող է հասնել 28 մլրդ դոլարի: Սակայն, դա արդեն հոգսը չի լինի, հաղորդում է ВВС-ին:

Арнольд Шварценеггер больше не губернатор Калифорнии
3 января умеренный республиканец, киноактер и культурист Арнольд Шварценеггер уступит место губернатора Калифорнии демократу Джерри Брауну.
В 2003 году Шварценеггер победил, призывая к разумной финансовой политике и сокращению долгов штата. Однако при нем калифорнийское правительство продолжало занимать деньги не только на покрытие бюджетного дефицита, но и на различные масштабные проекты, поддерживаемые губернатором, такие как, например, строительство скоростной железной дороги и исследования стволовых клеток.
Несмотря на семь лет правления Шварценеггера в самом густонаселенном штате, многие аналитики по-прежнему считают, что “Терминатору” не хватало навыков политика.
Самой серьезной проблемой для Калифорнии остается огромный бюджетный дефицит.
В 2010 году бюджет был принят лишь в октябре с “дырой” в размере $19 млрд. А несколько недель спустя губернатор заявил, что всех ранее объявленных и зафиксированных в бюджете сокращений недостаточно, и штату необходимы еще более жесткие меры экономии.
Демократы и новый губернатор Браун предупреждают, что быстрого “исцеления” экономики не наступит, и в ближайшие полтора года дефицит может вырасти до 28 млрд. Но это уже не будет заботой “Терминатора”, сообщает ВВС.