Իրաքի հայ համայնքի ներկայացուցիչներն այցելեցին Սփյուռքի նախարարություն
Փետրվարի 19-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Իրաքի Հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Ավագ արք. Ասատրյանին և Ազգային Կենտրոնական վարչության ատենապետ Մելքոն Մելքոնյանին:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը կարևորեց նրանց ազգանվեր և հայապահպան գործունեությունը, նախանձախնդիր վերաբերմունքը համայնքային և եկեղեցական հարցերի լուծմանը:
Քննարկվեցին համայնքի առջև ծառացած խնդիրները, մարտահրավերները, անդրադարձ կատարվեց երկրի պառլամենտում ներկայացուցչական տեղ ունենալու հնարավորությանը:
Նախարարը հանգամանորեն ներկայացրեց Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը, ներդրումների խթանմանը, հայրենադարձության խրախուսմանն ուղղված ձեռնարկները, առաջարկեց մասնակցել սահմանապահ գյուղերին աջակցելու ծրագրին:
Հյուրերը շնորհակալություն հայտնեցին արդյունավետ հանդիպման համար, նախարարին ներկայացրին իրականացրած աշխատանքները, հետագա ծրագրերը, պատրաստակամություն հայտնեցին մասնակցել նախարարության նախաձեռնած «Սահմանապահ գյուղերի աջակցություն» շարժմանը:

Members of Iraqi-Armenian community visit Ministry of Diaspora
On February 19, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Primate of the Armenian Diocese of Iraq, His Grace, Archbishop Avak Asadourian and Chairman of the National Central Department Melkon Melkonian.
Greeting the guests, the Minister attached importance to their pro-national activities and efforts for preservation of the Armenian identity, as well as their zealous attitude towards the solution to community- and church-related issues.
The participants of the meeting discussed the issues and challenges facing the community and touched upon the opportunity of having representative seats in the country’s parliament.
The Minister provided details about the initiatives aimed at helping Armenia’s economy grow, promoting investments and encouraging repatriation and suggested that the representatives of the Armenian community of Iraq participate in the program for support to Armenia’s borderline villages.
The guests expressed gratitude for the effective meeting, talked about their past activities and future plans and expressed willingness to participate in the “Support to Borderline Villages” movement launched by the Ministry of Diaspora.