Փետրվարի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը, Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Խորհրդակցության ընթացքում ստորաբաժանումների ղեկավարները զեկուցեցին կատարած աշխատանքների մասին, քննարկեցին առաջիկա անելիքներն ու միջոցառումները:
Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Մայրենիի օրվան, Հայաստանի առաջին Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100 ամյակներին, 2018 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկված արևմտահայ աշխարհահռչակ գրող Զապել Եսայանի 140 ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացումն ու պատշաճ լուսաբանումը, հայաստանյան բուհերում սովորող սփյուռքահայ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների ակտիվացումը: Նախարարն ամփոփեց նաև նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների հետ հունվար ամսին անցկացված աշխատանքային խորհրդակցությունների արդյունքները:

On February 1, Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Hranush Hakobyan chaired a consultation at the RA Ministry of Diaspora. Among the participants were Deputy Ministers Serzh Srapionyan and Vahagn Melikyan, Chief of Staff Firdus Zakaryan and the heads of structural subdivisions.
During the consultation, the heads of the structural subdivisions delivered reports on the completed activities and discussed the upcoming programs and events.
Hranush Hakobyan attached importance to the holding and proper coverage of the events dedicated to Mother Language Day, the 100th anniversary of the First Republic of Armenia, the 100th anniversary of the heroic Battles of May and the 140th birth anniversary of world famous Western Armenian writer Zabel Yesayan (Zabel Yesayan’s name is included in the list of events that are part of the 2018 Our Greats Program of the Ministry of Diaspora), as well as revitalization of the activities that are carried out with Diaspora Armenian students at Armenia’s universities. The Minister also summed up the results of the working consultations that she had held with representatives of the Ministry’s structural subdivisions throughout the month of January.