Փետրվարի 1-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցում էին նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանը, Վահագն Մելիքյանը, աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, կառուցվածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները:
Խորհրդակցության ընթացքում ստորաբաժանումների ղեկավարները զեկուցեցին կատարած աշխատանքների մասին, քննարկեցին առաջիկա անելիքներն ու միջոցառումները:
Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Մայրենիի օրվան, Հայաստանի առաջին Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100 ամյակներին, 2018 թվականի «Մեր մեծերը» ծրագրում ընդգրկված արևմտահայ աշխարհահռչակ գրող Զապել Եսայանի 140 ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացումն ու պատշաճ լուսաբանումը, հայաստանյան բուհերում սովորող սփյուռքահայ ուսանողների հետ տարվող աշխատանքների ակտիվացումը: Նախարարն ամփոփեց նաև նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների հետ հունվար ամսին անցկացված աշխատանքային խորհրդակցությունների արդյունքները:

В Министерстве Диаспоры РА под руководством министра Грануш Акопян 1 февраля состоялось совещание, в котором участвовали заместители министра Серж Срапионян, Ваагн Меликян, руководитель аппарата Фирдус Закарян, руководители структурных подразделений.
В ходе совещания руководители структурных подразделений доложили о проделанной работе, обсудили предстоящие задачи и мероприятия.
Грануш Акопян отметила важность проведения и освещения на должном уровне мероприятий, посвященных Дню родного языка, 100-летию Первой Армянской Республики и героических майских сражений, 140-летию всемирно известной западноармянской писательницы Запел Есаян, включенное в программу «Наши великие» на 2018 год, активизации работы со студентами-армянами из Диаспоры, обучающимися в вузах Армении. Министр обобщила также итоги рабочих совещаний, проведенных в январе со структурными подразделениями.