ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանն այցելեց «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական ցուցահանդես-տոնավաճառ
Դեկտեմբերի 22-ին ՀՀ առաջին տիկին Ռիտա Սարգսյանն այցելեց Երևանի քաղաքապետարանի ճեմասրահում բացված Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոներին նվիրված «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական  ցուցահանդես-տոնավաճառ, որը կազմակերպվել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ նախաձեռնությամբ:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ուղեկցությամբ ՀՀ առաջին տիկինը շրջեց տաղավարներում, ծանոթացավ սիրիահայերի աշխատանքներին, բարձր գնահատեց նրանց տաղանդն ու աշխատասիրությունը, նրանց սպասարկման բարձր մշակույթն ու մատուցման ինքնատիպ ոճը:
Սիրիահայերը չափազանց տպավորված էին Ռիտա Սարգսյանի այցելությունից:
Սփյուռքի նախարարը նշեց, որ հայրենիքում հաստատվելուց հետո սա սիրիահայերի 21-րդ ցուցահանդես-տոնավաճառն է: «2017 թվականի ընթացքում մենք ունեցանք «Սիրիահայ մշակույթի շունչը Երևանում» բարեգործական  չորս ցուցահանդես-տոնավաճառ: Շատ կարևոր է, որ մեր հայրենակիցները Հայաստանում իրենց ապահով և հանգիստ են զգում, շարունակում են ստեղծագործել: Նրանք անգերազանցելի են ասեղնագործության, արծաթագործության, հրուշակագործության բնագավառներում: Սիրիահայերի կողմից պատրաստված յուրաքանչյուր արտադրանք ճաշակով է, օգտակար ու համեղ»,-նշեց Հրանուշ Հակոբյանը:
Լրագրողները նախարարից հետաքրքրվեցին Սփյուռքի նախարարության 2017 թվականի ձեռքբերումների և գալիք տարվա խոշոր ձեռնարկների մասին: Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի ձեռքբերումները, նշեց, որ համաժողովից հետո լայն քննարկումներ ծավալվեցին Սփյուռքի տարբեր համայնքներում՝ Լիբանանում, Ֆրանսիայում, ԱՄՆ-ում: «Նախարարության համար նշանակալի իրադարձություն էր Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարության և Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի արտերկրյա և հումանիտար հարցերով հանձնակատարի գրասենյակի հետ փոխըմբռման հուշագրերի ստորագրումը: Չեմ կարող չառանձնացնել Սուրբ Ղազար կղզում Մխիթարյան միաբանության հաստատման 300-ամյակին նվիրված միջոցառումների անցկացումը Երևանում և Սփյուռքի տարբեր համայնքներում: Նոյեմբեր և դեկտեմբեր ամիսներին Ռուսաստանում անցկացվեցին Հայաստանի մշակույթի օրերը: Ուրախալի էր հատկապես, որ այս տարի «Սփյուռք» ամառային դպրոցի հայոց լեզվի արագացված դասընթացին մասնակցեցին ավելի մեծ թվով երիտասարդներ: «Դու ինչ ես անում Արցախի համար» շարժմանը մասնակցություն ունեցան հազարավոր սփյուռքահայեր, հիմա նախարարությունը կյանքի է կոչում սահմանապահ գյուղերին աջակցության ծրագիրը, որի շրջանակներում մի քանի գյուղի համար գտնվել են բարերարներ»,-նշեց նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա անդրադարձավ նախարարության կողմից կազմակերպված մի շարք համաժողովներին և միջոցառումներին, ընդգծեց, որ բոլոր ծրագրերը հաջող են անցել: Ներկայացնելով 2018 թվականի անելիքները՝ նախարարը կարևորեց հայրենադարձության ռազմավարության և ծրագրի մշակումը, հայրենադարձության մասին օրենքի լրամշակումը, Հայաստանի Հանրապետության հռչակման և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի, ինչպես նաև Էրեբունի-Երևանի 2800-ամյակի տոնակատարությունների անցկացումը համահայկական ընդգրկմամբ, լրագրողների, ճարտարապետների ու ճարտարագետների, երիտասարդների համահայկական համաժողովների կազմակերպումը:

Первая леди Армении Рита Саргсян посетила благотворительную выставку-ярмарку «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване»
Первая леди Армении Рита Саргсян 22 декабря посетила открывшуюся в вестибюле Ереванской мэрии благотворительную выставку-ярмарку «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване» посвященную Новому году и Святому Рождеству. Выставка-ярмарка организована по инициативе Министерства Диаспоры РА и ОО «Центр координации проблем сирийских армян».
В сопровождении министра Диаспоры РА Грануш Акопян Первая леди Армении обошла павильоны, ознакомилась с работами сирийских армян, высоко оценила их талант и трудолюбие, высокую культуру обслуживания и своеобразный стиль преподнесения.
Сирийские армяне были весьма впечатлены визитом Риты Саргсян.
Министр Диаспоры отметила, что это – 21-я выставка-ярмарка сирийских армян, обосновавшихся на Родине. «В течение 2017 года у нас было 4 благотворительных выставки-ярмарки  «Дыхание армянской культуры Сирии в Ереване». Очень важно, что наши соотечественники в Армении чувствуют себя спокойно и в безопасности, продолжают творить. Они непревзойденны в сферах вышивки, работы по серебру, выпечке кондитерских изделий. Любая продукция, изготовленная сирийскими армянами – со вкусом, полезна и вкусна», – отметила Грануш Акопян.
Журналисты поинтересовались у министра достижениями Министерства Диаспоры 2017 года и наиболее значимыми мероприятиями грядущего года. Министр Грануш Акопян отметила важность достижений 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора», подчеркнула, что после форума развернулись широкие обсуждения в различных общинах Диаспоры – в Ливане, Франции, США. «Знаменательным событием для Министерства было подписание Меморандумов о взаимопонимании с Министерством иностранных дел Греции и офиса комиссара президента Кипра по иностранным и   гуманитарным вопросам. Не могу не выделить проведение в Ереване и различных общинах Диаспоры мероприятий, посвященных 300-летию Конгрегации Мхитаристов на острове Святого Лазаря. В ноябре-декабре в России прошли Дни армянской культуры. Особенно радует, что в этом году в ускоренных курсах армянского языка «Летней школы «Спюрк» приняло участие большее число молодых людей. В движении «Что ты делаешь для Арцаха» приняли участие тысячи армян Диаспоры, ныне Министерство претворяет в жизнь программу содействия приграничным селам, в рамках которой для нескольких  сел уже нашлись благотворители», – отметила министр.
Она коснулась также ряда организованных Министерством форумов и мероприятий, подчеркнув, что все программы прошли успешно.
Представляя задачи на 2018 год, министр отметила важность выработки стратегии и программы репатриации, корректировки Закона о репатриации, проведения с общеармянским охватом празднований 100-летия провозглашения Республики Армия и героических майских сражений, а также 2800-летия Эребуни-Еревана,  организацию общеармянских форумов – молодежного, журналистов, архитекторов и инженеров.