Արմեն Աշոտյանը գերմանացի գործընկերներին առաջարկել է մասնակցել Դեր Զորի հայկական եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը նոյեմբերի 22-ին ընդունել է ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավոր, ԵՄ հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ, պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովի անդամ Հերիբերթ Հիրթեին:
Հերիբերթ Հիրթեն Հայաստան է այցելել նոյեմբերի 22-ին Երեւանում կայանացած «Քրիստոնյաների եւ այլ կրոնական խմբերի անդամների դեմ ատելության շարժառիթով հանցագործությունների կանխարգելումը եւ հակազդումը. հեռանկարներ ԵԱՀԿ-ից եւ անդին» խորագրով ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Ողջունելով Հերիբերթ Հիրթեին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Գերմանիայի Բունդեսթագի հետ արդյունավետ համագործակցությունը՝ նշելով, որ հայկական կողմը պատրաստ է գործադրել անհրաժեշտ ջանքեր Բունդեսթագի հետ հարաբերությունների զարգացման եւ խորացման համար:
ԳԴՀ Բունդեսթագի պատգամավոր Հերիբերթ Հիրթեն, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, ընդգծել է Հայաստան-Գերմանիա հարաբերությունների բարձր մակարդակը՝ նշելով, որ պատրաստակամ է գործուն քայլեր ձեռնարկելու երկու երկրների միջեւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների խթանման համար:
Անդրադառնալով քրիստոնեական համայնքների խնդիրներին՝ մասնավորապես Մերձավոր Արեւելքում, ՀՀ Աժ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահը կարեւորել է հայկական համայնքների անվտանգության, ինչպես նաեւ մշակութային ժառանգությունների պահպանման հարցերը: Անդրադարձ է կատարվել նաեւ մտքի, խղճի ազատության գերակայության, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
Միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակում Արմեն Աշոտյանը արժեւորել է երկու պետությունների խորհրդարաններում բարեկամության խմբերի միջեւ արդյունավետ եւ կառուցողական գործունեությունը: Նա հույս է հայտնել, որ հայ-գերմանական միջխորհրդարանական բարեկամական խմբերում չեն ընդգրկվի այն գերմանացի պատգամավորները, որոնց անուններն առնչվում են «ադրբեջանական լվացքատան» կոռուպցիոն սկանդալի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը միջազգային հանրության կողմից՝ ընդգծելով, որ Ցեղասպանության ճանաչումը քայլ է՝ կանխելու մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների իրականացումը:
Արմեն Աշոտյանը գերմանացի գործընկերներին առաջարկել է մասնակցել Դեր Զորի հայկական եկեղեցու վերականգնման աշխատանքներին:

Armen Ashotyan Proposes His German Counterparts to Take Part in Restoration Works of Der Ez-Zor Armenian Church
On November 22, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Armen Ashotyan received Heribert Hirte, the FRG Bundestag Member, the Deputy Chairman of the Committee on EU, the Member of the Committee on State and Legal Affairs.
Heribert Hirte visited Armenia to take part in the OSCE/ODIHR Conference with the heading Preventing and Responding Hate-Motivated Crimes against Christians and Other Religious Groups – Perspectives from the OSCE and Beyond .
Welcoming Heribert Hirte in the RA National Assembly, Armen Ashotyan has highlighted the effective cooperation with German Bundestag, noting that the Armenian side is ready to make necessary efforts for the development and deepening of the relations with Bundestag.
Thanking for the warm reception, the FRG Bundestag member Heribert Hirte has stressed the high level of Armenia-Germany relations, noting that he is ready to take practical steps for boosting inter-parliamentary relations between the two countries.
Regarding the problems of the Christian communities, particularly in the Near East, the Chairman of the RA NA Standing Committee on Foreign Relations emphasized the issues of the security of the Armenian communities, as well as the preservation of the cultural heritages. The issues of freedom of thought, conscience, rule of law, protection of human rights were touched upon.
Within the framework of the inter-parliamentary cooperation Armen Ashotyan evaluated the effective and constructive activities between the Friendship Groups in the parliaments of the two states. He has expressed hope that the German deputies, whose names are related to the ”Azerbaijani laundry” corruption scandal, will not be included in the Armenian-German Inter-Parliamentary Friendship Groups.
During the meeting Armen Ashotyan has highlighted the issue of the Armenian Genocide recognition by the international community, stressing that the recognition of the Genocide is a step to prevent the committing of the new crimes against mankind.
Armen Ashotyan proposed his German Counterparts to take part in restoration works of the Der Ez-Zor Armenian Genocide Saint Martyrs Memorial Church.