Արցախում բնակվող մարդկանց նկատմամբ իրականացված Ադրբեջանի վայրագությունները պետք է դատապարտվեն. Արման Կիրակոսյան
Նոյեմբերի 9-ին ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1163-րդ նիստին ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի առաքելության ղեկավար, դեսպան Արման Կիրակոսյանը հանդես եկավ ելույթով՝ ի պատասխան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների զեկույցի։
Բարձր գնահատելով համանախագահների ջանքերը՝ դեսպան Կիրակոսյանը վերահաստատեց հայկական կողմի անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների համաձայնեցված ձևաչափին և ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծման հանձնառությունը։
Դեսպան Կիրակոսյանն ընդգծեց, որ Ժնևյան գագաթաժողովն ու դրա ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, որի համաձայն բանակցությունները պետք է ակտիվացվեն և շփման գծում պետք է ձեռնարկվեն հավելյալ միջոցներ լարվածության թուլացման նպատակով, հանդիսանում է համանախագահների հետևողական ջանքերի արդյունքը։
Հայկական կողմն արձանագրեց, որ վերջին շրջանում համանախագահները ստիպված են եղել հասցեական հայտարարություններով նախանշել զինադադարը խախտող կողմին, ինչն անհրաժեշտ է շփման գծում լարվածության նվազեցման համապատասխան մեխանիզմների բացակայության պայմաններում։
ՀՀ առաքելության ղեկավարը վերահաստատեց հայկական կողմի անվերապահ աջակցությունը Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնք ենթադրում են ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմների ստեղծում և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի ընդլայնում։
Միաժամանակ դեսպան Կիրակոսյանը փաստեց, որ ադրբեջանական կողմը մինչ այժմ խոչընդոտում է այս համաձայնությունների իրականացմանը և շարունակաբար խախտում հրադադարի ռեժիմը:
Դեսպանի խոսքով, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման հետագա կանխումը կենսական նշանակություն ունի հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման և բանակցությունների առաջմղման համար։
Հայկական կողմն ընդգծեց, որ հակամարտության գոտում բնակվող մարդկանց նկատմամբ իրականացված վայրագությունները պետք է անվերապահորեն դատապարտվեն:
Հայաստանի դեսպանը շեշտեց, որ Արցախի բնակչությունը, նրանց անվտանգությունը, ինքնորոշման իրավունքն ու ազատությունն այսօր և ապագայում այլընտրանք չունեն:
Դեսպան Կիրակոսյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին և նրա թիմին՝ հակամարտության գոտում նրանց գործունեության համար, և վերահաստատեց հայկական կողմի համոզմունքը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ-ն իր մշտական ներկայությամբ պետք է ակտիվորեն ներգրավվի շփման գծում լարվածության թուլացման գործընթացին:

Азербайджанские зверства, совершенные в отношении проживающих в Арцахе людей, должны быть осуждены: Арман Киракосян
Глава армянской миссии в ОБСЕ посол Арман Киракосян 9 ноября на 1163-м заседании Постоянного Совета ОБСЕ выступил с речью в прениях по докладу сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Высоко оценив усилия сопредседателей, посол Киракосян подтвердил безоговорочную поддержку армянской стороной согласованного формата сопредседателей Минской группы ОБСЕ и готовность к мирному урегулированию Карабахского конфликта.
Посол Киракосян подчеркнул, что Женевский саммит и достигнутая в ходе его договоренность, согласно которой переговоры должны быть активизированы и на линии соприкосновения должны быть приняты дополнительные меры с целью ослабления напряженности, является результатом последовательных усилий сопредседателей.
Армянская сторона констатировала, что в последний период сопредседатели вынуждены были адресными заявлениями указать сторону, нарушающую режим прекращения огня, что необходимо в условиях отсутствия соответствующих механизмов снижения напряженности на линии соприкосновения.
Глава миссии РА подтвердил безоговорочное содействие армянской стороны договоренностей, достигнутых в ходе Венского и Санкт-Петербургского саммитов, которые предполагают создание расследовательских механизмов ОБСЕ и расширение офисе Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
В то же время посол Киракосян констатировал, что азербайджанская сторона до сих пор препятствует реализации этих соглашений и постоянно нарушает режим прекращения огня.
По словам посла, дальнейшее предотвращение силы или угрозы силы имеет жизненно важное значение для укрепления режима прекращения огня и продвижения переговоров.
Армянская сторона подчеркнула, что зверства, совершенные в отношении людей, проживающих в зоне конфликта, должны быть безоговорочно осуждены.
Посол Армении подчеркнул, что население Арцаха, его безопасность, право на самоопределение и свобода сегодня и в будущем не имеют альтернативы.
Посол Киракосян выразил также благодарность Личному представителю Действующего председателя ОБСЕ и его команде за их деятельность в зоне конфликта и подтвердил убеждение армянской стороны, что своим постоянным присутствием в зоне Нагорно-Карабахского конфликта ОБСЕ должно быть активно вовлечено в процесс ослабления напряженности на линии соприкосновения.