Սիրիայի խորհրդարանի նախագահն ընդունեց Սիրիա-Հայաստան գործարար խորհրդի նախագահին
Սիրիայի խորհրդարանի նախագահ Համմուդա Սաբբաղը նոյեմբերի 16-ին ընդունեց Սիրիա-Հայաստան գործարար խորհրդի անդամներ` խորհրդի նախագահ Լևոն Զաքի Եդալյանին, խորհրդի փոխնախագահ Շահե Յագուբյանին և գանձապահ Պատրիկ Այդնյանին: Հանդիպմանը ներկա էին Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական հանձնաժողովի նախագահ դոկտոր Նորա Արիսյանը և հանձնախմբի անդամները:
«Հայերն այսօր»-ը, հղում կատարելով Սիրիայի ՍԱՆԱ գործակալությանը, հայտնում է, որ հանդիպման առանցքում Սիրիա-Հայաստան տնտեսական և առևտրական հարաբերություններն էին:
Սաբբաղն իր խոսքի ընթացքում ընդգծեց երկու բարեկամ երկրների միջև տնտեսական համագործակցության կարևորությունը և երկու ժողովուրդների դարավոր հարաբերությունների լույսի տակ՝ հայերին համարելով Սիրիայի ժողովրդի կարևոր մասնիկը:
Սաբբաղն անդրադարձավ նաև ահաբեկչության դեմ Սիրիայի մղած պատերազմի նկատմամբ Հայաստանի կառավարության աջակցող դիրքորոշմանը:
Սիրիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական հանձնաժողովի նախագահ դոկտոր Նորա Արիսյանը հաստատեց, որ խորհրդարանը ձգտում է Սիրիայի և Հայաստանի միջև տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդմանը` Սիրիա-Հայաստան գործարար խորհրդի ճանապարհով, հատկապես, որ Հայաստանը մասնակցելու է Սիրիայի վերաշինության գործին:
Իր հերթին Լևոն Զաքին ներկայացրեց Սիրիա-Հայաստան գործարար խորհրդի կատարած աշխատանքները և հայտնեց, որ Հայաստանում պետք է իրականացվի սիրիական ապրանքների մշտական ցուցահանդես, որն ապագայում կվերածվի առևտրի փոխանակման կենտրոնի: Լևոն Զաքին նաև նշեց, որ հայկական ընկերությունները շահագրգռված են մասնակցելու Սիրիայի վերաշինության գործին, ինչպես նաև ջանքեր են գործադրվելու առևտրական հարաբերությունները զարգացնելու համար:

Председатель парламента Сирии принял председателя предпринимательского совета Сирия-Армения
Председатель парламента Сирии Хаммуда Саббах принял 16 ноября членов предпринимательского совета Сирия-Армения – председателя совета Левона Заки Едаляна, вице-председателя Шаге Ягубяна и казначея Патрика Айдняна. На встрече присутствовали председатель парламентской комиссии дружбы Сирия-Армения доктор Нора Арисян и члены комиссии.
«Армяне сегодня», со ссылкой на сирийское агентство САНА, сообщает, что основной темой беседы были экономические и торговые отношения Сирия-Армения.
В своей речи Саббах подчеркнул важность экономического сотрудничества между двумя дружественными странами, в свете многовековой дружбы двух народов назвав армян важной частицей сирийского народа.
Саббах коснулся также позиции правительства Армении, поддерживающей Сирию в войне против терроризма.
Председатель парламентской комиссии дружбы Сирия-Армения доктор Нора Арисян подтвердила, что парламент стремится к укреплению экономических отношений между Сирией и Арменией, особенно с учетом того, что Армения примет участие в восстановлении Сирии.
В свою очередь, Левон Заки представил работу, проделанную предпринимательским советом Сирия-Армения, сообщив, что в Армении должна быть осуществлена постоянно действующая выставка сирийских товаров, которая в перспективе превратится в центр обмена торговлей. Левон Заки также от метил, что армянские компании заинтересованы в участии в деле восстановления Сирии, а также будет приложены усилия к развитию торговых отношений.