«Իմ այս այցելությունը Հայրենիք բերքառատ է՝ մասնակցություն համաժողովին և գրքերիս շնորհանդեսն աշնանաբույր Երևանում».Արմինե Մինասյան
«Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն, պատասխանատվություն» խորագիրը կրող Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շրջանակներում աշխարհի տարբեր ծայրերից Երևանի Կարեն Դեմիրճանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկտեղված հայ մտավորականները, ազգային-մշակութային, քաղաքական գործիչներն իրենց ելույթներում արծարծում էին տարբեր հարցեր՝ միտված Հայաստանի զարգացման հիմնախնդիրներին, արտաքին արդի մարտահրավերներին, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության հետագա զարգացման, ազգ-բանակ հավաքական ներուժի զարգացման, հայապահպանության գործում մշակույթի դերի, Արցախի հիմնահարցի կարգավորման, Հայաստան-Սփյուռք տնտեսական համագործակցության և այլ խնդիրներին: Համաժողովի մասնակիցներից «Հայերն այսօր»-ի համար առիթ ունեցա զրուցելու Նյու Յորքից ժամանած իրանահայ, դեռևս Նոր Ջուղայում՝ ՀՕՄ-ի անդամ, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության անդամ (հետագայում և ներկայումս՝ ատենապետուհի), լրագրող, մանկավարժ, ԱՄՆ-ում հայտնի դիմահարդար, բանաստեղծուհի, հրաշալի մտավորական Արմինե Մինասյանի հետ, ով պատրաստվում է նաև «Հայրենիքիս ճամփեքով» հայրենասիրական բանաստեղծությունների և «Սիրո արահետներ» իր երկու ժողովածուների շնորհանդեսն անցկացնել Հայրենիքում:
-Արմինե՛, Դուք կրկին Հայրենիքի ճամփեքին եք, այդպես եք վերնագրել նաև Ձեր բանաստեղծությունների ժողովածուն. սկսենք մեր զրույցը համաժողովի մասին ունեցած Ձեր տպավորություններից և ակնկալիքներից:
-Շատ ուրախ եմ, որ նման հայահավաք համաժողով գումարվեց: Ինձ ամենից շատ հուզում է Սփյուռքում հայ մշակույթի պահպանումը և սփյուռքյան երիտասարդության ներկայիս վիճակը. նոր սերունդը դժվարությամբ է մասնակցում ազգային-մշակութային միջոցառումներին, երիտասարդները ցանկություն չունեն ներգրավվելու որևէ կազմակերպությունում: Դրսում շատ կարևոր է կազմակերպությունների, եկեղեցու դերը, որովհետև անհատապես չես կարող մշակույթ պահպանել. եթե չես անդամակցում որևէ կազմակերպության, չես կարող ազգապահպան կարևոր գործեր անել: Համաժողովից ես ակնկալում եմ նաև այս հարցերի լուծման ճանապարհները: Իմ զեկուցման թեման հե՛նց առնչվում էր Սփյուռքում հայապահպանությանը, լեզվի խնդիրներին, մշակույթին…Պակաս մտահոգիչ չեն ինձ համար նաև Հայրենիքում ամենուր աչք ծակող անգլերենով գրված ցուցանակները, գովազդային վահանակները, հայկական հեռուստաընկերությունների եթերում շարունակ հնչող անգլերենաբառ հաղորդաշարերի վերնագրերը: Թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում հայոց լեզուն պետք է ապրեցնել, պահպանել, անաղա՛րտ պահել: Ինձ համար ողջ կյանքում ամենից կարևորը հայոց լեզվին ու գրականությանը, Հայրենիքին ծառայելն է եղել: Իմ այս այցելությունը Հայրենիք բերքառատ է՝ մասնակցություն համաժողովին և գրքերիս շնորհանդեսն աշնանաբույր Երևանում:
–Առաջին անգամ «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած մեր հարցազրույցում հիմնականում արծարծվում էր Ձեր անցած ստեղծագործական Ճանապարհը, Համազգայինում կատարած Ձեր հասարակական աշխատանքը և առավելապես՝ Ձեր հայրիկի՝ իրանահայ հայտնի մատենագետ, Նոր Ջուղայի Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի մատենադարանի ձեռագիր գանձերի վաստակաշատ գիտաշխատող, ուսուցիչ, գրող, նկարիչ Լևոն Մինասյանի աշխատանքային գործունեությունը. այսօր ուզում եմ շեշտադրել Ձեր երկու ժողովածուների թեմաները, պատմեք, խնդրեմ, դրանց ստեղծման շարժառիթների մասին:
– Վերջերս ՀՕՄ–ի հետ, նախքան համաժողովը, գնացել էինք Արցախ՝ մասնակցելու Ստեփանակերտի «Սոսե» մանկապարտեզի բացմանը: Ճանապահին ես հիանում էի ցորենի արտերով, բնության անկրկնելի տեսարաններով, և հենց այդ ժամանակ էլ ծնվեց գրքիս առաջին էջում զետեղված բանաստեղծությունը: Այդ ցորենի արտերն ինձ հիշեցրեցին իմ ծննդավայրի՝ Փերիայի գավառի Խոյգյան գյուղի արտերը, ցորենի հատիկները կտցահարող ճնճղուկներին:
-Որքա՞ն ժամանակ պահանջվեց գիրքը գրելու համար:
-Գրքում ամփոփված են հայրենասիրական թեմաներով գրված նաև ոչ նոր գործեր. հավաքեցի բոլորը և զետեղեցի գրքում. իմ Հայրենիքի ճամփեքին, Հայրենիքիս սիրուց ծնված բանաստեղծություններ են դրանք: Գրքի խմբագիրը Արվեստի և գրականության թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանն է, առաջաբանի հեղինակներից մեկը գրող, հրապարակագիր Գրիգոր Ջանիկյանն է, մյուս՝ «Սիրո արահետներ» գրքիս առաջաբանը գրել է գրականագետ Ֆելիքս Բախչինյանը:
– Դուք Ձեր գրքերի առաջին շնորհանդեսը նախընտրել եք Հայրենիքում անցկացնել, իսկ Նյու Յորքու՞մ…
-Այո՛, նախապատվությունը տվել եմ Հայրենիքիս, դա ինձ համար հպարտություն է. գուցե հետագայում շնորհանդես լինի նաև Նյու Յորքում: Մտադրություն ունեմ հաջորդ տարի ամբողջացնել նաև մեր համայնքի գործունեությունն արտացոլող տարբեր թերթերում լույս տեսած հոդվածներս:
– Արմինե՛, Դուք զբաղված եք նաև հասարակական գործունեությամբ, պատմեք այդ մասին:
-Սիրով եմ կատարում նաև այդ աշխատանքը: Լրացավ Նյու Յորքի համազգային հայ կրթական և մշակութային միության հիմնադրման 50-ամյակը. այդ առիթով կազմակերպված միջոցառումների հասույթը՝ 15 հազար դոլար, ամբողջությամբ տրամադրվել է Արցախի սահմանապահ զինվորներին՝ արյանը հոսքը կասեցնող բժշկական սարքեր հայթայթելուն. 3000 սարք է հատկացվել զինվորներին, սակայն ինչպես ասաց Արցախի «Վիրավոր զինվորների ֆոնդ»-ի երկհիմնադիր Ռազմիկ Արզումանյանը, կարիք կա ավելին անելու, և այդ աշխատանքը շարունակական պետք է լինի: Դոկտոր Հրանտ Մարգարյանն ու իր տիկինը՝ Ժանետ Մարգարյանն, այդ առիթով Արցախ գնացին և սարքերը նվիրեցին: Այդպիսով, մեր միությունն արձագանքել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը: Մեր միության միջոցառումներից մեկի ժամանակ դոկտոր Հրանտ Մարգարյանն ասաց. «Հավաքական մեր կյանքը մեկ գերխնդիր ունի այսօր, որը կոչվում է Արցախ: Արցախը մեր ազգային պայծառ հեռանկարի գրավականն է»: Հիրավի՛, մեր հայացքները հառել ենք դեպի Հայաստան ու Արցախ աշխարհ. Հայրենիքի բարօրությունը մե՛ր բարօրությունն է:
–Շնորհակալություն, սիրելի Արմինե. թո՛ղ Աստծո կամոք իրականություն դառնան Ձեր հայրենանվեր բոլոր ծրագրերը, թո՛ղ Ձեր բոլոր ժողովածուները խոսեն Հայրենիքի մասին, Հայրենիքի՛ լեզվով ու Հայրենիքի գույներով:

Armine Minasian: “This visit to the Homeland is fruitful since I am participating in the conference and will be presenting my books in autumnal Yerevan”
During the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference held under the title “Mutual Trust, Unity and Responsibility” at Karen Demirtchyan Sport and Concert Complex in Yerevan, Armenian intellectuals, national, cultural and political figures from around the world gave speeches in which they discussed various issues devoted to Armenia’s development, the current foreign challenges facing Armenia, further development of the Armenia-Diaspora partnership, enhancement of the collective potential of the nation and army, the role of culture in the preservation of the Armenian identity, the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, the economic cooperation between Armenia and the Diaspora and other issues. Out of the participants, I managed to interview member of the ARS in New Julfa, member (later chairwoman) of Hamazkayin Armenian Education and Cultural Society, journalist, pedagogue, famous makeup artist in the USA, poet and wonderful intellectual Armine Minasian, who is Iranian-Armenian and lives in New York and is preparing to present her two books “On the Paths of My Homeland” and “Paths of Love” in Armenia. The interview was for Hayern Aysor.
Karine Avagyan: Armine, you are on the paths to the homeland once again. This is the title of your book of poems. Let’s start our conversation with your impressions of and expectations from the conference.
Armine Minasian: I am very glad that this conference was organized. What I am most concerned about is the preservation of Armenian culture in the Diaspora and the current state of young Armenians in the Diaspora. The new generation does not participate in many national and cultural events since the young people don’t want to become engaged in any organization. The role of the Armenian Church and organizations is very important abroad because Armenians can’t preserve culture alone. If you don’t join an organization, you can’t carry out acts for national preservation. I also expect to see the paths for solutions to these issues. The topic of my speech is related to preservation of the Armenian identity in the Diaspora, linguistic issues and culture…I am also concerned about the numerous signs and billboards written in English in Armenia and the titles of English-language TV shows aired on Armenian TV channels. Armenians in Armenia and in the Diaspora need to preserve the Armenian language and maintain its purity. Throughout my life, the most important thing has been to serve for Armenian language and literature and the Homeland. This visit to the Homeland is fruitful since I am participating in the conference and will be presenting my books in the autumnal Yerevan.
Karine Avagyan: During our first interview for Hayern Aysor, we mainly discussed your career, your community service for Hamazkayin and primarily the career of your father, famous Iranian-Armenian bibliographer, meritorious scientific worker of the repository of the Holy Savior Monastery of New Julfa, teacher, writer and painter Levon Minasian. Today I would like to place emphasis on the topics of your two books. Please, tell us what made you write these books.
Armine Minasian: Recently, before the conference, other members of the ARS and I paid a visit to Artsakh to participate in the opening of a Soseh Kindergarten in Stepanakert. On the way to Stepanakert, I would admire the wheat fields and the unmatched views of the nature, and that is exactly when I wrote the poem featured on the first page of my book. Those wheat fields reminded me of the wheat fields in my native Khoygyan village of Peria and the sparrows picking at the wheat grains.
Karine Avagyan: How long did it take you to write the book?
Armine Minasian: The book features not only old poems, but also new poems devoted to patriotism. I compiled all of them in one book. They are poems devoted to the journey to the Homeland and poems that express my love for my Homeland. The book is edited by Director of the Museum of Art and Literature Karo Vardanyan. One of the authors of the preface is writer, publicist Grigor Janikyan, and the preface of my other book entitled “Paths of Love” is by literary critic Felix Bakhchinyan.
Karine Avagyan: You preferred to hold the first presentation of your books in the Homeland. What about New York?
Armine Minasian: Yes, I preferred to present them in my Homeland first. It is a pride for me. I might also hold a presentation in New York. Next year, I plan on integrating my articles published in various newspapers devoted to our community’s activities.
Karine Avagyan: Armine, you are also busy with community service. Tell us about that.
Armine Minasian: I perform the job with pleasure. This year marked the 50th anniversary of the establishment of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society New York Chapter. All proceeds from the anniversary events ($15,000) went to the border guards of Artsakh in order to procure medical equipment that will suspend the flow of blood (3,000 devices have been allocated to soldiers). However, as co-founder of Artsakh’s Fund for Wounded Soldiers Razmik Arzumanyan said, it is necessary to do more, and this effort needs to be ongoing. Dr. Hrant Margaryan and his wife, Janet Margaryan went to Artsakh and transferred the equipment. With this, the ARS responded to the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the RA Ministry of Diaspora. During one of the events of the ARS, Dr. Hrant Margaryan said the following: “There is one major objective for all Armenians today, and that is Artsakh. Artsakh is the guarantee of a bright future for the Armenian nation.” Indeed, we must look towards Armenia and Artsakh. The welfare of the Homeland is our welfare.
Karine Avagyan: Thank you, dear Armine. May God help you carry out all of your patriotic acts! May all your books be devoted to the Homeland, be in the language of the Homeland and in the colors of the Homeland!