«Իմ այս այցելությունը Հայրենիք բերքառատ է՝ մասնակցություն համաժողովին և գրքերիս շնորհանդեսն աշնանաբույր Երևանում».Արմինե Մինասյան
«Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն, պատասխանատվություն» խորագիրը կրող Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շրջանակներում աշխարհի տարբեր ծայրերից Երևանի Կարեն Դեմիրճանի անվան մարզահամերգային համալիրում մեկտեղված հայ մտավորականները, ազգային-մշակութային, քաղաքական գործիչներն իրենց ելույթներում արծարծում էին տարբեր հարցեր՝ միտված Հայաստանի զարգացման հիմնախնդիրներին, արտաքին արդի մարտահրավերներին, Հայաստան-Սփյուռք գործակցության հետագա զարգացման, ազգ-բանակ հավաքական ներուժի զարգացման, հայապահպանության գործում մշակույթի դերի, Արցախի հիմնահարցի կարգավորման, Հայաստան-Սփյուռք տնտեսական համագործակցության և այլ խնդիրներին: Համաժողովի մասնակիցներից «Հայերն այսօր»-ի համար առիթ ունեցա զրուցելու Նյու Յորքից ժամանած իրանահայ, դեռևս Նոր Ջուղայում՝ ՀՕՄ-ի անդամ, Համազգային հայ կրթական և մշակութային միության անդամ (հետագայում և ներկայումս՝ ատենապետուհի), լրագրող, մանկավարժ, ԱՄՆ-ում հայտնի դիմահարդար, բանաստեղծուհի, հրաշալի մտավորական Արմինե Մինասյանի հետ, ով պատրաստվում է նաև «Հայրենիքիս ճամփեքով» հայրենասիրական բանաստեղծությունների և «Սիրո արահետներ» իր երկու ժողովածուների շնորհանդեսն անցկացնել Հայրենիքում:
-Արմինե՛, Դուք կրկին Հայրենիքի ճամփեքին եք, այդպես եք վերնագրել նաև Ձեր բանաստեղծությունների ժողովածուն. սկսենք մեր զրույցը համաժողովի մասին ունեցած Ձեր տպավորություններից և ակնկալիքներից:
-Շատ ուրախ եմ, որ նման հայահավաք համաժողով գումարվեց: Ինձ ամենից շատ հուզում է Սփյուռքում հայ մշակույթի պահպանումը և սփյուռքյան երիտասարդության ներկայիս վիճակը. նոր սերունդը դժվարությամբ է մասնակցում ազգային-մշակութային միջոցառումներին, երիտասարդները ցանկություն չունեն ներգրավվելու որևէ կազմակերպությունում: Դրսում շատ կարևոր է կազմակերպությունների, եկեղեցու դերը, որովհետև անհատապես չես կարող մշակույթ պահպանել. եթե չես անդամակցում որևէ կազմակերպության, չես կարող ազգապահպան կարևոր գործեր անել: Համաժողովից ես ակնկալում եմ նաև այս հարցերի լուծման ճանապարհները: Իմ զեկուցման թեման հե՛նց առնչվում էր Սփյուռքում հայապահպանությանը, լեզվի խնդիրներին, մշակույթին…Պակաս մտահոգիչ չեն ինձ համար նաև Հայրենիքում ամենուր աչք ծակող անգլերենով գրված ցուցանակները, գովազդային վահանակները, հայկական հեռուստաընկերությունների եթերում շարունակ հնչող անգլերենաբառ հաղորդաշարերի վերնագրերը: Թե՛ Հայաստանում, թե՛ Սփյուռքում հայոց լեզուն պետք է ապրեցնել, պահպանել, անաղա՛րտ պահել: Ինձ համար ողջ կյանքում ամենից կարևորը հայոց լեզվին ու գրականությանը, Հայրենիքին ծառայելն է եղել: Իմ այս այցելությունը Հայրենիք բերքառատ է՝ մասնակցություն համաժողովին և գրքերիս շնորհանդեսն աշնանաբույր Երևանում:
–Առաջին անգամ «Հայերն այսօր»-ի համար ունեցած մեր հարցազրույցում հիմնականում արծարծվում էր Ձեր անցած ստեղծագործական Ճանապարհը, Համազգայինում կատարած Ձեր հասարակական աշխատանքը և առավելապես՝ Ձեր հայրիկի՝ իրանահայ հայտնի մատենագետ, Նոր Ջուղայի Սուրբ Ամենափրկիչ վանքի մատենադարանի ձեռագիր գանձերի վաստակաշատ գիտաշխատող, ուսուցիչ, գրող, նկարիչ Լևոն Մինասյանի աշխատանքային գործունեությունը. այսօր ուզում եմ շեշտադրել Ձեր երկու ժողովածուների թեմաները, պատմեք, խնդրեմ, դրանց ստեղծման շարժառիթների մասին:
– Վերջերս ՀՕՄ–ի հետ, նախքան համաժողովը, գնացել էինք Արցախ՝ մասնակցելու Ստեփանակերտի «Սոսե» մանկապարտեզի բացմանը: Ճանապահին ես հիանում էի ցորենի արտերով, բնության անկրկնելի տեսարաններով, և հենց այդ ժամանակ էլ ծնվեց գրքիս առաջին էջում զետեղված բանաստեղծությունը: Այդ ցորենի արտերն ինձ հիշեցրեցին իմ ծննդավայրի՝ Փերիայի գավառի Խոյգյան գյուղի արտերը, ցորենի հատիկները կտցահարող ճնճղուկներին:
-Որքա՞ն ժամանակ պահանջվեց գիրքը գրելու համար:
-Գրքում ամփոփված են հայրենասիրական թեմաներով գրված նաև ոչ նոր գործեր. հավաքեցի բոլորը և զետեղեցի գրքում. իմ Հայրենիքի ճամփեքին, Հայրենիքիս սիրուց ծնված բանաստեղծություններ են դրանք: Գրքի խմբագիրը Արվեստի և գրականության թանգարանի տնօրեն Կարո Վարդանյանն է, առաջաբանի հեղինակներից մեկը գրող, հրապարակագիր Գրիգոր Ջանիկյանն է, մյուս՝ «Սիրո արահետներ» գրքիս առաջաբանը գրել է գրականագետ Ֆելիքս Բախչինյանը:
– Դուք Ձեր գրքերի առաջին շնորհանդեսը նախընտրել եք Հայրենիքում անցկացնել, իսկ Նյու Յորքու՞մ…
-Այո՛, նախապատվությունը տվել եմ Հայրենիքիս, դա ինձ համար հպարտություն է. գուցե հետագայում շնորհանդես լինի նաև Նյու Յորքում: Մտադրություն ունեմ հաջորդ տարի ամբողջացնել նաև մեր համայնքի գործունեությունն արտացոլող տարբեր թերթերում լույս տեսած հոդվածներս:
– Արմինե՛, Դուք զբաղված եք նաև հասարակական գործունեությամբ, պատմեք այդ մասին:
-Սիրով եմ կատարում նաև այդ աշխատանքը: Լրացավ Նյու Յորքի համազգային հայ կրթական և մշակութային միության հիմնադրման 50-ամյակը. այդ առիթով կազմակերպված միջոցառումների հասույթը՝ 15 հազար դոլար, ամբողջությամբ տրամադրվել է Արցախի սահմանապահ զինվորներին՝ արյանը հոսքը կասեցնող բժշկական սարքեր հայթայթելուն. 3000 սարք է հատկացվել զինվորներին, սակայն ինչպես ասաց Արցախի «Վիրավոր զինվորների ֆոնդ»-ի երկհիմնադիր Ռազմիկ Արզումանյանը, կարիք կա ավելին անելու, և այդ աշխատանքը շարունակական պետք է լինի: Դոկտոր Հրանտ Մարգարյանն ու իր տիկինը՝ Ժանետ Մարգարյանն, այդ առիթով Արցախ գնացին և սարքերը նվիրեցին: Այդպիսով, մեր միությունն արձագանքել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը: Մեր միության միջոցառումներից մեկի ժամանակ դոկտոր Հրանտ Մարգարյանն ասաց. «Հավաքական մեր կյանքը մեկ գերխնդիր ունի այսօր, որը կոչվում է Արցախ: Արցախը մեր ազգային պայծառ հեռանկարի գրավականն է»: Հիրավի՛, մեր հայացքները հառել ենք դեպի Հայաստան ու Արցախ աշխարհ. Հայրենիքի բարօրությունը մե՛ր բարօրությունն է:
–Շնորհակալություն, սիրելի Արմինե. թո՛ղ Աստծո կամոք իրականություն դառնան Ձեր հայրենանվեր բոլոր ծրագրերը, թո՛ղ Ձեր բոլոր ժողովածուները խոսեն Հայրենիքի մասին, Հայրենիքի՛ լեզվով ու Հայրենիքի գույներով:

«Мой нынешний приезд в Армению был плодотворным: участие в форуме, презентация моих книг в благоухающем осенью Ереване»: Армене Минасян
Представители армянской интеллигенции, национально-культурные, политические деятели, собравшиеся из разных концов мира в Ереванском спортивно-концертном комплексе им. К.Демирчяна в рамках 6-го форума Армения-Диаспора, проходившего под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность» в своих выступлениях поднимали различные вопросы, направленные на основные задачи развития Армении, современные внешние вызовы, дальнейшее развитие взаимодействия Армения-Диаспора, развитие собирательного потенциала «Нация-армия», роли культуры в деле сохранения армянства, урегулирование проблемы Арцаха, экономическое взаимодействие Армения-Диаспора и др. С одной из участниц форума, прибывшей из Нью-Йорка иранской армянкой, еще в Новой Джуге членом САП, членом (впоследствии председатель) Общеармянского образовательного и культурного союза, журналистом, педагогом, известной в США косметологом, поэтессой, прекрасной представительницей интеллигенции Армине Минасян, собирающейся провести на Родине презентацию своих сборников стихов «Путями моей Родины» и «Тропинки любви» довелось побеседовать для «Армяне сегодня».
– Армине, Вы вновь на путях Родины – так озаглавили и свой сборник стихоыв. Начнем нашу беседу с Ваших впечатлений и ожиданий от форума.
– Очень рада, что был созван такой форум. Меня больше всего волнует сохранение в Диаспоре армянской культуры и нынешнее состояние молодежи. Новое поколение с трудом участвует в национально-культурных мероприятиях, не желает вступать в какие-либо организации. За рубежом очень важна роль организаций, церкви – в одиночку сохранить культуру невозможно. Если не участвуешь в какой-либо организации, не можешь заниматься и вопросами сохранения нации. От форума я ожидала решения этих вопросов. Тема моего доклада касалась именно сохранения армянства в Диаспоре, проблем языка, культуры… Не меньшее беспокойство доставляют мне вывески, рекламные плакаты на английском языке, встречающиеся на Родине на каждом шагу, англоязычные названия передач армянского телевидения. �? в Армении, и в Диаспоре нужно беречь, сохранять в чистоте армянский язык. Для меня всю жизнь самым главным было служение армянскому языку и литературе, Родине. Мой нынешний приезд в Армению был плодотворным: участие в форуме, презентация моих книг в благоухающем осенью Ереване.
– В первом интервью для «Армяне сегодня» был затронут в основном Ваш творческий путь, общественная работа, выполненная в Общенациональном, творческая деятельность Вашего отца – известного иранского библиографа-армянина, заслуженного научного сотрудника Матенадарана монастыря Св. Всеспасителя Новой Джуги, педагога, писателя, художника Левона Минасяна. Сегодня хочу акцентировать темы двух Ваших сборников. Расскажите пожалуйста о побудительных причинах их создания.
– Недавно, до форума, вместе с САП побывали в Арцахе – участвовали в открытии Степанакертского детского сада «Сосе». По дороге я любовалась пшеничными полями, неповторимыми картинами природы, и именно тогда родилось стихотворение, помещенное на первой странице книги. Эти пшеничные поля напомнили мне поля, воробьев, клюющих зерна в селе Хойгян провинции Периа, где я родилась.
– Сколько времени потребовалось на написание книги?
– В книге собраны и не новые произведения на темы патриотизма: все собрала и поместила в одной книге – это стихи, рожденные любовью к Родине. Редактор книги – директор Музея искусства и литературы Каро Варданян, один из авторов предисловия – писатель-публицист Григор Джаникян. Предисловие другой книги – «Тропинки любви», – написал литературовед Феликс Бахчинян.
– Первую презентацию своих книг Вы предпочли провести на Родине. А в Нью-Йорке?..
– Да, предпочтение отдала Родине – это для меня гордость. Возможно, позднее состоится презентация и в Нью-Йорке. Есть намерение в будущем году обобщить и статьи, опубликованные в разных газетах о деятельности нашей общины.
– Армине, Вы активно занимаетесь и общественной деятельностью. Расскажите об этом.
– Эту работу я выполняю охотно. �?сполнилось 50 лет основания Общенационального Армянского образовательного и культурного союза Нью-Йорка. Прибыль от организации мероприятий по этому поводу – 15 тысяч долларов, – полностью предоставлена Арцахским воинам-пограничникам – на покупку медицинского оборудования для приостановления кровотечения. 3000 приборов предоставлены воинам, однако как сказал соучредитель «Фонда раненых воинов» Арцаха Размик Арзуманян, есть потребность в большем, так что работа продолжается. Доктор Грант Маргарян и его супруга Жанет Маргарян в связи с этим ездили в Арцах, передали приборы. Таким образом наш союз откликнулся на общеармянское движение Министерства Диаспоры РА «Что ты делаешь для Арцаха». Во время одного из мероприятий нашего союза доктор Грант Маргарян сказал: «Перед нашей собирательной жизнью сегодня стоит одна сверхзадача, именуемая Арцах. Арцах – залог нашей светлой перспективы». Воистину, свои взгляды мы устремили на Армению и Арцах: благополучие Родины – это и наше благополучие.
– Спасибо, дорогая Армине, пусть Божьей волей станут реальностью все Ваши патриотические планы, пусть все Ваши сборники говорят о Родине, языком и красками Родины.