Վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչները՝ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովում
2017 թվականի սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովը:Այն ընթանում էր «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» կարգախոսով և աչքի էր ընկնում իր ներկայացուցչականությամբ: Համաժողովին ներկա էր ավելի քան 1800 մասնակից, աշխարհի 71 երկրներից:
Վրաստանի հայ համայնքը ներկայացնում էին 54 հրավիրյալներ Թբիլիսիից, Բաթումից, Սամցխե Ջավախքի և Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջաններից: Մասնակիցները հայկական կազմակերպությունների ու կառույցների, օրենսդիր, գործադիր և տեղական մարմինների հայազգի ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ էին, մտավորականներ, համայնքային գործիչներ:
Համաժողովի աշխատանքին իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ջանքերով կազմակերպվել էր լիարժեք, հարուստ ծրագրով համաժողով, լիագումար և թեմատիկ նիստերով, ձևավորվել էին տաղավարներ, որոնցում իրենց նվաճումներն էին ներկայացրել «Թումո» նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը, «Այբ» նորարարական դպրոցը, «Քվանտ» վարժարանը:
Վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչները ընդգրկվեցին հայապահպանության, արտաքին քաղաքականության, հակահայկական քարոզչության և ՀՀ զարգացման ուղղություններով նիստերին:
Համաժողովի աշխատանքի օրերը հագեցած էին նաև գեղարվեստական միջոցառումներով, որոնցից յուրաքանչյուրը անկրկնելի տպավորիչ էր:
Համաժողովը նաև փորձի փոխանակման, աշխարհասփյուռ հայրենակիցների հետ շփվելու, նոր ծանոթություններ և կապեր հաստատելու մեծ հարթակ էր: Ուրախալի էր, որ Վիրահայ համայնքի մասին գիտեին Սփյուռքի մեր հայրենակիցներից շատ -շատերը և հետաքրքրությունը Վրաստան այցելելու, հայ մեծաց մեծերի շիրիմներին ծաղիկներ խոնարհելու, Սայաթ-Նովա աշուղի հայրենիքի բույրն զգալու ցանկությունը անչափ մեծ էր:
Նշենք, որ առաջին համազգային հավաքը տեղի է ունեցել 1999թ. սեպտեմբերին և կոչվել է Հայաստան-Սփյուռք խորհրդաժողով: Առաջին երեք համաժողովները կազմակերպել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, իսկ 2011 և 2014 թվականներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:

Представители армянской общины Грузии – на 6-м общеармянском форуме Армения-Диаспора
18-20 сентября 2017 года в Спортивно-концертном комплексе им. К.Демирчяна Еревана состоялся 6-й общеармянский форум Армения-Диаспора, проходивший под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность». Форум отличался своей представительностью – в нем участвовали более 1800 человек из 71 страны мира.
Армянскую общину Грузии представляли 54 делегата из Тбилиси, Батуми, регионов Сацхе-Джавахк и Квемо-Картли – руководители и представители армянских организаций и структур, законодательной, исполнительной власти, органов местного самоуправления, представители интеллигенции, общинные деятели.
Своим присутствием работу форума почтил также предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян.
Усилиями Министерство Диаспоры РА был организован полноценный, с насыщенной программой форум, с пленарными и тематическими заседаниями, были сформированы павильоны, в которых свои достижения представили центр креативных технологий «Тумо», новатерская школа «Айб», гимназия «Квант».
Представители армянской общины Грузии участвовали в заседаниях направлений сохранения армянства, внешней политики, нейтрализации антиармянской пропаганды, развития РА.
Рабочие дни форума были насыщены также художественными мероприятиями, каждое из которых было неповторимым и впечатляющим.
Форум стал также платформой обмена опытом, общения с рассеянными по всему миру соотечественниками, налаживания новых знакомств и связей. Радует, что об армянской общине Грузии знают очень многие соотечественники в Диаспоре и интерес к Грузии, желание посетить ее, возложить цветы на могилы великих армян, ощутить аромат родины ашуга Саят-Нова было очень велико.
Отметим, что первая общенациональная встреча состоялась в сентябре 1999 и называлась форум Армения-Диаспора. Первые три форума организовало Министерство иностранных дел РА, а 2011 и 2014 гг. – Министерство Диаспоры РА.