Վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչները՝ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովում
2017 թվականի սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանի Կ. Դեմիրճյանի անվան Մարզահամերգային համալիրում տեղի ունեցավ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովը:Այն ընթանում էր «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» կարգախոսով և աչքի էր ընկնում իր ներկայացուցչականությամբ: Համաժողովին ներկա էր ավելի քան 1800 մասնակից, աշխարհի 71 երկրներից:
Վրաստանի հայ համայնքը ներկայացնում էին 54 հրավիրյալներ Թբիլիսիից, Բաթումից, Սամցխե Ջավախքի և Քվեմո Քարթլիի տարածաշրջաններից: Մասնակիցները հայկական կազմակերպությունների ու կառույցների, օրենսդիր, գործադիր և տեղական մարմինների հայազգի ղեկավարներ և ներկայացուցիչներ էին, մտավորականներ, համայնքային գործիչներ:
Համաժողովի աշխատանքին իր օրհնաբեր ներկայությունն էր բերել Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տեր Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը:
ՀՀ սփյուռքի նախարարության ջանքերով կազմակերպվել էր լիարժեք, հարուստ ծրագրով համաժողով, լիագումար և թեմատիկ նիստերով, ձևավորվել էին տաղավարներ, որոնցում իրենց նվաճումներն էին ներկայացրել «Թումո» նորարարական տեխնոլոգիաների կենտրոնը, «Այբ» նորարարական դպրոցը, «Քվանտ» վարժարանը:
Վիրահայ համայնքի ներկայացուցիչները ընդգրկվեցին հայապահպանության, արտաքին քաղաքականության, հակահայկական քարոզչության և ՀՀ զարգացման ուղղություններով նիստերին:
Համաժողովի աշխատանքի օրերը հագեցած էին նաև գեղարվեստական միջոցառումներով, որոնցից յուրաքանչյուրը անկրկնելի տպավորիչ էր:
Համաժողովը նաև փորձի փոխանակման, աշխարհասփյուռ հայրենակիցների հետ շփվելու, նոր ծանոթություններ և կապեր հաստատելու մեծ հարթակ էր: Ուրախալի էր, որ Վիրահայ համայնքի մասին գիտեին Սփյուռքի մեր հայրենակիցներից շատ -շատերը և հետաքրքրությունը Վրաստան այցելելու, հայ մեծաց մեծերի շիրիմներին ծաղիկներ խոնարհելու, Սայաթ-Նովա աշուղի հայրենիքի բույրն զգալու ցանկությունը անչափ մեծ էր:
Նշենք, որ առաջին համազգային հավաքը տեղի է ունեցել 1999թ. սեպտեմբերին և կոչվել է Հայաստան-Սփյուռք խորհրդաժողով: Առաջին երեք համաժողովները կազմակերպել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, իսկ 2011 և 2014 թվականներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը:

Georgian-Armenian community was represented at the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference
From September 18 to 20, 2017, the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference was held under the title “Mutual Trust, Unity and Responsibility” at Karen Demirtchyan Sport and Concert Complex in Yerevan and stood out with the participation of more than 1,800 Armenians from 71 countries around the world.
The Armenian community of Georgia was represented by 54 guests from Tbilisi, Batumi, Samtskhe-Javakhk and Kvemo Kartli. The guests were the leaders and representatives of Armenian structures and organizations, the Georgian parliament, government and local bodies, as well as intellectuals and community figures.
Primate of the Armenian Diocese of Georgia, His Grace, Fr. Bishop Vazgen Mirzakhanyan gave his blessings to the participants of the conference.
The Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia had organized a conference with plenary and panel sessions and had set up booths in which representatives of TUMO Center for Creative Technologies, Ayb Innovative School and Kvant School presented their achievements.
The representatives of the Armenian community of Georgia took part in the sessions devoted to preservation of the Armenian identity, foreign policy, anti-Armenian propaganda and the development of the Republic of Armenia.
The conference also featured concerts, each of which was very impressive.
The conference also served as an opportunity for Armenians of Armenia and the Diaspora to exchange experiences, interact with each other, meet new people and establish new contacts. It was nice to see that most of the Armenians of the Diaspora knew about the Armenian community of Georgia, were very interested in visiting Georgia and had an extremely great desire to lay flowers near the tombs of great Armenians and feel the scent of the homeland of troubadour Sayat-Nova.
The first pan-national forum was held in September 1999 and was referred to as the Armenia-Diaspora Forum. The first three forums were organized by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia. In 2011 and 2014, the conferences were organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.