Համահայկական խորհուրդի ձևավորման նախաձեռնությունը՝ Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի օրակարգում. տեսանյութ
Սեպտեմբերի 18-20-ը Երևանում կկայանա «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» խորագրով Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համահայկական համաժողովը, որի ընթացքում կքննարկվեն հայությանը հուզող մի շարք հիմնահարցեր:
Համաժողովի ընթացքում կկայանա նաև Համահայկական խորհրդի ստեղծման և Հայաստան-Սփյուռք գործակցության հետագա զարգացման հարցերով աշխատանքային խմբի խորհրդակցություն:
«Պատրաստ ենք քննարկելու նախաձեռնությունը բոլոր գործընկերների հետ համաժողովի ընթացքում»,- «Ամերիկայի ձայն»-ի փոխանցմամբ՝ նշում է Բրայան Արդունին:
Դեռևս 2015 թվականին Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աշխատանքների ընթացքում ընդգծվել էր միասնական մշտական հարթակ ստեղծելու կարևորությունը և ձևավորվել կազմակերպչական հանձնախումբ՝ այս ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնելու համար:
Իսկ ինչպիսի՞ արձագանք է ստացել այս գաղափարը Սփյուռքում, մասնավորապես ամերիկահայության շրջանակներում:
Ամերիկահայ Լևոն Ավդոյանի կարծիքով նման յուրաքանչյուր նախաձեռնություն պետք է հաշվի առնի հայկական Սփյուռքի բազմազանությունը, քանի որ այն ներառում է տարբեր ազգային առանձնահատկություններ և երկրներ: Համահայկական կառույցի նպատակների և գործառույթների հստակությունը, ըստ նրա, չափազանց կարևոր է կառույցի արդյունավետության համար:
«Այս ամենի հետ մեկտեղ, յուրաքանչյուր նախաձեռնություն, որը կամրապնդի կապը Հայաստանի ու Սփյուռքի տարբեր համայնքների միջև արժանի է աջակցման»,- ասում է Ավդոյանը:
Ամերիկահայ գրող Քրիս Բոհջալյանն էլ գտնում է, որ մեծ մասամբ սփյուռքահայությունը չի զգում այն բոլոր դժվարությունները, որոնք առկա են Հայաստանում: «Նման խորհրդի ստեղծումը Սփյուռքի ձայնն ավելի լսելի դառձնելու հետ մեկտեղ կստիպի սփյուռքահայությանը ավելի մոտ ծանոթանալ այն բոլոր հարցերին, որոնց հետ ամեն օր առնչվում է Հայաստանի հասարակ քաղաքացին»,- ասում է Բոհջալյանը:
Դեռևս պարզ չէ, թե ինչպիսի ձևաչափով է հանդես գալու ապագա մարմինը: Հայաստան-Սփյուռք համաժողովը լավ առիթ է որոշակի հստակեցումներ մցնելու և սփյուռքահայության տարբեր շրջանակների մոտեցումներին ծանոթանալու համար:

�?нициатива формирования Общеармянского совета – в повестке форума Армения-Диаспора (видеоматериал)
В Ереване 18-20 сентября состоится 6-й общеармянский форум Армения-Диаспора под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность», в ходе которого будет обсужден ряд вопросов, волнующих армянство.
В ходе форума состоится также заседание рабочей группы по вопросам создания Общеармянского совета и дальнейшего развития взаимодействия Армения-Диаспора.
«Готовы обсудить инициативу со всеми коллегами в ходе форума», – как передает «Голос Америки», отмечает Брайан Ардуни.
Еще в 2015 году, в ходе работы Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян, была подчеркнута важность создания постоянной единой платформы и сформирована организационная комиссия для осуществления работ в этом направлении.
Какой отклик получила эта идея в Диаспоре, в частности, среди армян Америки?
По мнению американского армянина Левона Авдояна, любая подобная инициатива должна учитывать разнообразие армянской Диаспоры, поскольку она охватывает различные национальные особенности и страны. Четкость целей и функций общеармянской структуры, по его мнению, чрезвычайно важна для эффективности структуры.
«Наряду со всем этим, любая инициатива, укрепляющая связь между Арменией и Диаспорой, достойна поддержки», – говорит Авдоян.
Американский армянин, писатель Крис Бохчалян полагает, что в большинстве своем армяне Диаспоры не ощущают всех тех трудностей, которые имеются в Армении. По его мнению, вовлечение армян Диаспоры создаст возможности ближе познакомиться со всеми проблемами и трудностями, с которыми каждодневно сталкивается гражданин Армении.
«Создание подобного совета, наряду с тем, что сделает голос Диаспоры более слышимым, заставит армян Диаспоры ближе познакомиться со всеми вопросами, с которыми каждодневно сталкивается рядовой гражданин Армении», – говорит Бохчалян.
Пока неясно, в каком формате будет выступать будущий орган. Форум Армения-Диаспора – прекрасный повод внести четкость и ознакомиться с подходами широких кругов армян Диаспоры.