Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին ընդառաջ. Կարիք ունենք մշակելու համասփյուռքյան ռազմավարություն. Հրայր Ջեպեջյան
Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովին ընդառաջ՝ ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը Արաբական ծոցի Աստվածաշնչի ընկերության ընդհանուր քարտուղար Հրայր Ջեպեջյանի հետ:
-Ձեր կարծիքով ո՞րն է Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի առաջնահերթությունը:
– Հայասատան-Սփյուռք 6րդ համաժողովի օրակարգում ներառված են շատ այժմեական հիմնահարցեր: Հստակ է, որ շատ լավ աշխատանք է տարվել պարփակելու և համադրելու այս բոլոր նյութերը մեկ համաժողովի ընթացքում: Եվ այս բոլոր հիմնահարցերը կազմում են հայկական ամբողջական կյանքի` այսպես ասած` «Միտք Բանին»: Մեր ամբողջական կյանքի «Միտք բանին» առաջ տանելու համար մենք կարիք ունենք հավաքական ուժի, որը մեզ պետք է կարողանա շնորհել դրական ներշնչում`առաջ տանելու մեր բոլոր հիմնահարցերն իրենց ամբողջության մեջ և առանց առաջնահերթությունների:
Չենք կարող մեր կյանքի մեկ հիմնահարցը, որը միայն մեկ հիմքն է կազմում, առաջնահերթ նկատել մյուսից:  Իմ կարծիքով բոլորն էլ կարևոր են և պիտի աշխատել, որ յուրաքանչյուր հայի մոտ ստեղծվի այս բոլորի նկատմամբ մեկ ամբողջական գիտակցություն:
– Համաժողովի 4 թեմատիկ ուղղություններից մեկը նվիրված է  հայապահպանության հիմնախնդիրներին: Ո՞րն է Սփյուռքում հայապահպանության ամենամեծ հիմնախնդիրը և ի՞նչ  պետք է անել այդ ուղղությամբ:
– Հայկական Սփյուռքը բարդ է, գունավոր և այլազան ու տակավին մեկը մյուսից տարբեր: Սփյուռքահայը` աշխարհով մեկ տարածված, նույնանման չէ: Հա´յ է, բայց յուրաքանչյուրն իր ապրած երկրի հայեցակետից՝ տարբեր:  Տարբեր է, բայց Օտար չէ: Եվ իր տարբերություններով` կենցաղային ու ապրելակերպի, դեռ իր ապրած երկրի պայմանների և մթնոլորտի միջից պիտի վեր առնել և ո´չ որպես Օտար: Պիտի նայել սփյուռքահային իր տարբերությունների մեջից, որոնք արժե փորձել քով-քովի բերել, որպես տարբեր նույնություններ՝ և ոչ որպես Օտար:
Այս իմաստով նաև պիտի վերանայել, թե ինչպե՞ս պետք է լինեն սփյուռքահայերի ամբողջական մշակույթի պահպանության հոլովույթները` յուրաքանչյուրն իր պարունակի մեջ:
Սփյուռքյան մեր հայկական ինքնության և մշակութային արժեքների պահպանության մարտահրավերներն այսօր մեծ համեմատությամբ՝ նույնանման են: Լեզվի պահպանում, քրիստոնեական հավատք,  ինքնություն, գրականություն, արվեստ և պահանջատիրություն: Եվ մեր այս համահայկական հիմնահարցերը պետք չէ պարփակել գաղութների աշխարհագրական սահմանների մեջ միայն: Կարիք ունենք մշակելու համասփյուռքյան ռազմավարություն, որտեղ լավապես կարելի է ներմուծել նյութական, մարդկային և կառուցային բոլոր կարողականությունները: Ինչ խոսք, ներկա տեղեկատվական աշխարհի ու սոցիալական ցանցերի լավապես օգտագործումը կարող է մեծապես օգնել մեր բոլոր ուժերի և կարողականությունների օգտագործման և համադրման աշխատանքներում:
Ավելի զգույշ պիտի լինենք համայնքների, նրանց ազգային և մշակութային կյանքի շարունակականության խնդրի առնչությամբ: Ճիշտ չէ արագ վճիռներ արձակել այս կամ այն համայնքի, կամ այս կամ այն ազգային, կրթական ու մշակութային հաստատությունների նկատմամբ: Պետք չէ մոռանալ, որ Սփյուռքում հայապահապանման մեծ պատերազմի մեջ ենք և մեր ազգային, մշակութային արժեքների ինքնագիտակցությունը առաջնահերթ խնդիրներ են: Այդ պատճառով անհրաժեշտ է ամեն տեսակի աշխատանք, որը ենթադրում է մեծ զոհողություն: Նոր տեսիլքը և աշխատանքային ծրագիրը պետք է և անհրաժեշտ է այն կերտել՝ ծառայեցնելու հայապահպանման մեծ տեսլականին:
-Որո՞նք են այն կարևոր նախադրյալները, որոնց միջոցով Սփյուռքում հնարավոր է հայապահպանության ուղղված աշխատանքներ իրականացնել` հատկապես երիտասարդների շրջանում:
– Եթե Միջին Արևելքի համայնքների պարագայում տակավին հայերեն լեզվի պահպանումը բավականին քաջալերական է, բայց այն նույնը չէ այլ համայնքներում:
Սակայն քաջալերական երևույթ է, որ մինչև այսօր ինքնության, մշակույթի և պահանջատիրության գործոնները տակավին  տիրական են: Եթե մեկ կողմից առկա է լեզվի նահանջը, ապա ինքնության կանչը տակավին առկա է:
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչումներն աշխարհով մեկ արթնացման ալիք տարածեցին: Եվ այս ամենը նաև երիտասարդ սերնդի մասնակցությամբ և աշխույժ ներդրումով: Այն երիտասարդի, որը խոսում կամ չի խոսում հայերեն: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կարգախոսը՝ «Հիշել և պահանջել», դարձավ ինքնության և իր համապարփակ հասկացողության միջով վերանորոգման յուրատեսակ խթան:
Բայց կա նաև հարցի երկրորդ կողմը, որը Հայրենիքի` Հայաստանի և Արցախի իրականություններն են: Սփյուռքյան մեր ներկա իրավիճակներում Հայաստանը՝ որպես հայրենի պետականություն և հող` այսօր ներարկում է հայկական ինքնագիտակցություն և հաստատում, կապում և հայերի մեջ արթնացնում է «արմատի» հասկացողությունը և այդ արմատին տուն տվող հողի գիտակցությունը: Եվ հայ երիտասարդը` Հայրենիքի ու Արցախի հետ իր այս կապվածությամբ է որ ավելի պիտի զորացնի իր մեջ ինքնության գիտակցությունը: Ինչպես նաև՝ նույն ինքնության նկատմամբ երիտասարդի հպարտությունը: Հայրենիքն այն հպարտությունն է, որը տալիս է և պիտի շարունակի տալ, հատկապես՝ երիտասարդներին:
– Ին՞չ ակնկալիքներ ունեք համաժողովից:
– Անհրաժեշտ է, որ համբերենք, բայց նաև միմյանց լսենք: Հավաքական աշխատանքը  սա է պահանջում: Համաժողովին մեջ ներառված են մի շարք հիմնահարցեր և օրակարգի վրա են նաև բավականին խիզախ և կառուցողական միջոցառումներ: Մեր համահայկական կյանքի համար և մեկնելով ներկա օրերի մի շարք հրամայականներից՝ անհրաժեշտ է, որ մենք բոլորս լավապես օգտագործենք այս համաժողովը և մեջտեղ բերենք աշխատանքային ծրագիր, որը պիտի ուղենշի մեր բոլորի հավաքական կյանքերի ուղղությունը: Մենք կարիքն ունենք այս «ուղղության», որպեսզի դիմագրավենք մեր հավաքական կյանքերի շատ հիմնահարցերի, որոնք պետք է քննարկվեն համաժողովի ընթացքում:
Յուրաքանչյուր հայ, որը պիտի մասնակցի`ունի պատասխանատվություն՝ հաջողելու այս համաժողովի աշխատանքները: Այս համաժողովը մեր բոլորի համար է, և բոլորս պետք է ունենանք հանձնառություն՝ լավագույս իրականացնելու այն:

Навстречу форуму Армения-Диаспора: Нуждаемся в разработке общедиаспоральной стратегии: Грайр Чепечян
В канун 6-го общеармянского форума Армения-Диаспора представляем интервью «Армяне сегодня» с общим секретарем Библейской ассоциации Арабского залива Грайром Чепечяном.
– В повестку 6-го форума Армения-Диаспора включены очень актуальные вопросы. Ясно, что очень хорошая работа проделана для обобщения и сопоставления всех этих материалов в течение одного форума – все они составляют, так сказать, смысл общей армянской жизни, для продвижения которой мы нуждаемся в собирательной силе, способной внушить позитивные заряды для продвижения всех наших основных вопросов без приоритетов.
Мы не можем один из актуальных вопросов нашей жизни считать приоритетнее других. Мне кажется, все важны, и следует работать над тем, чтобы у каждого армянина сложилось общее осознание всего этого.
– Армянская Диаспора сложная, многоцветная и различная. Рассеянные по всему миру армяне неодинаковы. Арменя – но каждый с точки зрения страны проживания. Различны, но не чужды. �? рассматривать их надо с учетом бытовых, жизненных различий, а не как чужих. Армян Диаспоры следует рассматривать в их различии, которых стоит попытаться сблизить как разные идентичности, но не как чужих.
В этом смысле следует пересмотреть, каковы должны быть вопросы сохранения целостной культуры армян Диаспоры.
Вызовы сохранению армянской идентичности и культурных ценностей Диаспоры, по большому счету, сегодня одинаковы.  Сохранение языка, христианская вера, идентичность, литература, искусство и требование. Эти наши армянские основные задачи не следует ограничивать географическими границами колоний. Мы нуждаемся в разработке общедиаспоральной стратегии, в которую можно включить весь материальный, человеческий и структурный потенциал. Что и говорить, широкое применение современного информационного мира и социальных сетей может в большой мере помочь использования и совмещению наших сил и возможностей.
Нужно быть осторожнее в вопросе общин, продолжения их национальной и культурной жизни. Неверно принимать поспешные решения в отношении той или иной общины, национальных, образовательных и культурных учреждений. Не следует забывать, что в Диаспоре мы находимся в большой войне за сохранение армянства, наше самосознание в отношении наших национальных, культурных ценностей – первоочередная задача. �?менно поэтому необходима работа, предполагающая большие жертвы. Новая перспектива и рабочая программа нужны, их необходимо реализовать, поставив на службу нашему видению сохранения армянства.
– Если состояние сохранения армянского языка в общинах Среднего Востока в довольно хорошем состоянии, то в других общинах ситуация иная. Однако позитивно то, что  факторы идентичности, культуры и требования пока еще приоритетны. Если с одной стороны востребован язык, то зов идентичности также востребован.
Поминовение 100-летия Геноцида армян вызвало волну пробуждения по всему миру. �? все это  также при участии и активном вкладе молодого поколения. Молодых людей, которые говорят или не говорят по-армянски. Девиз 100-летия Геноцида армян «Помнить и требовать» стал своеобразным стимулом пробуждения идентичности.
Но есть и другая сторона вопроса, реалии Родины – Армении и Арцаха. В нынешнем положении Диаспоры Армения, как родная государственность и земля, сегодня прививает армянское самосознание и пробуждает в армянах понятие корня, сознание земли, питающей этот корень. �? молодые армяне привязанностью к Родине и Арцаху должны еще более укрепить в своих душах сознание идентичности. Равно как и в отношении той же идентичности – гордости молодежи. Родина придает и будет придавать гордость – особенно молодежи.
– Необходимо проявлять терпимость и слушать друг друга. Этого требует собирательная работа. В повестке форума охвачен ряд основополагающих вопросов, достаточно смелые и конструктивные мероприятия. Для нашей общеармянской жизни, исходя из ряда требований наших дней, необходимо, чтобы все мы наилучшим образом использовали этот форум и разработали рабочую программу, которая призвана наметить направления нашей общей собирательной жизни. Мы нуждаемся в таком направлении, чтобы преодолеть многие проблемы, которые должны быть обсуждены в ходе форума.
Каждый армянин, который будет участвовать в форуме, несет ответственность за успех его работы. Этот форум для всех нас, и мы должны взять на себя ответственность наилучшим образом провести его.