Համաժողովի թեմատիկ ուղղություններից յուրաքանչյուրն իր կշիռն ու համահայկական հնչեղությունն ունի. Մհեր Կարագաշյան
Հայստան-Սփյուռք համաժողովին ընդառաջ՝ ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի հարցազրույցը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող Կանադայի հանձնախմբի նախագահ, ՀՅԴ Կենտրոնական կոմիտեի ատենադպիր Մհեր Կարագաշյանի հետ:
– Պարո´ն Կարագաշյան, Ձեր կարծիքով ո՞րն է սեպտեմբերին կայանալիք Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի առաջնահերթությունը:
– Դժվար է կողմնորոշվել, թե ո՞րն է Հայաստան-Սփյուռք 6րդ համաժողովի առաջնահերթությունը, երբ վերջինիս օրակարգը կազմված է այն հիմնախնդիրներով, որոնցից յուրաքանչյուրն իր կշիռը, համահայկական հնչեղությունն ու կենսական տարողությունը ունի: Առավել ևս` բոլորն էլ փոխկապակցված են ու մեկի կամ մյուսի ելևէջներն ազդում են մնացյալի վրա:
Սակայն եթե անպայման կենտրոնանալ է պետք, անձնապես ինձ համար մնայուն ու հրատապ օրակարգային հարց է ազգային անվտանգության խնդիրը, որն իր հերթին բազմերես է ու տարաբնույթ բաղադրիչներ ունի (առանձին` կարելի է իբրև վերտառություն դնել մնացյալի վրա):
Այս իմաստով, կցանկանայի, որ համաժողովը հատուկ շեշտադրում տար «Ազգ-բանակ» մտահղացման քննարկումներին և հետևելիք առաջարկություններին:
Այս շրջանակներում հարկ է կարկինն այնքան լայն բացել, որ հասնի սփյուռքահայերին ևս: Ի վերջո, երբ խոսում ենք «Ազգ- բանակ»-ի մասին, նրա հեռանկարը պետք է ընդգրկի ամբո´ղջ ազգը: Այդ շրջանակներում անհրաժեշտ է նաև մտածել այդ տեսլականը իրականացնելու մեխանիզմներին մասին:
– Համաժողովի չորս թեմատիկ նիստերում (Հայաստանի տնտեսության զարգացում, Տարածաշրջանային մարտահրավերներ և ազգային անվտանգության օրակարգ, Արտաքին քաղաքականության օրակարգ և Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացում, Հայապահպանության հիմնախնդիրներ) ի՞նչ հարցեր կուզենայիք քննարկվեին:
– Ինչպես նշեցի, համաժողովի օրակարգը ծավալուն է ու թեմատիկ նիստերի յուրաքանչյուր ենթաբաժինը կարող է ամբողջ համագումարի բնաբանը դառնալ: Կարելի է սակայն, ավելի հանգամանորեն կանգ առնել մի շարք անմիջական հարցերի վրա: Օրինակ`
– Ազգային անվտանգությանը նվիրված քննարկումնների շրջանակներում անվտանգությունը չդիտել միայն Հայաստանի և Արցախի սահմաններից ներս, այլ` համա´յն հայության, համապարփակ հայեցակարգի հեռանկարով:
– ՀՀ տնտեսության բնագավառում կենտրոնանալ սոցիալական արդարության դրույթներով առաջնորդվող զարգացման վրա, որն իր առաջընթացի մեջ կթոթափի կաշառակերության և ստվերային մենաշնորհների նման ախտերը: Այս լույսի տակ զարգացումը խթանելու գծով հարկ է նաև որոնել ձևեր, որոնք դուռը լայն կբացեն Սփյուռքի շոշափելի ու որոշիչ մասնակցության առջև:
– Արտաքին քաղաքականության ոլորտում միշտ կիզակետի մեջ պետք է պահել թուրք-ազերիական հակահայ մեքենան, որը վերջին տարիներին բավական թափ է հավաքել և նմանակում է պայքարի մեր իսկ մեթոդները, մեր զենքերը՝ փորձելով հաճախ մեր դեմ գործածել:
– Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացման գործընթացը առանց տատանումների ամրագրել հատուցման և իրավունքների վերականգնման առանցքի վրա:
– Երբ ազգի երկու երրորդն ապրում է արտերկրում` հայապահպանության խնդիրներին հարկ է անդրադառնալ ավելի ընդգծված կերպով, հեռու` հայ լեզվի ու դպրոցի մասին հնամաշ լոզունգաբանություններից: Մեր դարի ընձեռած միջոցները նոր կարելիություններ են ստեղծում` վերատեսության ենթարկելու Սփյուռքում կրթական ու մշակութային գործունեության ցարդ կտրած մեր ճանապարհը: Հարկավոր է այս տեսանկյունից դիտված` կոնկրետ լուծումներ և ուղենիշներ դնել սեղանի վրա՝ բաղձանքների մեր ընթացիկ ցանկի փոխարեն:
Օրինակներ կարելի է շատ թվարկել, սակայն կբավարարվեմ այսքանով, լավատես լինելով, որ համաժողովին արծարծված գաղափարներն ու առաջադրանքները համաժողովից հետո կսկսեն աստիճանաբար իրագործվել:
– Ի՞նչ ակնկալիքներ ունեք համաժողովից:
– Մասնակցել եմ Հայաստան-Սփյուռք հաժողովների մեծ մասին: Կարող եմ վկայել, որ քայլ առ քայլ զուտ խորհրդանշական հարթությունից անցել ենք ավելի ներգործուն դերակատարության: Վերջինիս լավագույն օրինակը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին ու ընթացքում գումարված ժողովներն էին, որոնք իբրև հարթակ ծառայեցին համահայկական մեր ճիգերը համակարգելու և առավել ուժական դարձնելու իմաստով:
Մնում է սպասել, որ կարելի արագությամբ առավել կբյուրեղանա այս համաժողովի տեղն ու դերը մեր իրականության մեջ՝ վերածելով ա´յն երդիկին, որի տակ կատարված քննարկումներն ու աշխատանքները լիարժեք արդյունավետության կառաջնորդեն Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք համագործակցությունը:
Գեղեցիկ բան է այս երևույթը «Եռամիասնություն» կոչելը, բայց միաժամանակ անհրաժեշտ է նրա բաղկացուցիչ տարրերի միջև կապերը դարձնել օրգանական ու իրար համալրող: Այս իմաստով, հավանաբար ոչ-հեռակա ապագայի ակնկալիքը պիտի լինի օրինակ` ի վերջո իրականացած տեսնել Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի խորհրդարաններում Սփյուռքը ներկայացնող պատգամավորների գաղափարը:
Համենայնդեպս, նվազագույնի ակնկալությամբ` եթե բոլորս միայն կարողանայինք գալ այն հաստա’տ համոզման, որ Հայաստանի հզորացումը կապված է Արցախի և Սփյուռքի հզորացմանն ու հակառա´կը, այս մեկն ինքնին համաժողովի հաջողություններից մեկը կարելի կլինի համարել: Ի վերջո, նմանօրինակ մտածելակերպն է, որ հիմքը պիտի դառնա վաղվա մեր բոլոր նվաճումների:

Каждое из тематических направлений форума обладает своим весом и общеармянским звучанием: Мгер Карагашян
В канун форума «Армения-Диаспора» представляем интервью «Армяне сегодня» с председателем Канадской комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян, секретарем Центрального комитета АРФД Мгером Карагашяном.
– Господин Карагашян, что, по Вашему мнению, является приоритетом 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора», предстоящего в сентябре?
– Трудно сориентироваться, что является приоритетом 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора», когда повестка составлена из проблем, каждая из которых обладает своим весом, общеармянским звучанием и жизненным объемом. Тем более, что все взаимосвязаны и взаимно влияют друг на друга.
Но если нужно непременно сконцентрироваться, для меня особенно актуален вопрос национальной безопасности, в свою очередь, многогранный и имеющий различные компоненты (это можно считать приоритетом в отношении других).
В этом плане хотел бы, чтобы форум особо акцентировал обсуждения идеи «Нация-армия» и последующие предложения.
Эти границы должны быть настолько расширены, чтобы достигали и армян Диаспоры. В конечном счете, говоря о «Нации-армии», ее перспектива должна охватить всю нацию. В этих рамках необходимо подумать и о механизмах реализации этой идеи.
– Какие бы вопросы хотели видеть обсужденными на четырех тематических заседаниях форума (Развитие экономики Армении, Региональные вызовы и повестка национальной безопасности, Повестка внешней политики и устранение последствий Геноцида армян, Проблемы сохранения армянства)?
– Как уже отметил, повестка форума обширна и каждый подраздел тематических заседаний может стать предисловием ко всему форуму. Можно, однако, более подробно остановиться на ряде непосредственных вопросов. Например:
– в рамках обсуждений, посвященных национальной безопасности не рассматривать безопасность исключительно в границах Армении и Арцаха, а всего армянства – с перспективой всеобъемлющей концепции;
– в сфере экономики РА сосредоточиться на развитии, руководствующемся положениями социальной справедливости, что в своем прогрессе избавится от таких негативных явлений, как взяточничество и теневые монополии. В свете этого для стимулирования развития необходимо также изыскать формы, которые широко раскроют двери для ощутимого и решающего участия Диаспоры;
– в сфере внешней политики постоянно следует держать в центре внимания антиармянскую турецко-азербайджанскую пропагандистскую машину, которая в последние годы набрала значительные обороты и копирует наши методы борьбы, зачастую пытаясь использовать наше оружие против нас;
– процесс устранения последствий Геноцида армян закрепить без колебаний на основе компенсации и восстановления прав;
– учитывая, что две трети нации живет за рубежом, к вопросам сохранения армянства необходимо относиться более подчеркнуто, воздерживаясь от старых лозунгов об армянском языке и школе. Средства, предоставленные нашей эпохой, создают новые возможности подвергнуть пересмотру путь, пройденный до сих пор в Диаспоре в образовательной и культурной сфере. В этом аспекте необходимы конкретные решения и вехи взамен перечня наших мечтаний и чаяний.
Примеров можно привести множество, но ограничусь сказанным, оптимистично полагая, что затронутые на форуме идеи и предложения по завершении форума начнут постепенно реализовываться.
– Я участвовал в большинстве форумов «Армения-Диаспора». Могу свидетельствовать, что шаг за шагом из сугубо символической плоскости перешли к более практичной роли. Наилучшим примером сказанного служат форума, состоявшиеся в канун и в ходе мероприятий 100-летия Геноцида армян, которые послужили площадкой для систематизации наших общеармянских усилий и их максимального усиления.
Остается ожидать, что с возможной скоростью еще более кристаллизируется место и роль этого форума в наших реалиях, став крышей, работа и обсуждения под которой сделают полноценно эффективным сотрудничество Армения-Арцах-Диаспора.
Красиво называть это «Триединство», но в то же время необходимо сделать органическими, взаимодополняющими связи его компонентов. В этом смысле, наверно, ожиданием в недалеком будущем должно быть, например, осуществление, наконец, идеи депутатов, представляющих Диаспоры в парламентах Республики Армения и Арцаха.
Во всяком случае, минимальное ожидание – если все мы придем к твердому убеждению в том, что усиление Армении связано с усилением Арцаха и Диаспоры, и наоборот, – это было бы одной из удач форума. В конечном счете, именно такой образ мышления должен послужить основой всех наших завтрашних достижений.