Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին ընդառաջ.«Ակնկալում եմ բոլոր հրատապ հարցերի նկատմամբ սկզբունքային մոտեցում».Աննա Գիվարգիզյան
Սեպտեմբերի 18-20-ը կայանալիք «Փոխադարձ վստահություն, միասնականություն և պատասխանատվություն» խորագրով Հայաստան–Սփյուռք վեցերորդ համահայկական համաժողովին ընդառաջ «Հայերն այսօր»-ը ներկայացնում է Մոսկվայի «Ժամ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Աննա Գիվարգիզյանի հետ ունեցած հարցազրույցը:
–Ձեր կարծիքով, ո՞րն է սեպտեմբերին կայանալիք Հայաստան-Սփյուռք համահայկական 6-րդ համաժողովի առաջնահերթությունը:
– Այսօրվա մեր համազգային գերակայությունների, նպատակների և խնդիրների սահմանումը, ինչպես նաև դրանց շուրջ Սփյուռք-Հայրենիք նյութական, հոգևոր և մասնագիտական ներուժի համախմբումը:
–Համաժողովի չորս թեմատիկ նիստերում (Հայաստանի տնտեսության զարգացում, Տարածաշրջանային մարտահրավերներ և ազգային անվտանգության օրակարգ, Արտաքին քաղաքականության օրակարգ և Հայոց ցեղասպանության հետևանքների վերացում, Հայապահպանության հիմնախնդիրներ) ի՞նչ հարցեր կուզենայիք քննարկվեին:
-Հայաստանի տնտեսության զարգացումը ոչ միայն քննարկման «թեմատիկ ոլորտ» է, այլ նաև հիմնախնդիր՝ գլխավոր հիմնախնդիր: Քանի որ առանց զարգացող տնտեսության` չենք կարող ունենալ կենսունակ բանակ, լիարժեք անվտանգություն, կրթություն, առողջապահություն, գիտատեխնիկական զարգացում և այլն։ Հայաստանում տնտեսությունը չի կարող զարգանալ, եթե բացակայեն բոլորի համար տնտեսական համահավասար պայմաններ, եթե անձնական կամ խմբակային շահը գերադասվի պետական շահից։
Ցանկացած երկրում տնտեսությունը, տնտեսական հարց լինելուց զատ ու դրանից առաջ` հոգեբանություն է՝ համակարգի նկատմամբ վստահություն: Առանց այդ վստահության չի լինելու նշմարելի զարգացում ապահովող ո՛չ ներքին և ո՛չ արտաքին ներդրում։ ՀՀ դատական համակարգի երկաթյա ձեռքը պարտավո՛ր է պաշտպանել ցանկացած ներդրողի, քաղաքացու։
Արցախի հարցում կենսական է տարածաշրջանի ինքնապաշտպանության և անվտանգության ուժի կողքին տեսնել հարցի իրավական ուժը: Անհրաժեշտ է վերստին մշակել, կատարելագործել և միջազգային հարթակում հետևողականությամբ հետապնդել հարցի արդարացիության մոտեցումը՝ վիժեցնելով խնդիրը տարածքային վեճ ներկայացնելու հակառակորդի սադրիչ քաղաքականությունը։ Խնդրի թե՛անվտանգության և թե՛ իրավական կողմը կարող են հեշտությամբ շրջանցվել կամ անտեսվել, եթե այդ երկու հիմքը չերաշխավորվի տարածաշրջանի բնիկ ժողովրդի՝ հայության մասսայական վերաբնակեցմամբ: Դա է ապացուցում ժողովրդների պատմական փորձը։
Ցեղասպանությունների կանխարգելումը գեղեցիկ երազանք է, որը կախված չէ մեր ուժերից, ոչ էլ իրագործելի է մեր նպատակներում: Իսկ Հայոց իրավունքների հարցը շատ ավելի խորն է, քան Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը։ 2015 թվականի Հռչակագրից արդեն երկու տարի անց կատարվող իրողություններն ինքնին ապացուցում են, որ ընդհանուր և վերացական կարգախոսները մեզ ոչ մի տեղ չեն հասցնելու: Մենք ո´չ պետք է հրաժարվենք մեր իրավունքներից, ո´չ արկածախնդրական լոզունգներ բարձրացնենք և ո´չ էլ անհստակ և անորոշ հայտարարություններով մեր գերագույն իրավունքների հարցը՝ հայության համար ոգեղեն սնուցման մակարդակի իջեցնենք։ Անհրաժեշտ են հստակ ծրագիր և հստակ մեխանիզմներ։
Հայապահպանումը Սփյուռքում, առանց ՎԵՐԱԴԱՐՁԻ տեսլականի, ուտուպիա է և ժամանակի դեմ վազք։ 1915 թ․-ից ավանդական Սփյուռքի հաջող և ձախող փորձերը բազմաթիվ անգամներ փաստել են, որ հայությունը երբ պայքարել է հանուն գերագույն նպատակների, այդ պայքարին առընթեր զարթոնք է ապրել, պահել և նույնիսկ խորացրել է իր ազգային ինքնությունն ու ազգային ենթագիտակցությունը։ Սփյուռքի պայմաններում առանց հանուն գերագույն նպատակների պայքարի, հայապահպանումը՝ որպես վերջնական նպատակ՝ հավասարազոր է հայակործանման և դանդաղ մահի։ Այսօր Սփյուռքը սրընթաց ուծացման ուղու վրա է։
– Ի՞նչ ակնկալիքներ ունենք Համաժողովից:
-Ակնկալում եմ վերոնշյալ բոլոր հրատապ հարցերի նկատմամբ գիտական, գործնական և սկզբունքային մոտեցում, որ համաժողովի գործունեությունը չսահմանափակվի (սկսվի և ավարտվի) համաժողովի օրերով։ Ակնկալում եմ, որ երկու տարի անց խնդիրները ո´չ թե սկսենք քննարկել նույն կետից, այլ քննարկման առարկա դառնան իրենց լուծման շարունակականության մեջ՝ հաշվի առնելով կատարվածի արդյունավետությունը և վերամշակվեն լրացուցիչ ծրագրերը։

Навстречу форуму «Армения-Диаспора»: «Ожидаю принципиального подхода ко всем актуальным вопросам» – Анна Гиваргизян
В канун 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора», который 18-20 сентября будет проходить под девизом «Взаимное доверие, единство и ответственность» «Армяне сегодня» предлагают вниманию читателей интервью с главным редактором московского журнала «Жам» Анной Гиваргизян.
– Как Вы считаете, что является приоритетом 6-го общеармянского форума «Армения-Диаспора»?
– Определение сегодняшних наших общенациональных приоритетов, целей и задач, а также сплочение вокруг них материального, духовного и профессионального потенциала Диаспора-Родина.
– Какие вопросы Вы хотели бы, чтобы обсуждались на четырех тематических заседаниях форума (Развитие экономики Армении, Региональные вызовы и повестка национальной безопасности, Повестка внешней политики и устранение последствий Геноцида армян, Основы сохранения армянства)?
– Развитие экономики Армении – не только «тематическая сфера» обсуждения, но и главнейшая задача. Поскольку без развивающейся экономики мы не можем иметь жизнеспособную армию, полноценную безопасность, образование, здравоохранение, научно-техническое развитие и т. д. Экономика в Армении не может развиваться, если не будет равных для всех экономических условий, если личные или групповые интересы будут преобладать над государственными интересами.
В любой стране экономика, помимо хозяйственного вопроса, прежде всего является психологией, доверием к системе. Без этого доверия не будет ни внешних, ни внутренних инвестиций, обеспечивающих значительное развитие. Железная рука судебной системы РА обязана защищать любого инвестора, гражданина.
В вопросе Арцаха жизненно важно наряду с силой самообороны и безопасности региона видеть правовую силу вопроса. Необходимо вновь разработать, совершенствовать и последовательно проводить на международной арене справедливость решения вопроса, пресекая провокационную политику противника представлять проблему как территориальный спор. Аспекты как безопасности, так и правовой проблемы могут с легкостью быть обойдены или пренебреженны, если две эти основы не будут гарантированы массовым переселением коренного населения региона – армян. Это доказывает исторический опыт народов.
Предотвращение геноцидов – красивая мечта, которая не зависит от наших усилий и неосуществима нашими целями. А вопрос прав армянства намного глубже, чем признание Геноцида армян. Реалии, происходящие уже спустя два года после Декларации 2015 года сами по себе доказывают, что общие и абстрактные лозунги никуда нас не приведут. Мы не должны ни отказываться от своих прав, ни выдвигать авантюрные лозунги, ни опускать расплывчатыми и неопределенными заявлениями вопрос нашей высшей цели до уровня духовной подпитки армян. Необходимы четкая программа и четкие механизмы.
Сохранение армян в Диаспоре, без видения ВОЗВРАШЕН�?Я – утопия и бег против времени. Успешные и провальные опыты традиционной Диаспоры, начиная с 1915 года, неоднократно доказывали, что армянство, борясь за высшие цели, переживало пробуждение, сохраняло и даже углубляло свою национальную идентичность и национальное подсознание. В условиях Диаспоры без борьбы во имя высших целей, сохранение армянства, как конечная цель, равносильна гибели армянства, медленной смерти. Диаспора сегодня на пути интенсивной ассимиляции.
– Какие ожидания связываете с форумом?
– Ожидаю научного, практичного и принципиального подхода ко всем вышеупомянутым вопросам, чтобы деятельность форума не ограничивалась (началась и закончилась) днями его работы. Надеюсь, что через два года начнем обсуждать вопросы не с т ой же точки, а превратятся в предмет обсуждения в продолжение своего решения, с учетом эффективности сделанного, будут разработаны дополнительные программы.