«Բազե-2017» համահայկական երիտասարդական հավաքի «Սփյուռք» ջոկատի մասնակիցները հյուրընկալվեցին Սփյուռքի նախարարությունում
Օգոստոսի 30-ին «Բազե-2017» համահայկական երիտասարդական հավաքի «Սփյուռք» ջոկատի մասնակիցները հյուրընկալվեցին Սփյուռքի նախարարությունում: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը, Համահայկական ծրագրերի վարչության պետ Գագիկ Գյանջումյանը, Սփյուռքահայ ուսանողների խորհրդի նախագահ Սամվել Մկոյանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Հյուրերին փոխանցելով Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը՝ Վահագն Մելիքյանը բարձր գնահատեց բազեականների մասնակցությունը համահայկական երիտասարդական հավաքին և մասնավորապես նշեց. «Մենք շատ ոգևորված ենք ձեր ցուցաբերած արդյունքներով: Բոլոր 45 ջոկատների մեջ «Սփյուռք» ջոկատը գրավել է 2-րդ պատվավոր հորիզոնականը: Դուք ձեր հիանալի արդյունքներով, ինչ խոսք, բարձր եք պահել նաև Սփյուռքի նախարարության պատիվը: Շնորհավորում եմ ձեզ, մաղթում նորանոր հաջողություններ, նպատակասլացություն»:
Սփյուռքահայ ուսանողների խորհրդի նախագահ Սամվել Մկոյանը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար: «Սփյուռքի նախարարության օգնությամբ մենք կարողացանք ձևավորել «Սփյուռք» ջոկատը, որին անդամակցում էին ինը սփյուռքահայ երիտասարդներ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Լեհաստանից, Վրաստանից, Սիրիայից և Իսրայելից: Հուսանք՝ մյուս տարի սփյուռքից  ժամանած երիտասարդները ավելի մեծ թվով ջոկատ կձևավորեն և կշարունակեն փայլուն հանդես գալ»:
Այնուհետև իրենց տպավորությունները և առաջարկները ներկայացրին «Սփյուռք» ջոկատի մասնակիցները: Իսրայելից ժամանած և արդեն Հայաստանում մշտական բնակություն հաստատած Արմինա Խաչատրյանը ընդգծեց, որ «Բազեն» նախևառաջ իրեն նոր ընկերներ ձեռք բերելու, տարբեր տաղանդավոր մարդկանց հետ շփվելու հնարավորություն տվեց: «Մենք դարձանք մեկ ընտանիք՝ միասնական և համախմբված»,-նշեց Արմինան:
Ռուսաստանից եկած Քրիստինա Գրիգորյանը այս ամռանը մասնակցել է նաև «Սփյուռք» ամառային դպրոցի երիրտասարդ առաջնորդների և համայնքային գործի կազմակերպիչների դասընթացին, այնուհետ որոշել է մասնակցել նաև «Բազե» համահայկական երիտասարդական հավաքին: «Ջոկատային համերաշխություն և կազմակերպվածություն՝ ահա մեր հաղթանակի և միասնականության գրավականը»,-նկատեց Քրիստինան:
Համահայկական հավաքին մասնակցած սփյուռքահայ երիտասարդների մեծ մասն արդեն բնակություն է հաստատել Հայրենիքում, իսկ մյուսները հավաստիացրին, որ մոտ ապագայում կկարողանան վերադառնալ Հայաստան:

Члены отряда «Спюрк» общеармянского молодежного слета «Базе» посетили Министерство Диаспоры
Члены отряда «Спюрк» общеармянского молодежного слета «Базе» 30 августа посетили Министерство Диаспоры. На встрече присутствовали заместитель министра Диаспоры РА Ваагн Меликян, начальник Управления общеармянских программ Гагик Гянджумян, председатель Совета студентов-армян из Диаспоры Самвел Мкоян, сотрудники Министерства.
Передав гостям слова приветствия министра Диаспоры Грануш Акопян, Ваагн Меликян высоко оценил участие базеевцев в общеармянском молодежном слете, в частности, отметив: «Мы весьма воодушевлены вашими результатами. Среди всех 45 отрядов «Спюрк» занял почетную вторую горизонталь. Своими прекрасными показателями вы высоко держали также честь Министерства Диаспоры. Поздравляю вас, желаю новых успехов, целеустремленности».
Председатель Совета студентов-армян из Диаспоры Самвел Мкоян выразил благодарность за теплый прием. «С помощью Министерства Диаспоры нам удалось сформировать отряд «Спюрк», в котором участвовали молодые армяне из России, США, Польши, Грузии, Сирии и �?зраиля. Надеемся, в будущем году прибывшие из Диаспоры молодые  люди составят еще больший по численности отряд и продолжат блестяще выступать», – сказал он.
Своими впечатлениями поделились и высказали предложения члены отряда «Спюрк». Приехавшая из �?зраиля и уже обосновавшаяся в Армении Армина Хачатрян отметила, что «Базе» прежде всего дал ей возможность приобрести новых друзей, общаться с различными талантливыми людьми. «Мы стали одной семьей, дружной и сплоченной», – сказала она.
Кристина Григорян из России нынешним летом участвовала также в курсах молодых лидеров и организаторов общинного дела «Летней школы «Спюрк», затем решила участвовать в общеармянском молодежном слете «Базе». «Отрядная сплоченность и организованность – вот залог нашей победы и единства», – заметила она.
Большая часть молодых армян из Диаспоры, участвовавших в общеармянском слете, уже обосновалась на Родине, другие заверили, что в ближайшем будущем смогут вернуться в Армению.