«Իմ հոգին ու սիրտը մշտապես հայության ու Հայաստանի հետ են՝ հայ պարի՛, հայ երգի ու խոսքի». Հայկ Սահակյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված Մոսկվայի «Հայաստանի ծաղիկներ» պարային համույթի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար Հայկ Սահակյանի հետ զուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Պարո՛ն Սահակյան, շատ գեղեցիկ, խոսուն անուն եք ընտրել պարախմբի համար՝ «Հայաստանի ծաղիկներ». ու՞մ մտահղացումն է եղել:
-Պարային համույթը սկզբում գործում էր դպրոցում. այդ անվանումը խմբին տվել է մեր դպրոցի ուսմասվարը՝ Սվետլանա Մաթևոսյանը: Ես էլ շատ հավանեցի այն, որովհետև բացի գեղեցիկ լինելուց՝ նաև հնչեղ է, ռուսերենով ևս շատ տպավորիչ է: Մեր համույթը շատ կարճ ժամանակում տարբեր պարեր դրեց և ճանաչվեց Մոսկվայում Խաչատուր Ավետիսյանի «Ծաղիկների պար»-ով, որից հետո՝ «Բերդ» պարը բեմադրեցի:
-Ե՞րբ է կյանքի կոչվել համույթը:
-2018-ի հունվարի 20-ին կլրանա պարային համույթի ստեղծման 20 տարին: Տարբեր տարիքի ու տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ են ընդգրկված մեր խմբում, կան դեռևս առաջին դասարանում սովորող երեխաներ: Գերակշռող մասը աղջիկներն են, որովհետև դրսում ապրող տղամարդկանց մեծ մասը ընտանիք պահելու խնդիր ունի:
-Պարո՛ն Սահակյան, որքան հասկացա՝ Ձեր խմբում արհեստավարժ պարողներ չեն. Դու՞ք եք սովորեցնում նրանց պարել, թե՞, այնուամենայնիվ, պարարվեստից ունեցած որոշ գիտելիքներով են գալիս Ձեր մոտ:
-Խմբի պարողներն արհեստավարժ չեն. գալիս են պարելու որոշակի շնորհ ունեցողներ, ինչպես նաև՝ նոր սովորողներ: Ես սիրով ու համբերությամբ եմ պարապում նրանց հետ, որովհետև օտար երկրում սա՛ էլ հայապահպանության մի յուրօրինակ միջոց է: Հայկական երգը, հայկական պարը, հայ խոսքը, հավատքը, հայեցի դաստիարակությունն այն հզոր սյուներն են, որոնց վրա դրսում հենվում է հայ մարդը և դրանցով պահպանում իր ազգային ինքնությունը:
–Ի՞նչ նշանակալի միջոցառումների, փառատոների ու համերգների է մասնակցել Ձեր ղեկավարած պարային համույթը:
-Համերգներով հանդես ենք եկել ՌԴ-ի գրեթե բոլոր քաղաքներում, մասնակցել ենք Մոսկվայի և մյուս քաղաքների հայկական համայնքների միջոցառումներին, Հայաստանում մասնակցել ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնին:
-Մոսկովյան հանդիսատեսը ինչպե՞ս է ընդունում Ձեր համույթի ելույթները:
-Մոսկովյան հանդիսատեսը մեզ շատ է գնահատում: Մոսկվայում, երբ մասնակցում էինք ազգային փառատոնին, ուր ամեն մի ազգություն պետք է ներկայացներ իր պարը, դահլիճը մի պահ ասես նիրհած էր, հենց սկսվեց մեր հայկական պարը, հանդիսատեսները մի աննկարագրելի ոգևորություն ապրեցին: Սկզբում Արա Գևորգյանի «Արցախ» երաժշտության ներքո պարեցին, այնուհետև բեմի վրա ես բարձրացրեցի 2-րդ «Բերդ» պարը, որի շարունակությունը եղավ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից «Սուսերով պարը»: Դահլիճը թնդում էր որոտընդոստ ծափահարություններից: 2005-ին, Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 60-ամյակի առիթով, Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում կազմակերպված մեծ միջոցառմանը ներկայացրել ենք «Բերդ» պարը:
-Ինչպե՞ս եք լուծում տարազների հարցը. ունե՞ք ոճաբան, խորհրդատու-ազգագրագետ:
-Այդ հարցի ֆինանսական հարցը տղաս է լուծում, իսկ ոճոբանական, ձևավորման հարցերով ինքս եմ զբաղվում: Ես երկար տարիներ պարել եմ Հայաստանի պարային տարբեր խմբերում, մանրամասն ուսումնասիրել եմ մեր հայկական տարբեր գավառների տարազները: Հայաստանում պարելուս տարիներին ինքս մասնակցել եմ տարազների պատվիրման աշխատանքներին, այժմ ունենք ոճաբան՝ Ռուբինան, ում հետ էլ համագործակցում եմ, ինչպես նաև՝ ուսումնասիրել եմ տարազների ալբոմ-գրքերը:
-Ասացիք, որ պարել եք հայաստանյան տարբեր պարախմբերում. քանի՞ տարեկանից եք սկսել պարել և որ՞ պարախմբերում եք կատարելագործվել, վարպետացել:
-Պարել սկսել եմ շատ փոքր հասակից, հետագայում պարել եմ 1966-ին հիմնադրված Երկաթուղայինների կուլտուրայի պալատի Վարդգես Ռաշիդյանի ղեկավարած «Հայաստան» ժողովրդական պարերի անսամբլում: Այդ խմբում եղել եմ և՛ մենապարող, և՛ ղեկավարել եմ մանկական համույթը՝ որպես փոխարինող: Պարն իմ տարերքն է, իմ աշխարհը:
-Ո՞ր պարն եք այժմ բեմադրում:
-Շատ պարեր կան, որոնք ծրագրում եմ բեմադրել: Վերջերս ունեցանք «Ղարաբաղի կանանց պարը», որի տարազների վրա աշխատել ենք Մոսկվայի համայնքի նյութական աջակցությամբ: Սկզբում հայկական համայնքն էր մեզ օգնում, իսկ ներկայում տղաս՝ Արմեն Սահակյանն է հիմնականում ֆինանսավորում:

«Мое сердце и душа всегда с армянством и Арменией – армянским танцем, песней, словом»: Айк Саакян
Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с посетившим Министерство Диаспоры РА основателем, художественным руководителем Московского танцевального ансамбля «Цветы Армении» Айком Саакяном.
– Господин Саакян, очень красивое, выразительное название подобрали для ансамбля – «Цветы Армении». Чья это была идея?
– Поначалу танцевальный ансамбль функционировал в школе, и название придумала завуч школы Светлана Матевосян. Мне оно тоже очень понравилось – не только красивое, но и звучное, на русском также звучит очень впечатляюще. Наш ансамбль за короткое время поставил много танцев и снискал популярность в Москве «Танцем цветов» Хачатура Аветисяна, после чего я поставил танец «Берд».
– Когда был основан ансамбль?
– 20 января 2018 года исполнится 20 лет со дня основания ансамбля. В нем участвуют люди разного возраста, разных специальностей, есть даже первоклассники. Подавляющее большинство девочки, потому что большая часть мужчин, живущих на чужбине, занята проблемами содержания семьи.
– Господин Саакян, насколько поняла, профессиональных танцовщиков в Вашем ансамбле нет: Вы учите танцевать, или все-таки приходят уже с определенными навыками хореографии?
– Танцовщики ансамбля не профессионалы, приходят люди с определенным танцевальным даром, а также те, кто только учатся. Я охотно и терпеливо занимаюсь с ними, потому что на чужбине это тоже своеобразное средство сохранения армянственности. Армянская песня, танец, речь, вера, армянское воспитание – те могучие столпы, на которых на чужбине опирается армянин, ими сохраняет свою национальную идентичность.
– В каких знаменательных мероприятиях, фестивалях, концертах участвовал руководимый Вами танцевальный ансамбль?
– Выступали с концертами во многих городах РФ, участвовали в мероприятиях армянских общин Москвы и других городов, в Армении участвовали в фестивале «Моя Армения» Министерства Диаспоры РА.
– Как принимает московский зритель выступления Вашего ансамбля?
– Московский зритель высоко ценит нас. В Москве, когда участвовали в национальном фестивале, где каждая нация должна была представить свой танец, зал на мгновение задремал, но как только зазвучала мелодия нашего армянского танца – зрители пережили неописуемый восторг. Сначала танцевали под музыку «Арцах» Ара Геворгяна, затем поднял на сцену 2-й танец «Берд», продолжением же стал «Танец с саблями» из балета Арама Хачатряна «Гаяне». Зал сотрясал гром аплодисментов. В 2005-м, по случаю 60-летия Победы в Великой Отечественной войне, на грандиозном мероприятии на Красной площади Москвы мы представили танец «Берд».
– Как решаете вопрос сценических нарядов – есть свой стилист, консультант-этнограф?
– Финансовую сторону этого вопроса решает мой сын, стилистикой и оформлением занимаюсь сам. Долгие годы я танцевал в разных танцевальных ансамблях Армении, подробно изучил наряду разных армянских провинций. В годы работы в Армении сам участвовал в работе по заказу нарядов, ныне у нас есть стилист Рубина, с которой и сотрудничаю. �?зучал также альбомы-книги по нарядам.
– Вы сказали, что танцевали в разных ансамблях Армении – с какого возраста начали танцевать, в каких ансамблях совершенствовались, шлифовали мастерство?
– Танцевать начал с очень юного возраста, впоследствии танцевал в руководимом Варгесом Рашидяном ансамбле народных танцев «Айастан» Дворца культуры железнодорожников, созданном в 1966 году. В этом ансамбле был и солистом, и заменял руководителя детского ансамбля. Танец – моя стихия, мой мир.
– Какой танец ставите сейчас?
– Много танцев планирую поставить. Недавно освоили «Танец карабахских женщин», над нарядами для которого работали при материальной поддержке армянской общины Москвы. Поначалу община помогала нам, ныне же в основном финансирует мой сын, Армен Саакян.