«Իմ հոգին ու սիրտը մշտապես հայության ու Հայաստանի հետ են՝ հայ պարի՛, հայ երգի ու խոսքի». Հայկ Սահակյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված Մոսկվայի «Հայաստանի ծաղիկներ» պարային համույթի հիմնադիր, գեղարվեստական ղեկավար Հայկ Սահակյանի հետ զուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը:
-Պարո՛ն Սահակյան, շատ գեղեցիկ, խոսուն անուն եք ընտրել պարախմբի համար՝ «Հայաստանի ծաղիկներ». ու՞մ մտահղացումն է եղել:
-Պարային համույթը սկզբում գործում էր դպրոցում. այդ անվանումը խմբին տվել է մեր դպրոցի ուսմասվարը՝ Սվետլանա Մաթևոսյանը: Ես էլ շատ հավանեցի այն, որովհետև բացի գեղեցիկ լինելուց՝ նաև հնչեղ է, ռուսերենով ևս շատ տպավորիչ է: Մեր համույթը շատ կարճ ժամանակում տարբեր պարեր դրեց և ճանաչվեց Մոսկվայում Խաչատուր Ավետիսյանի «Ծաղիկների պար»-ով, որից հետո՝ «Բերդ» պարը բեմադրեցի:
-Ե՞րբ է կյանքի կոչվել համույթը:
-2018-ի հունվարի 20-ին կլրանա պարային համույթի ստեղծման 20 տարին: Տարբեր տարիքի ու տարբեր մասնագիտությունների տեր մարդիկ են ընդգրկված մեր խմբում, կան դեռևս առաջին դասարանում սովորող երեխաներ: Գերակշռող մասը աղջիկներն են, որովհետև դրսում ապրող տղամարդկանց մեծ մասը ընտանիք պահելու խնդիր ունի:
-Պարո՛ն Սահակյան, որքան հասկացա՝ Ձեր խմբում արհեստավարժ պարողներ չեն. Դու՞ք եք սովորեցնում նրանց պարել, թե՞, այնուամենայնիվ, պարարվեստից ունեցած որոշ գիտելիքներով են գալիս Ձեր մոտ:
-Խմբի պարողներն արհեստավարժ չեն. գալիս են պարելու որոշակի շնորհ ունեցողներ, ինչպես նաև՝ նոր սովորողներ: Ես սիրով ու համբերությամբ եմ պարապում նրանց հետ, որովհետև օտար երկրում սա՛ էլ հայապահպանության մի յուրօրինակ միջոց է: Հայկական երգը, հայկական պարը, հայ խոսքը, հավատքը, հայեցի դաստիարակությունն այն հզոր սյուներն են, որոնց վրա դրսում հենվում է հայ մարդը և դրանցով պահպանում իր ազգային ինքնությունը:
–Ի՞նչ նշանակալի միջոցառումների, փառատոների ու համերգների է մասնակցել Ձեր ղեկավարած պարային համույթը:
-Համերգներով հանդես ենք եկել ՌԴ-ի գրեթե բոլոր քաղաքներում, մասնակցել ենք Մոսկվայի և մյուս քաղաքների հայկական համայնքների միջոցառումներին, Հայաստանում մասնակցել ենք ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Իմ Հայաստան» փառատոնին:
-Մոսկովյան հանդիսատեսը ինչպե՞ս է ընդունում Ձեր համույթի ելույթները:
-Մոսկովյան հանդիսատեսը մեզ շատ է գնահատում: Մոսկվայում, երբ մասնակցում էինք ազգային փառատոնին, ուր ամեն մի ազգություն պետք է ներկայացներ իր պարը, դահլիճը մի պահ ասես նիրհած էր, հենց սկսվեց մեր հայկական պարը, հանդիսատեսները մի աննկարագրելի ոգևորություն ապրեցին: Սկզբում Արա Գևորգյանի «Արցախ» երաժշտության ներքո պարեցին, այնուհետև բեմի վրա ես բարձրացրեցի 2-րդ «Բերդ» պարը, որի շարունակությունը եղավ Արամ Խաչատրյանի «Գայանե» բալետից «Սուսերով պարը»: Դահլիճը թնդում էր որոտընդոստ ծափահարություններից: 2005-ին, Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակի 60-ամյակի առիթով, Մոսկվայի Կարմիր հրապարակում կազմակերպված մեծ միջոցառմանը ներկայացրել ենք «Բերդ» պարը:
-Ինչպե՞ս եք լուծում տարազների հարցը. ունե՞ք ոճաբան, խորհրդատու-ազգագրագետ:
-Այդ հարցի ֆինանսական հարցը տղաս է լուծում, իսկ ոճոբանական, ձևավորման հարցերով ինքս եմ զբաղվում: Ես երկար տարիներ պարել եմ Հայաստանի պարային տարբեր խմբերում, մանրամասն ուսումնասիրել եմ մեր հայկական տարբեր գավառների տարազները: Հայաստանում պարելուս տարիներին ինքս մասնակցել եմ տարազների պատվիրման աշխատանքներին, այժմ ունենք ոճաբան՝ Ռուբինան, ում հետ էլ համագործակցում եմ, ինչպես նաև՝ ուսումնասիրել եմ տարազների ալբոմ-գրքերը:
-Ասացիք, որ պարել եք հայաստանյան տարբեր պարախմբերում. քանի՞ տարեկանից եք սկսել պարել և որ՞ պարախմբերում եք կատարելագործվել, վարպետացել:
-Պարել սկսել եմ շատ փոքր հասակից, հետագայում պարել եմ 1966-ին հիմնադրված Երկաթուղայինների կուլտուրայի պալատի Վարդգես Ռաշիդյանի ղեկավարած «Հայաստան» ժողովրդական պարերի անսամբլում: Այդ խմբում եղել եմ և՛ մենապարող, և՛ ղեկավարել եմ մանկական համույթը՝ որպես փոխարինող: Պարն իմ տարերքն է, իմ աշխարհը:
-Ո՞ր պարն եք այժմ բեմադրում:
-Շատ պարեր կան, որոնք ծրագրում եմ բեմադրել: Վերջերս ունեցանք «Ղարաբաղի կանանց պարը», որի տարազների վրա աշխատել ենք Մոսկվայի համայնքի նյութական աջակցությամբ: Սկզբում հայկական համայնքն էր մեզ օգնում, իսկ ներկայում տղաս՝ Արմեն Սահակյանն է հիմնականում ֆինանսավորում:

Haik Sahakyan: “My heart and soul are always with Armenia and the Armenians (Armenian dance, Armenian song and spoken Armenian)”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with founding artistic director of Flowers of Armenia Armenian Dance Ensemble of Moscow Haik Sahakyan, who was hosted at the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Karine Avagyan: Mr. Sahakyan, you have selected a very beautiful and expressive name for your dance ensemble-“Flowers of Armenia”. Whose idea was it?
Haik Sahakyan: In the beginning, the dance ensemble was based in a school. Our school’s homeroom teacher Svetlana Matevosyan came up with the name of the ensemble. I liked it a lot because it was not only beautiful, but also sonorous. It also sounds very impressive in Russian. In a short while, I choreographed various dances, and our ensemble became popular with the “Dance of Flowers” by Khachatur Avetisyan in Moscow. After that, I choreographed the “Berd” Armenian dance.
Karine Avagyan: When was the ensemble established?
Haik Sahakyan: On January 20, 2018, the dance ensemble will mark its 20th anniversary. The ensemble includes people of all ages and different professions. There are even first graders. Most of the members are female since most of the men living abroad are working to maintain their families.
Karine Avagyan: Mr. Sahakyan, as far as I understood, your dancers are not professional. Do you teach them, or do you invite professionals?
Haik Sahakyan: The members of the dance group are not professional. There are talented people and beginners. I practice with them with pleasure and patience because this is also a unique way of preserving the Armenian identity in a foreign country. Armenian song, Armenian dance, spoken Armenian, Armenian religion and Armenian upbringing are the powerful pillars on which Armenians are based and they help preserve the national identity of the Armenians.
Karine Avagyan: What remarkable events, concerts and festivals has the dance ensemble participated in?
Haik Sahakyan: We have given concerts in almost all the cities of the Russian Federation. We have also participated in the events organized by the Armenian communities of Moscow and other Russian cities, as well as the “My Armenia” Pan-Armenian Festival organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Karine Avagyan: How are your ensemble’s performances received by the audiences of Moscow?
Haik Sahakyan: The audiences of Moscow praise us. When we were participating in the national festival in Moscow where every nation had to present a national dance, the audience became indescribably excited when we started performing an Armenian dance. First, we performed a dance to the sounds of Ara Gevorgyan’s song “Artsakh”, after which the ensemble performed the 2nd “Berd” Armenian dance, followed by Aram Khachaturian’s “Gayane” ballet and the “Saber Dance”. The audience gave warm rounds of applause. In 2005, on the occasion of the 60th anniversary of the Victory in the Great Patriotic War, we performed the “Berd” Armenian dance at the grand event held at Red Square in Moscow.
Karine Avagyan: How do you solve the problem with costumes? Do you have a stylist or consultant/ethnogapher?
Haik Sahakyan: My son solves the financial issues, while I am in charge of stylistics and design. I have danced in different dance groups of Armenia and examined the costumes of different Armenian provinces for many years. During my years of dancing in Armenia, I have helped order costumes. Currently, we have a stylist by the name of Rubina, who works with me. I have also examined the albums of costumes.
Karine Avagyan: You said you have danced in different dance groups of Armenia. When did you start dancing? In which dance groups have you grown professionally?
Haik Sahakyan: I started dancing when I was a little boy. Later, I danced in Vardges Rashidyan’s Haiastan Armenian Folk Dance Ensemble, which was part of the Railroad Workers Palace of Culture established in 1966. I performed as a solo dancer and directed a children’s ensemble. Dance is my element, my world.
Karine Avagyan: What dance are you currently choreographing?
Haik Sahakyan: There are many dances that I plan on choreographing. We recently performed a dance called “Dance of the Women of Karabakh”. I designed the costumes with financial support from the community of Moscow. In the beginning, the Armenian community helped us. Now my son, Armen Sahakyan mainly provides funding.
Karine Avagyan: Where is your soul?
Haik Sahakyan: My heart and soul are always with Armenia and the Armenians (Armenian dance, Armenian song and spoken Armenian).