Արևի երկիր Հայաստանը Ղազախստանում
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ Ղազախստանում ՀՀ դեսպանությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ օգոստոսի 16-ին Աստանայում անցկացվելու է Հայաստանի Հանրապետության ազգային օր։ Ժամը 15:00-ին «Էքսպո-2017»-ի գլխավոր բեմից Արևի երկիր Հայաստանը կբացի իր հյուրընկալ դռները և կներկայացնի իր մշակույթի ողջ երանգապնակը՝ Արևելքի հրաշագործ կախարդանքով և Եվրոպական հմայքներով ներծծված։ Ցանկացողները հրավիրատոմսեր կարող են ձեռք բերել դեսպանատանից։
Իսկ այսօր արդեն Աստանայում մեկնարկել է «Եվրասիական երաժշտական խաղեր» խորագրով երաժշտական միջոցառումը, որն անցկացվելու է մինչև օգոստոսի 25-ը։ Միջոցառման շրջանակներում համերգներով հանդես կգան թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, Ա. Խաչատրյանի անվան տրիոն և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ։ Նարեկ Հախնազարյանի համերգը նվիրվում է Մ. Ռոստրոպովիչի հիշատակին։

Armenia the Land of the Sun to be presented in Kazakhstan
According to Hayern Aysor, the Embassy of the Republic of Armenia in Kazakhstan has issued a press release stating that an event devoted to the National Day of the Republic of Armenia will be held in Astana on August 16, 2017. At 15:00, from the main stage of Expo 2017, Armenia the Land of the Sun will “open its doors” and present the entire palette of Armenian culture, with the miracle-working magic of the East and absorbed with the charms of Europe. Those who wish to attend the event can purchase their tickets at the embassy.
On August 15, the Eurasian Music Games musical event kicked off in Astana and will end on August 25. The event will feature the concerts of cellist Narek Hakhnazaryan, Khachaturian Trio and the State Youth Orchestra of Armenia led by conductor Sergey Smbatyan. Narek Hakhnazaryan’s concert is dedicated to the memory of Rostropovich.