Արևի երկիր Հայաստանը Ղազախստանում
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ՝ Ղազախստանում ՀՀ դեսպանությունը հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ օգոստոսի 16-ին Աստանայում անցկացվելու է Հայաստանի Հանրապետության ազգային օր։ Ժամը 15:00-ին «Էքսպո-2017»-ի գլխավոր բեմից Արևի երկիր Հայաստանը կբացի իր հյուրընկալ դռները և կներկայացնի իր մշակույթի ողջ երանգապնակը՝ Արևելքի հրաշագործ կախարդանքով և Եվրոպական հմայքներով ներծծված։ Ցանկացողները հրավիրատոմսեր կարող են ձեռք բերել դեսպանատանից։
Իսկ այսօր արդեն Աստանայում մեկնարկել է «Եվրասիական երաժշտական խաղեր» խորագրով երաժշտական միջոցառումը, որն անցկացվելու է մինչև օգոստոսի 25-ը։ Միջոցառման շրջանակներում համերգներով հանդես կգան թավջութակահար Նարեկ Հախնազարյանը, Ա. Խաչատրյանի անվան տրիոն և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ։ Նարեկ Հախնազարյանի համերգը նվիրվում է Մ. Ռոստրոպովիչի հիշատակին։

Солнечная Армения в Казахстане
Как передает «Армяне сегодня», посольство РА в Казахстане распространило сообщение о том, что 16 августа в Астане состоится Национальный день Республики Армения. В 15:00 с главной сцены «Экспо-2017» Солнечная Армения распахнет свои гостеприимные двери и представит всю палитру своей культуры, пропитанную чудодейственным волшебством Востока и европейским обаянием. Желающие могут получить пригласительные билеты в посольстве.
А сегодня уже в Астане стартовало музыкальное мероприятие под девизом «Евразийские музыкальные игры», которое будет проходить до 25 августа. В рамках мероприятия с концертами выступят виолончелист Нарек Ахназарян, трио имени А.Хачатряна и Государственный молодежный оркестр Армении под управлением дирижера Сергея Смбатяна. Концерт Нарека Ахназаряна посвящен памяти М.Ростроповича.