Հայաստան այցելած կանադահայ ամուսինները հայի համար միակ հայրենիքը Հայաստանն են համարում
Կանադահայ ամուսինները հայի համար միակ հայրենիքը Հայաստանն են համարում: Մարգար և Էլիզ Շարապխանյանները 2007 թվականից ապրում են Արագածոտնի մարզի Ուշի գյուղում: Սեփական միջոցներով վերանորոգել են գյուղի դպրոցը, մշակույթի տունը:
Մարգար Շարապխանյանը ծնվել է Հունաստանում, կրթություն է ստացել Իտալիայում, 40 տարի բնակվել է Կանադայում, բայց ինչպես նա վստահեցրեց «Արմենպրես»-ի թղթակցին, միայն Հայաստանում է իրեն հայ զգում: «Տարբեր երկրներում եմ եղել, բայց ոչ մի տեղ՝ ո՛չ Հունաստանում, ո՛չ Իտալիայում և ո՛չ էլ Կանադայում, ես ինձ հայ չեմ զգացել, իմ ինքնությունը միայն Հայաստանում եմ զգում: Դրսում ծնված, մեծացած ու ապրած մարդու համար Հայաստանում ապրել է պետք: Ուզենք, թե չուզենք բոլոր երկրներում օտար ենք, միակ երկիրը որ զգում ենք, որ մերն է, Հայաստանն է»,-նշեց Մարգար Շարապխանյանը՝ փաստելով, որ Հայաստանը միայն Երևանը չէ, այլ մարզերն ու գյուղերն են: «Ես հավատում եմ Հայաստանի գյուղերին, և Հայաստանի գյուղերի տնտեսությունը պետք է զարգանա: Ուշին փոքր գյուղ է՝ 10 տարի առաջ հողամաս գնեցի տուն կառուցեցի, հիմա հողամասում ես և ուրիշներն ենք աշխատում: Դպրոցը նորոգեցինք ու մշակույթի տուն կառուցեցինք»:
Կանադայում 10 տարի համալսարանի գրադարանում աշխատելուց հետո Մարգար Շարապխանյանը 1979 թվականին որոշում է դպրոց հիմնել: Հայ օգնության միության օժանդակությամբ հիմնվեց ՀՕՄ-ի ամենօրյա վարժարանը: «Սկսեցի մանկապարտեզից և ամեն տարի մեկ տարով բարձրացնում էի, այսպիսով՝ 75 աշակերտով սկսեցինք, հիմա վարժարանն ունի 650 աշակերտ: Մեր աշակերտները 18 տարեկանից համալսարան են գնում՝ 100 շրջանավարտից 97-ը այնտեղ համալսարան են ընդունվում: Դպրոցում թեև անգլերեն և ֆրանսերեն են անցնում, բայց հայկական դպրոց է»,- պատմում է Մարգար Շարապխանյանը:
Թեև խորհրդային տարիներին պարոն Մարգարը Հայաստան եկել է, բայց դա այն չէր: «1986 թվականին շրջանավարտներիս ծնողներին կանչեցի և ասացի՝ երեխաներին ժամացույց, խաչ կամ այլ իր նվիրելու փոխարեն Հայաստանի տոմս գնեք, և 22 հոգով եկանք Հայաստան: Խորհրդային տարիներն էին»:
Խոսելով կնոջ հետ Հայաստան գալու մասին՝ պարոն Մարգարը վստահեցրեց՝ ուշեցի են ինքն էլ, կինն էլ: «Չի դժգոհել ու չի դժգոհում: Հայաստան գալու համար պետք է նաև կինդ էլ ուզենա ու քեզ հետ գա: Մենակ չի լինի»,-ավելացրեց Մարգար Շարապխանյանը:
Այսօր էլ ամուսինները շատ ծրագրեր ունեն գյուղի հետ կապված: Կանադա վերադառնալու մտադրություն չունեն: Ուշիով հիացած են և այն համարում են իրենց միակ տունը:

Приехавшие Армению супруги-армяне из Канады единственной родиной армян считают Армению
Супруги-армяне из Канады единственной родиной армян считают Армению. Маргар и Элиз Шарапханяны с 2007 года живут в селе Уши области Арагацотн. На собственные средства отремонтировали сельскую школу и Дом культуры.
Маргар Шарапханян родился в Греции, образование получил в �?талии, 40 лет проживал в Канаде, но, как заверил он корреспондента «Арменпресс», только в Армении чувствует себя армянином. «Бывал в разных странах, но нигде – ни в Греции, ни в �?талии, ни в Канаде, – я себя не чувствовал армянином, свою идентичность ощущаю только в Армении. Человек, родившийся, выросший и живший на чужбине, непременно должен жить в Армении. Хотим мы того или нет, в любой стране мы чужие, единственная страна, которую ощущаем своей – Армения», – отметил Маргар Шарапханян, добавив, что Армения – не только Ереван, но и области, и села. «Я верю в села Армении и экономика сел Армении должна развиваться. Уши маленькое село, 10 лет назад купил земельный участок и построил дом, сейчас на участке работаем я и другие. Отремонтировали школу, построили Дом культуры», – сказал он.
Проработав в Канаде 10 лет в университетской библиотеке, Маргар Шарапханян в 1979 году решил основать школу. При содействии Союза армянской помощи основал ежедневную гимназию САП. «Начал с детского сада, и каждый год на год повышал. Таким образом, начав с 75 учащимися, сейчас гимназия насчитывает 650 воспитанников. Наши учащиеся с 18-летнего возраста поступают  в университет – из 100 выпускников 97 поступают в университет. Хотя в школе изучают английский и французский, она, тем не менее, армянская», – рассказывает Маргар Шарапханян.
Хотя в Советские годы господин Маргар бывал в Армении, но это было не то: «В 1986 году пригласил родителей выпускников и предложил вместо того, чтобы покупать детям часы, кресты или другие подарки купить билеты в Армению. �? группой в 22 человека мы приехали в Армению. Это были советские годы».
Говоря о поездке в Армению с супругой, господин Маргар заверил, что и он, и она – ушеци. «Не жаловалась и не жалуется. Для переезда в Армению нужно   желание и супруги чтобы приехать вместе с тобой. В одиночку не получится», – добавил Маргар Шарапханян.
�? сегодня у супругов много планов, связанных с селом. Намерения вернуться в Канаду не имеют. Восхищены Уши и считают его своим единственным домом.