Զոհված հերոսի ծնողներն այցելեցին ՀՀ սփյուռքի նախարարություն
Օգոստոսի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարունում տեղի ունեցավ հանդիպում Լոնդոնի Գևորգ Թահթայան վարժարանի տնօրեն Ռուզաննա Թաթուլյանի, ուսուցչուհի Ստելլա Թարվերդին, և 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին Տավուշի մարզի Չինարի Բերդում մարտական հերթապահության ժամանակ զոհված Շավարշ Մելիքսեթի Մելիքյանի ծնողների հետ:
«Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» 2016թ. մրցանակաբաշխության «Լավագույն հայկական կրթօջախ» և «Մայրենիի պաշտպան» անվանակարգերում հաղթող ճանաչված, երկրորդ կարգի դիպլոմների և դրամական մրցանակների արժանացած վարժարանի ուսուցիչները և տնօրենը որոշել են մրցանակային գումարը հատկացնել զոհված հերոսի ընտանիքին:
Աշխատակազմի ղեկավար Ֆ. Զաքարյանը շնորհակալություն հայտնեց Լոնդոնի Գևորգ Թահթայան վարժարանին և հերոսի ծնողներին: Նա մասնավորապես նշեց. «Ամեն անգամ այսպիսի առիթներով մեկ անգամ ևս համոզվում ենք, որ հզոր ազգ ենք: Մեր ունեցածը ցանկանում ենք կիսել հայրենակցի հետ, կիսել նրա վիշտը: Մեծապես գնահատում եմ վարժարանի տնօրինության որոշումը: Նման դեպքերը մեր թիկունքն ավելի են ամրացնում»:
Լոնդոնի Գևորգ Թահթայան վարժարանի վարժարանի տնօրեն Ռուզաննա Թաթուլյանը ուժ և կորով մաղթեց հերոսի ծնողներին և հանձնեց գումարը:
Մելիքսեթ Մելիքյանը հավելեց. «Շնորհակալ եմ, որ գնահատում եք մեր որդու հերոսությունը: Ինչպես Շավարշն էր ասում. «Մարդն ապրում է այնքան, որքան նրան հիշում են»:

Родители павшего героя посетили Министерство Диаспоры РА
В Министерстве Диаспоры РА 4 августа состоялась встреча директора Лондонской гимназии «Геворг Тахтаян» Рузанны Татулян, педагога Стеллы Тарверди с родителями погибшего на боевом дежурстве 29 декабря 2016 года в селе Чинари Тавушской области Шаварша Меликсетовича Меликяна.
Педагоги и директор гимназии, по итогам конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2016 года признанной победителем в номинациях «Лучший армянский очаг образования» и «Защитник родного языка», удостоившейся диплома 2 степени и денежной премии, решили передать призовую сумму семье павшего героя.
Руководитель аппарата Министерства Ф.Закарян выразил благодарность Лондонской гимназии «Геворг Тахтаян» и родителям героя. Он в частности отметил: «Каждый раз в подобных случаях вновь и вновь убеждаемся, что мы могучая нация. Тем, что имеем, хотим поделиться с соотечественником, разделить его горе. Высоко ценю решение дирекции гимназии. Подобные поступки еще более укрепляют наш тыл».
директора Лондонской гимназии «Геворг Тахтаян» Рузанны Татулян пожелала родителям героя сил и воли и вручила сумму.
Меликсет Меликян добавил: «Благодарен, что цените героизм нашего сына. Как говорил Шаварш, «человек живет столько, сколько его помнят».