Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի չորրորդ փուլը
Հուլիսի 21-ինԱղավնաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի չորրորդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը, «Սփյուռք» ամառային դպրոցի մասնակիցները, հյուրեր:
Ծրագրի չորրորդ փուլին մասնակցում է 156 պատանի և աղջիկ՝ աշխարհի 14 երկրից՝ Ռուսաստանից, Ուկրաինայից, Բելառուսից, Վրաստանից, Իրաքից, Սիրիայից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Բելգիայից, Հունաստանից, Ֆրանսիայից, Չեխիայից, Շվեդիայից, Ավստրալիայից:
Ողջունելով արիտունցիներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը մասնավորապես նշեց. «Սիրելի երիտասարդներ, կարծում եմ, որ այս անմոռանալի 14 օրերը շատ ուրախ անցան, և ուր էլ գնաք, ձեզ հետ կմնան ամենավառ ու ջերմ հիշողությունները: Եվ միշտ մտքով կլինեք Հայաստանում: Սիրելի պատանիներ և աղջիկներ, ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր այն հյուընկալ ընտանիքներին, որոնք պահեցին ձեզ: Շնորհակալություն առողջապահության, անվտանգության, ոստիկանության, փրկարարական բոլոր աշխատակիցներին, ովքեր ձեր կողքին էին այս օրերին: Նաև շնորհակալություն ճամբարի ղեկավարներին, ջոկատավարներին, բոլոր նրանց, ովքեր ամեն ինչ արեցին, որ ձեր օրերը անմոռաց դառնան: Այս օրերին սովորեցիք հայերեն, հայոց պատմություն, ծանոթացաք Հայաստանի տեսարժան վայրերին, տեսաք այն ամենը, ինչի մասին կարդացել էիք գրքերում, ծանոթացաք ու ընկերացաք իրար հետ: Ուզում եմ շարունակվի այդ ընկերությունը: Սիրելի երիտասարդներ, լավ սովորեք լավ  մարդ եղեք ու հայ մնացեք: Խնդրում եմ, պահանջում, հորդորում: Դուք հայաստանցիներ եք, ծնվել եք տարբեր երկրներում, բայց ձեր արմատն այստեղ է»:
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը դիմելով արիտունցիներին, ասաց. «Առաջին տարին չէ, որ գալիս եմ մասնակցելու «Արի տուն ծրագրի հրաժեշտի խարույկին, բայց միշտ հուզվում եմ, ինչպես առաջին անգամ: Այստեղ ձեր միջոցով հաղորդակցվում եմ 10 միլիոն հայության հետ: Հայրենասիրությունը սկսվում է հայրենաճանաչությությունից: Սա անթերի ծրագիր է, որովհետև հիմքում ընկած է նվիրում, նվիրվածություն, սեր, հայրենասիրություն»:

Завершился четвертый этап программы «Ари тун»
В лагере «Ари тун» Ахавнадхора 21 июля состоялась торжественная церемония закрытия четвертого этапа программы Министерства Диаспоры РА «Ари тун», в которой участвовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, вице-спикер Национального Собрания РА Эдуард Шармазанов, участники «Летней школы «Спюрк», гости.
В четвертом этапе программы участвовали 156 юношей и девушек из 14 стран – России, Украины, Беларуси, Грузии, �?рака, Сирии, США, Канады, Греции, Франции, Чехии, Швеции, Австралии.
Приветствовав аритунцев, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, в частности, отметила: «Дорогая молодежь, думая, эти незабываемые 14 дней прошли очень весело, и куда бы вы ни поехали, с вами останутся самые теплые и яркие воспоминания. �? мысленно вы всегда будете в Армении. Дорогие юноши и девушки, хочу выразить благодарность всем гостеприимным семьям, где вы проживали. Спасибо всем работникам сфер здравоохранения, безопасности, Полиции, спасателям, кто были рядом с вами в эти дни. Спасибо также руководителям, вожатым лагеря, всем, кто сделали все, чтобы ваши дни остались незабываемыми. В эти дни вы выучили армянский, познакомились с достопримечательностями Армении, увидели все, о чем читали в книгах, познакомились между собой и подружились. Хочу, чтобы дружба эта продолжалась. Дорогая молодежь, хорошо учитесь, станьте хорошими людьми и оставайтесь армянами. Прошу, требую, даю наказ. Вы все родом из Армении, родились в разных странах, но корни ваши здесь».
Вице-спикер НС РА Эдуард Шармазанов, обратившись к аритунцам, сказал: «Не первый год я приезжаю участвовать в прощальном костре программы «Ари тун», но всегда волнуюсь, как в первый раз. Через вас я здесь общаюсь с 10 миллионами армян. Патриотизм начинается с познания Родины. Это безупречная программа, потому что в основе ее – преданность, посвящение, любовь, патриотизм».