Հայաստանի 1200 փոքրիկ երգիչները մեկ բեմում. երգչախմբային արվեստի միջազգային օրը կնշվի հատուկ համերգով
Հայաստանում Երգչախմբային արվեստի միջազգային օրն այս տարի կնշվի երրորդ անգամ` դեկտեմբերի 8-ին: «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում տոնը մեծ համերգի շուրջ կհամախմբի Հայաստանի պետական, սիրողական և մանկական լավագույն երգչախմբերին, որոնց կատարմամբ կհնչեն հայ և արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի տնօրեն Տաթևիկ Հարությունյանը նշեց, որ համերգը կազմակերպվում է Հայ փոքրիկ երգիչներ» միջազգային ասոցիացիայի կողմից՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության հովանավորությամբ և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ:
«Հանդիսատեսին անակնկալ է սպասում: Դահլիճում ներկա շուրջ 1200 փոքրիկ հանդիսականները «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ» երգչախմբի հիմնադիր Տիգրան Հեքեքյանի ղեկավարությամբ մեկ ստեղծագործություն կփորձեն կատարել»,- փակագծերը փոքր-ինչ բացելով` պատմեց Հարությունյանը:
Չնայած այդ ստեղծագործության անունն անակնկալ է լինելու, սակայն այն տոնը յուրահատուկ կերպով անցկացնելու, ինչպես նաև փոքրիկ հանդիսականին համերգի անմիջական մասնակիցը դարձնելու յուրօրինակ փորձարկում է լինելու:
Դահլիճում ներկա կլինեն հանրապետության տարբեր դպրոցների աշակերտներ, ներկայացուցիչներ պետական և միջազգային կառույցներից, արվեստի գործիչներ:
«Հայաստանի փոքրիկ փրգիչներ»-ի երգացանկում ընդգրկված են դասական, ժամանակակից, ջազ և բոսանովա ոճերի երգեր:
Երգչախումբը հիմնադրվել է 1992 թվականին Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր, խմբավար Տիգրան Հեքեքյանի կողմից: Երգչախմբի անդամները 11-18 տարեկան 40 աղջիկներ են: Գործունեության 20 տարիներին երգիչները մասնակցել են երգի միջազգային մրցույթների եւ արժանացել բազմաթիվ մրցանակների: «Հայաստանի փոքրիկ երգիչներ»-ը ելույթներով հանդես են եկել աշխարհի բազմաթիվ երկրներում: 2012 թվականի ամռանը երգչախումբը եզակի համերգային շրջագայություն ունեցավ Ճապոնիայում:
Այն նվիրված էր հայ-ճապոնական դիվանագիտական հարաբերությունների 20- ամյակին և հայ գրատպության 500- ամյակին: Երաժշտական յուրահատուկ ավանդույթներ ունեցող այս կոլեկտիվի շրջագայությունն իր մեծությամբ, նշանակալիությամբ, կազմակերպվածության բարձր մակարդակով կարող է համեմատվել միայն 1995 թվականին Եվրոպայի մի քանի երկրներում և ԱՄՆ-ի 20 նահանգներում երգչախմբի ունեցած 50-օրյա հաղթարշավի հետ:

1,200 little singers of Armenia to perform on one stage, International Day of Choral Singing to be celebrated with a special concert
Armenia will celebrate the International Day of Choral Singing for the third time on December 8. The big concert at Aram Khachaturian Concert Hall will bring together Armenia’s top state, recreational and children’s choirs, which will perform the songs by Armenian and foreign composers. In an interview with ArmenPress, Director of “Little Singers of Armenia” Choir Tatevik Harutyunyan mentioned that the concert is being organized by the “Little Armenian Singers” International Association and is being held under the initiative of the RA Ministry of Culture and with support from Yerevan Municipality.
“The audience will be in store for a surprise. The nearly 1,200 children in the audience will try to perform a song together under the direction of founder of the “Little Singers of Armenia” Choir Tigran Hekekyan,” Harutyunyan said as she let everyone in on the secret a little.
Even though the title of the song is going to be a surprise, it will be a special experiment to celebrate the day in a special way and engage the children in the audience. Among the attendees will be students of different state schools, members of state and international organizations and artists.
The “Little Singers of Armenia” Choir sings classical, modern, jazz and bossanova songs.
The choir was founded in 1992 by Professor of Komitas Conservatory, choirmaster Tigran Hekekyan. The choir has 40 female singers between the ages of 11 and 18.
Throughout the past 20 years of its existence, the choir has participated in international song contests and has received several awards. The choir has also performed in several countries around the world and gave a concert tour in Japan in the summer of 2012.
The concert in Japan was dedicated to the 20th diplomatic relations between Armenia and Japan and the 500th Printing. The choir’s tour to Japan can only be compared with its 50-day concert tour in Europe and 20 states of the United States in 1995 in terms of grandeur, significance and high level of organization.