«Ծրագրի լավագույն մասը հյուրընկալ ընտանիքի հետ ապրելն էր». «Արի տուն-2017» ծրագրի մասնակից
18-ամյա Վալերա Առաքելյանն ապրում է Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում: Երկրորդ անգամ է Հայաստանում: Առաջին անգամ ընտանիքի հետ է եկել, որի ընթացքում նաև Արցախում է հասցրել լինել: Սակայն «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում խոստովանում է, որ այս այցը հատկանշական է իր համար, քանի որ հնարավորություն ունեցավ լինելու Հայաստանի պատմական վայրերում և հուշարձաններում, սովորել դրանց պատմությունը.
– Տատիկս ծնվել է Ուզբեկստանում և, ցավոք, սերնդեսերունդ մենք կորցրել ենք մայրենին: Սակայն ես ծրագրում եմ հաջորդ տարի վերադառնալ Հայաստան և մասնակցել «Սփյուռք» ամառային դպրոցի հայերենի դասընթացներին՝ հայերենս բարելավելու նպատակով:
Սամարղանդի հայկական համայնքը բավականին մեծ է: Ապրում են դրսում, սակայն չենք մոռանում Հայաստանը, ամեն կերպ փորձում ենք ֆինանսապես օգնել հայրենիքում ապրող մեր հայրենակիցներին: Մեր համայնքից շատերն են մասնանացում «Արի տուն» ծրագրին և վերադառնալով՝ պատմում են, թե ինչ հրաշալի ծրագիր է: Քանի որ այս տարի վերջին տարին էր (տարիքային սահմանափակման պատճառով), որ ես կարող էի մասնակցել, որոշեցի բաց չթողնել հնարավորությունը: Ծրագրին մասնակցելը հենց իմ որոշումն էր. ցանկանում էի ավելի մոտ լինել իմ հայրենիքին: Հայաստանը իմ տունն է` այն վայրը, որտեղ ինձ ապահով և լիարժեք եմ զգում:
Ծրագրի մասնակիցների հետ շփվելիս, ինչպես նաև «Թումո» ստեղծարար կենտրոն այցելությունից հետո, ես ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ հայ մարդու ուժն իր իմաստության, խելքի և տաղանդի մեջ է: Յուրաքանչյուր հայ, լինելով բարի և ջերմ, օժտված է նաև տաղանդով և հաջողությունների է հասել այս կամ այն ոլորտում. հենց սա է հայ մարդու մասին իմ պատկերացումը:
Ծրագրի լավագույն մասը հյուրընկալ ընտանիքի հետ ապրելն էր: Հրաշալի է ապրել հայկական միջավայրում, ապրել այն մարդկանց հետ, ում նախնիները ծնվել և մեծացել են Հայաստանում` պահպանելով հայկական ավանդույթներն ու սովորույթները:
Ծրագիրը հրաշալի հնարավորություն տվեց ինձ զարգանալ որպես անձ: Հանդիպեցի հայերի գրեթե ամբողջ աշխարհից և լսելով Թուրքիայում ու Սիրիայում ապրող հայերի դժվարությունների մասին` սրտումս խոր ցավ զգացի: Ուզբեկստանում հայերն ազատ են, մարդիկ սիրում են հայերին և լսել, որ այլ երկրներում ապրող հայերն այսօր որոշ դժվարություններ ունեն, չափազանց հուզեց ինձ:
Շատ անգամ էի լսել, որ «Արի տուն» ծրագրիրը դարձել է բազմաթիվ սիրո պատմությունների սկիզբ, և մասնակիցները ամուսնանալով՝ վերադարձել են և սկսել բնակվել Հայաստանում: Անկեղծ ասած, ես էլ եմ սիրահարվել մի աղջկա, նա Մոսկվայից է, սակայն մենք ցանկանում ենք գալ Հայաստան: Ցանկանում եմ, որ երեխաներս ծնվեն, մեծանան և ապրեն Հայաստանում, հայկական միջավայրում և խոսեն հայերեն: Շնորհակալությո´ւն Հայաստան: Շնորհակալություն Սփյուռքի նախարարությանը այսպիսի հնարավորություն ընձեռելու համար:

«Влюбился в девочку, живущую в Москве»: участник программы «Ари тун-2017» | Hayern Aysor
Восемнадцатилетний Валера Аракелян живет в городе Самарканд Узбекистана. В Армении во второй раз. Первый раз приезжал с семьей, успел побывать и в Арцахе. Однако в беседе с «Армяне сегодня» признается, что нынешний приезд для него стал особенным, поскольку имел возможность побывать в исторических местах Армении, узнать их истории.
– Бабушка родилась в Узбекистане и, к сожалению, из поколения в поколение мы утратили родной язык. Но я планирую в будущем году вернуться в Армению и участвовать в курсах армянского языка «Летней школы «Спюрк» чтобы улучшить знание родного языка.
Армянская община Самарканда достаточно большая, живем на чужбине, но не забываем Армению, всячески стараемся финансово помочь живущим на Родине нашим соотечественникам. Многие из нашей общины участвуют в программе «Ари тун», и по возвращении рассказывают, какая это замечательная программа. Поскольку нынешний год последний, что я мог участвовать (ввиду возрастного ограничения), решил не упускать возможности. Участвовать в программе мое собственное решение – хотел быть ближе к Родине. Армения мой дом, место, где чувствую себя в безопасности и полноценным.
Общаясь с участниками программы, а также после посещения центра креативных технологий «ТУМО», я еще раз убедился, что сила армянина – в его мудрости, интеллекте и таланте. Каждый армянин, будучи добрым и теплым, наделен также талантом и достиг успехов в той или иной сфере. �?менно таково мое представление об армянине.
Лучшая часть программы – проживание в гостеприимной семье. Чудесно жить в армянской среде, с людьми, чьи предки родились и выросли в Армении, сохраняя армянские обычаи и традиции.
Программа дала мне замечательную возможность развиваться как личность. Встретился с армянами почти со всего мира и, слушая о трудностях армян, проживающих в Турции и Сирии, испытал глубокую боль. В Узбекистане армяне свободны, люди любят армян, и узнав, что в других  странах у армян есть трудности, я очень волновался.
Много раз слышал, что программа «Ари тун» стала началом многих историй любви. �? участники, поженившись, поселились в Армении. Честно говоря, я тоже влюбился в одну девочку из Москвы, и мы тоже хотим приехать в Армению. Хочу, чтобы родились, выросли дети и жили в Армении, говорили на армянском. Спасибо, Армения, спасибо, Министерство Диаспоры за такую возможность.