«Ծրագրի լավագույն մասը հյուրընկալ ընտանիքի հետ ապրելն էր». «Արի տուն-2017» ծրագրի մասնակից
18-ամյա Վալերա Առաքելյանն ապրում է Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում: Երկրորդ անգամ է Հայաստանում: Առաջին անգամ ընտանիքի հետ է եկել, որի ընթացքում նաև Արցախում է հասցրել լինել: Սակայն «Հայերն այսօր»-ի հետ զրույցում խոստովանում է, որ այս այցը հատկանշական է իր համար, քանի որ հնարավորություն ունեցավ լինելու Հայաստանի պատմական վայրերում և հուշարձաններում, սովորել դրանց պատմությունը.
– Տատիկս ծնվել է Ուզբեկստանում և, ցավոք, սերնդեսերունդ մենք կորցրել ենք մայրենին: Սակայն ես ծրագրում եմ հաջորդ տարի վերադառնալ Հայաստան և մասնակցել «Սփյուռք» ամառային դպրոցի հայերենի դասընթացներին՝ հայերենս բարելավելու նպատակով:
Սամարղանդի հայկական համայնքը բավականին մեծ է: Ապրում են դրսում, սակայն չենք մոռանում Հայաստանը, ամեն կերպ փորձում ենք ֆինանսապես օգնել հայրենիքում ապրող մեր հայրենակիցներին: Մեր համայնքից շատերն են մասնանացում «Արի տուն» ծրագրին և վերադառնալով՝ պատմում են, թե ինչ հրաշալի ծրագիր է: Քանի որ այս տարի վերջին տարին էր (տարիքային սահմանափակման պատճառով), որ ես կարող էի մասնակցել, որոշեցի բաց չթողնել հնարավորությունը: Ծրագրին մասնակցելը հենց իմ որոշումն էր. ցանկանում էի ավելի մոտ լինել իմ հայրենիքին: Հայաստանը իմ տունն է` այն վայրը, որտեղ ինձ ապահով և լիարժեք եմ զգում:
Ծրագրի մասնակիցների հետ շփվելիս, ինչպես նաև «Թումո» ստեղծարար կենտրոն այցելությունից հետո, ես ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ հայ մարդու ուժն իր իմաստության, խելքի և տաղանդի մեջ է: Յուրաքանչյուր հայ, լինելով բարի և ջերմ, օժտված է նաև տաղանդով և հաջողությունների է հասել այս կամ այն ոլորտում. հենց սա է հայ մարդու մասին իմ պատկերացումը:
Ծրագրի լավագույն մասը հյուրընկալ ընտանիքի հետ ապրելն էր: Հրաշալի է ապրել հայկական միջավայրում, ապրել այն մարդկանց հետ, ում նախնիները ծնվել և մեծացել են Հայաստանում` պահպանելով հայկական ավանդույթներն ու սովորույթները:
Ծրագիրը հրաշալի հնարավորություն տվեց ինձ զարգանալ որպես անձ: Հանդիպեցի հայերի գրեթե ամբողջ աշխարհից և լսելով Թուրքիայում ու Սիրիայում ապրող հայերի դժվարությունների մասին` սրտումս խոր ցավ զգացի: Ուզբեկստանում հայերն ազատ են, մարդիկ սիրում են հայերին և լսել, որ այլ երկրներում ապրող հայերն այսօր որոշ դժվարություններ ունեն, չափազանց հուզեց ինձ:
Շատ անգամ էի լսել, որ «Արի տուն» ծրագրիրը դարձել է բազմաթիվ սիրո պատմությունների սկիզբ, և մասնակիցները ամուսնանալով՝ վերադարձել են և սկսել բնակվել Հայաստանում: Անկեղծ ասած, ես էլ եմ սիրահարվել մի աղջկա, նա Մոսկվայից է, սակայն մենք ցանկանում ենք գալ Հայաստան: Ցանկանում եմ, որ երեխաներս ծնվեն, մեծանան և ապրեն Հայաստանում, հայկական միջավայրում և խոսեն հայերեն: Շնորհակալությո´ւն Հայաստան: Շնորհակալություն Սփյուռքի նախարարությանը այսպիսի հնարավորություն ընձեռելու համար:

Participant of 2017 “Ari Tun” Program: “I have fallen in love with a girl from Moscow”
Valera Arakelyan is 18 years old and lives in Samarkand, Uzbekistan. He is in Armenia for the second time. The first time he visited Armenia was with his family and even managed to visit Artsakh. However, in an interview with Hayern Aysor, Arakelyan admitted that this visit was special in that he had the opportunity to visit historic sites, see historic monuments and learn the history of those sites and monuments.
“My grandmother was born in Uzbekistan, and unfortunately, our native language hasn’t been preserved through the generations. However, I plan on returning to Armenia next year to improve my knowledge of Armenia through the Armenian language courses that are part of the “Diaspora” Summer School Program.
The Armenian community of Samarkand is quite a large community. We live in Uzbekistan, but we never forget Armenia and do our best to provide financial assistance to our compatriots in the homeland. Most of the members of the community participate in the “Ari Tun” Program, and when they return, they say it is a wonderful program. Since this year was the last year that I could participate in the program due to the age limit, I decided that I couldn’t miss the opportunity. I decided to participate in the Program because I wanted to establish a closer connection with my homeland. Armenia is my home, the place where I feel safe and complete.
As I interacted with the other participants and after the visit to the TUMO Center for Creative Technologies, I became convinced once again that the strength of an Armenian lies in his wisdom, intelligence and talent. Every Armenian is kind, cordial, talented and has achieved success in this or that field-this is my notion of an Armenian.
The best part of the Program was living with a host family. Living in an Armenian environment and with people whose ancestors were born and raised in Armenia and preserved their national customs and traditions, is wonderful.
The Program provided me with a wonderful opportunity to grow as an individual. I met Armenians from almost all parts of the world, and as I listened to stories about the hardships that Armenians in Turkey and Syria face, I felt great pain in my heart. The Armenians in Uzbekistan are free. The people love the Armenians, and I was extremely moved when I learned that Armenians face some hardships in other countries.
I had heard many stories about how the “Ari Tun” Program had led to the start of many love stories and how the participants had gotten married, returned to Armenia and settled in the country. Frankly, I have also fallen in love with a girl. She is from Moscow, but we want to come to Armenia. I want my children to be born, grow up and live in Armenia, in an Armenian environment and speak Armenian. Thank you, Armenia! I thank the Ministry of Diaspora for such an opportunity.”