Հայ դպրոցականները հաղթել են «Քիմիա» առարկայի միջազգային օլիմպիադայում
Թաիլանդի Նախոմ-Պատոմ քաղաքում հուլիսի 6-ից 15-ը կայացած 2016-2017 ուստարվա «Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադայում Հայաստանի թիմը մեկնարկել է հաջողությամբ՝ շահելով երկու բրոնզե մեդալ և մեկ գովասանագիր:
Ինչխես «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԿԳ նախարարության մամուլի ծառայությունից, մեդալների են արժանացել Վանաձորի մաթեմատիկայի և բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտներ Համլետ Խաչատրյանը և Սպարտակ Սաղյանը, իսկ գովասանագրի՝ Երևանի թիվ 184 ավագ դպրոցի 12-րդ դասարանի աշակերտուհի Սուսաննա Կիրակոսյանը:
ՀՀ հավաքականը ղեկավարել են ԵՊԲՀ-ի ներկայացուցիչներ Անդրանիկ Դավինյանը և Հրաչյա Խաչատրյանը։ Այս մասին հաղորդում են ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի և տեղեկատվության վարչությունից:
Նշենք, որ «Քիմիա» առարկայի դպրոցականների միջազգային օլիմպիադան այս ուսումնական տարվա առաջին օլիմպիադան էր: Հաջորդ օլիմպիադան կանցկացվի «Մաթեմատիկա» առարկայից, հուլիսի 12-23-ը, Բրազիլիայի Ռիո դե Ժանեյրո քաղաքում։

Armenian pupils win at International Olympiad for Pupils in Chemistry
Armenia got off to a good start at the International Olympiad for Pupils in Chemistry for the 2016-17 Academic Year, scoring two bronze medals and one certificate of appreciation. The Olympiad was held from July 6 to 15 in the Thai city of Nakhom-Patom.
As reported the press service of the RA Ministry of Education and Science to Hayern Aysor, medals were granted to 12th graders of the special school for advanced teaching of mathematics and natural sciences in Vanadzor, Hamlet Khachatryan and Spartak Saghyan, while 12th grader of High School #184 of Yerevan Susanna Kirakosyan received a certificate of appreciation. The Armenian team was led by representatives of Yerevan State Medical University Andranik Davinyan and Hrachya Khachatryan, reported the Department of Public Relations and Information of the RA Ministry of Education and Science.
Let us mention that this international Olympiad for chemistry students was the first Olympiad of this academic year. The next Olympiad will be in Math and will be held from July 12 to 23 in Rio de Janeiro.