Դեսպան Մկրտչյանի այցը Լիբանանի Տրիպոլի և Էլ Մինա քաղաքներ
Հուլիսի 17-ին Լիբանանում ՀՀ դեսպան Սամվել Մկրտչյանը Հայաստանի և Լիբանանի միջև տեղական մակարդակով հարաբերությունների նախաձեռնման շրջանակներում այցելեց Լիբանանի Տրիպոլի և Էլ Մինա քաղաքներ։ Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Դեսպան Մկրտչյանը Տիրպոլիում, որն իր մեծությամբ Լիբանանի երկրորդ քաղաքն է (500 հազ. բնակիչ), հանդիպեց քաղաքապետ Ահմադ Կամարեդդինի հետ: Հանդիպմանը քաղաքապետը ներկայացրեց տնտեսական և առևտրային իրավիճակը, դրանց զարգացման հեռանկարները, hատուկ անդրադարձ կատարվեց Տրիպոլիի նավահանգստում ստեղծված ազատ տնտեսական գոտուն:
Ահմադ Կամարեդդինի խնդրանքով դեսպան Մկրտչյանը ներկայացրեց Հայաստանի ներդրումային միջավայրի պայմանները, գործունեություն ծավալելու հնարավորությունները: Նպատակահարմար դիտարկվեց Տրիպոլիի Առևտրաարդյունաբերական պալատի հետ համագործակցությամբ համապատասխան պատվիրակության այց կազմակերպել Հայաստան:
Էլ Մինայում, որը գտնվում է Տրիպոլիի անմիջական հարևանությամբ, դեսպան Մկրտչյանը քաղաքապետ Աբդել Կադեր Ալամեդդինի հետ քննարկեց նախկինում բավականին ստվար հայ համայնքի կենսակերպի ժառանգության պահպանման հարցերը:
Բարձր գնահատելով հայերի ներդրումը և իր տասնամյակների սերտ համագործակցությունը նրանց հետ՝ քաղաքապետը պատրաստակամություն հայտնեց ուսումնասիրել Հայաստանի հետ կապերի զարգացման հնարավորությունները՝ մասնավորապես զբոսաշրջության ոլորտում, որի նպատակով նա առաջիկայում կայցելի Հայաստան:

Визит посла Мкртчяна в Ливанские города Триполи и Эль Мина
Посол РА в Ливане Самвел Мкртчян в рамках инициирования отношений между Арменией и Ливаном на местном уровне 17 июля посетил Ливанские города Триполи и Эль Мина. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили из пресс-службы М�?Д РА.
В Триполи, втором по величине городе Ливана (население 500 тыс. человек) посол Мкртчян встретился с мэром Ахмадом Камареддином, который представил экономическую и торговую ситуацию в городе, перспективы их развития, особо коснувшись созданной в порту Триполи Свободной экономической зоны.
По просьбе Ахмада Камареддина посол Мкртчян представил условия инвестиционной среды Армении, возможности развертывания деятельности. Было расценено целесообразным в сотрудничестве с Торгово-промышленной палатой Триполи организовать визит соответствующей делегации в Армению.
В Эль Мине, находящемся непосредственно по соседству с Триполи, посол Мкртчян обсудил с мэром Абделом Каделом Аламеддином вопросы сохранения наследия образа жизни некогда крупной армянской общины.
Высоко оценив вклад армян и свое сотрудничество с ними на протяжении десятилетий, мэр изъявил готовность изучить возможности развития связей с Арменией, в частности, в сфере туризма, с каковой целью он в ближайшее время посетит Армению.