Եթե չխոսենք Ցեղասպանության մասին, նույն սխալներն էլի կկրկնենք. Կարո Փայլան
Հայոց ցեղասպանության մասին Թուրքիայի մեջլիսում խոսելն արգելող փոփոխությունների փաթեթը քննարկման է դրվել մեջլիսի սահմանադրական հանձնաժողովում:
Այս մասին հայտնում է թուրքական CNN Turk-ը:
Փոփոխությունների այս առաջարկին դեմ են հանդես գալիս քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցությունն ու քրդամետ Ժողովուրդների հանրապետական կուսակցությունը:
Վերջինիս հայ պատգամավոր Կարո Փայլանը, ով 2017 թվականին պատժվել էր մեջլիսում Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելու համար, փոփոխությունների առաջարկն անվանել է «ԱԶԿ-ԱՇԿ ազգայնական ավտորիտար կոալիցիայի առաջարկ»:
«Որպես Թուրքիայի հայ՝ ցանկանում եմ, որ իմ պապերի գլխին եկած մեծ դժբախտության մասին իմ երկրի խորհրդարանում խոսվի: Եթե Թուրքիան արգելի դա, իսկ մյուս խորհրդարաններում այս մասին խոսեն, դա ինձ շատ կվշտացնի: Իհարկե, կան խորհրդարաններ, որ խնդիրը կօգտագործեն լավ նպատակով՝ խոսելով այս ցավի մասին, սակայն որոշ խորհրդարաններ էլ այս հարցը կօգտագործեն որպես Թուրքիայի նկատմամբ ճնշման միջոց: Ես չեմ ցանկանում, որ որևէ խորհրդարանում այս ցավի մասին խոսվի, և դա կարող է կանխվել միայն այն դեպքում, երբ Թուրքիայի խորհրդարանում կխոսեն այս մասին»,-Արցախպրեսի փոխանցմամբ՝ ասել է Կարո Փայլանը:
Հիշելով իր հետ 2017 թվականի հունվարին կատարվածը՝ նա նշել է, որ իր նպատակն այդ ժամանակ նախազգուշացնելն էր՝ հեռու մնալու անցյալի սխալների կրկնումից: «Այսօր այն մարդիկ, ովքեր այս օրենքն են կազմել, ինձ լինչի դատաստանի ենթարկեցին «ցեղասպանություն» եզրույթի համար, հեռացվեցի մեջլիսի 3 նիստի աշխատանքներից: Այսօր ներկայացվող բանաձևում դա նշվում է որպես «վիրավորանք թուրք ժողովրդի նկատմամբ»: Սակայն մենք գիտենք, որ Թուրքիայի հասարակությունը բազմալեզու է և բազմէթնիկ: Հենց այդ պատճառով էլ կարևոր է մեջլիսում խոսելն ու կատարվածին իրական անուն տալը: Եթե չխոսենք, նույն սխալներն էլի կկրկնենք»,- ընդգծել է նա:

Если не говорить о Геноциде, повторим те же ошибки: Каро Пайлан
Пакет законодательных изменений, запрещающий говорить в турецком меджлисе о Геноциде армян, внесен на обсуждение в конституционной комиссии меджлиса.
Об этом сообщает турецкая CNN Turk.
Против этого пакета изменений выступают кемалистская Республиканская демократическая партия и прокурдская Партия демократии народов.
Депутат-армянин от последней Каро Пайлан, в 2017 году наказанный за то, что говорил в меджлисе о Геноциде армян, назвал пакет изменений «Предложением авторитарной националистической коалиции».
«Как армянин, родившийся и живущий в Турции, я хочу, чтобы о великой трагедии, пережитой моими дедами, говорилось в парламенте моей страны. Если Турция запретит это, а в парламентах других стран будут об этом говорить, это меня сильно огорчит. Конечно, есть парламенты, которые используют этот вопрос с добрыми намерениями, говоря об этой боли, однако некоторые парламенты используют этот вопрос как средство давления на Турцию. Я не хочу, чтобы в каком-либо парламенте говорили об этой боли, и это можно предотвратить только в том случае, если об этом будет говориться в парламенте Турции», – как передает «Арцахпресс», сказал Каро Пайлан.
Вспомнив происшедшее с ним в январе 2017 года, он отметил, что его целью в то время было предупредить – воздержаться от повторения ошибок прошлого. «Сегодня люди, разработавшие этот законопроект, подвергли меня суду Линча за выражение «Геноцид» – отстранили от участия в трех заседаниях парламента. В представленном сегодня документе это сформулировано, как «оскорбление турецкого народа». Однако мы знаем, что общество Турции мультиязычно и мультиэтничто. �?менно поэтому важно говорить в меджлисе и называть вещи своими именами. Если не будем говорить – повторим те же ошибки», – подчеркнул он.