Կայացավ «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխության 2016թ. արդյունքների ամփոփման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 7-ին կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ համատեղ կազմակերպված «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխության 2016թ. արդյունքների ամփոփման հանդիսավոր արարողությունը:
2016թ. մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է հետևյալ անվանակարգերով՝ «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն հայկական կրթօջախ», «ՀՀ և ԼՂՀ անկախությունների 25-ամյակին նվիրված լավագույն հրապարակում» Սփյուռքի լրատվամիջոցների մրցույթ, «Սիրում եմ քեզ, ի՛մ Հայրենիք» մանկապատանեկան շարադրությունների մրցույթ:
Մասնակիցներին օրհնանքի խոսք հղեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ նշելով. «Ուրախ եմ, որ «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխությունն ավանդական է դարձել: Մրցանակաբաշխության նպատակն է արժևորել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության, մշակույթի պահպանման գործում կազմակերպությունների, անհատների ունեցած ներդրումը, գնահատել հայ համայնքների, կրթամշակութային կառույցների և լրատվամիջոցների գործունեությունը: 2016թ. աշխարհասփյուռ ողջ հայությունը նշեց Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների 25-ամյակը: Ինչպիսի ոգևորությամբ մեր փոքրիկները գրեցին շարադրություններ, նկարեցին և ստեղծագործեցին այդ թեմայով: Այս մրցանակաբաշխությամբ մենք ցանկացանք նաև մեր շնորհակալությունը հայտնել բոլոր այն լրատվամիջոցներին, ովքեր առավել շատ անդրադարձան անկախության 25-ամյակին»:
Կարևորելով Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործակցությունը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Սա փայլուն օրինակ է պետական կառույցի և հասարակական կազմակերպությունների արդյունավետ համագործակցության, ինչի արդյունքում մենք կարողանում ենք պարգևատրել և խրախուսել ավելի մեծ թվով հայորդիների: Շնորհավորում եմ բոլոր մասնակիցներին, քանի որ մասնակցությունն արդեն հաղթանակ է»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր անվանակարգերի հանձնաժողովներին՝ նշելով, որ դժվար և պատասխանատու է եղել նրանց աշխատանքը: Նա մասնավորապես բարձր գնահատեց Սփյուռքում գործող հայ ուսուցչի դերը հայապահպանության գործում: «Հայ ուսուցիչն է Սփյուռքում հայ դպրոցը կանգուն պահողը: Քանի դեռ կանգուն է հայ դպրոցը, կանգուն կմնա համայնքը», – հավելեց նախարարը:
Նախարարը առանձնակի ջերմությամբ խոսեց դահլիճում ներկա «Գաֆեսճյան» կենտրոնի սիրիահայ սաների մասին՝ ընդգծելով, որ չնայած սիրիական հակամարտությանը՝ այնտեղի հայ համայնքը ակտիվորեն մասնակցեց նաեւ 2016թ. մրցանակաբաշխությանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը՝ մասնակիցներին փոխանցելով Արա Աբրահամյանի խոսքը: «Սփյուռքի նախարարության հետ կազմակերպվող ամենամյա մրցանակաբաշխությունը հայապահպանության լավագույն միջոցներից մեկն է: Հայապահպանության խորհրդանիշը Հայաստանն է և Սփյուռքում ապրող ցանկացած հայի հայացքն ուղղված է դեպի Հայրենիք», – նշեց Վլադիմիր Աղայանը:
2016թ. մրցանակաբաշխությանը մասնակցել է 197 անհատ և կազմակերպություն՝ աշխարհի 24 երկրից: Մրցանակների և խրախուսական դիպլոմի արժանացել է 177 հայտատու, որից 68-ը արժանացել է մրցանակների՝ 2 գլխավոր, 66-ը՝ 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կարգի մրցանակների և 109-ը՝ խրախուսականի:
Մրցանակները հանձնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը:
«Մայրենիի պաշտպան» (անհատներ) անվանակարգում առաջին կարգի մրցանակի արժանացան ԱՄՆ-ից՝ Վահիկ Ծատուրյանը, Ռուսաստանից՝ Աելիտա Միրաքյանը, Եգիպտոսից՝ Սուրեն Պայրամյանը, Ֆրանսիայից՝ Գրիգոր Ամիրզայանը, Վրաստանից՝ Վաչագան Ռստակյանը, երկրորդ կարգի մրցանակի արժանացան Քուվեյթից՝ Գոհարիկ Կոճիկյանը, Արգենտինայից՝ Բեատրիս Սրաբյանը, Մեծ Բրիտանիայից՝ Ռուզաննա Թաթուլյանը, Ղազախստանից՝ Հայաստան Մնեյանը, Ռուսաստանից՝ Զոյա Արզումանյանը, երրորդ կարգի մրցանակի՝ Կանադայից՝ Սոնա Թիթիզեան-Կետիկեանը, Հունաստանից՝ Շուշանիկ Սեմերջյանը, Ֆրանսիայից՝ Արման Շերեֆ-Գևորգը, Նիդերլանդներից՝ Մանուկ Մկրտչյանը, Քուվեյթից՝ Կարո Արսլանյանը և Մարալ Համբոյանը, Սիրիայից՝ Մարիանա Պերթիզլյանը, Ռուսաստանից՝ Ասյա Մադոյանը, Վարդուհի Եղիազարյանը, Աղավնի Գոգորյանը, Վրաստանից՝ Մանուշակ Վարդանյանը, Ուկրաինայից՝ Սարգիս Աղաջանյանը, Գերմանիայից՝ Անուշ Չախալյանը, Կիպրոսից՝ Վիոլետա Թաշճյանը, ԱՄՆ-ից՝ Նորայր Տատուրյանը: Խրախուսական դիպլոմների արժանացան՝ Արգենտինայի, Բուլղարիայի, Գերմանիայի, Ավստրիայի, Շվեդիայի, Նիդերլանդների, Բելգիայի Ֆրանսիայի, Ուկրաինայի, Թուրքմենստանի, Ռուսաստանի 16 հայորդիներ:
«Լավագույն հայկական կրթօջախ» անվանակարգում առաջին կարգի մրցանակի արժանացան Քուվեյթի Ազգային վարժարանը, ԱՄՆ-ի Ռոզ և Ալեք Փիլիպոս ազգային վարժարանը, Թուրքմենստանում ՀՀ դեսպանությանը կից դպրոցը, Վրաստանի Հովհաննես Թումանյանի անվան թիվ 9 հայկական միջնակարգ դպրոցը, երկրորդ կարգի մրցանակի՝ Լոնդոնի Գ.Թահթայան կիրակնօրյա ազգային վարժարանը, ԱՄՆ-ի «Շարլոթ և Էլիզա Մերդինյան» Հայ Ավետարանական վարժարանը և Ֆրանսիայի «Պուատուի Հայերը» հայկական կազմակերպությունը, երրորդ կարգի մրցանակի՝ Արգենտինայի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» կրթական հաստատությունը, Նիդերլանդների Խ.Աբովյանի անվան կիրակնօրյա դպրոցը և Ռուսաստանի «Արարատ» հայկական կիրակնօրյա դպրոցը: Խրախուսական պարգևների արժանացան Նիդերլանդների, Հունաստանի, Էստոնիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի Հնդկաստանի, Ղազախստանի 12 հայորդիներ:
«Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անկախությունների 25-ամյակին նվիրված լավագույն հրապարակում» Սփյուռքի լրատվամիջոցների մրցույթում գլխավոր մրցանակի արժանացան Ֆրանսիայի «Հայերի նորություններ» լրատվական կայքը և Ռուսաստանի «Ժամ» ամսագիրը, մրցանակի արժանացան Իսպանիայի «Հայրենիք» շաբաթաթերթը, Կիպրոսի «Կիպրահայեր» էլեկտրոնային թերթը, Ֆրանսիայի «Ա» ռադիոն և Հունգարիայի «4-րդ ալիք» հայկական հողորդումը:
«Սիրում եմ քեզ ի՛մ Հայրենիք» անվանակարգում առաջին կարգի մրցանակի արժանացան Ռուսաստանից՝ Անդրեյ Սավադյանը, Կոմիտաս Կարապետյանը, Նելլի Մխիթարյանը, Տիգրան Գասպարյանը, Արկադի Քոսյանը, Մարիետա Չալիկյանը, Արփինե Բակունցը, Լորետան, Ֆրանսիայից՝ Էլեն Գասպարյանը, Քուվեյթից՝ Փաթիլ Զերեցյանը, Ավետիս Տեկիրմենճյանը, Ղևոնդ Քասունին, Վարդի Քեչեճյանը, Սերլի Զերեցյանը, Արա Սարգիսյանը, Սոնիա Աննա Մուրատեանը, Սիրիայից՝ Արին Բալին Փիլիպպոսյանը, Արշիլ Առաքելյանը, Սարո Աճեմյանը, Ռիթա Արսլանյանը, Թալիա Գահուեճյանը, Ֆրանսիայից՝ Էլիզաբեթ Առաքելյանը, Էլեն Գասպարյանը, Իտալիայից՝ Էլիզաբեթ Մխիթարյանը, Գերմանիայից՝ Հելենա Մուշեղյանը, Արիաննա Գևորգյանը, Ֆինլանդիայից՝ Բենիամին Հարությունյանը և Սոֆիա Բոյաջյանը: Խրախուսական պարգևների արժանացան Ֆրանսիայի, Շշվեյցարիայի, Իսպանիայի, Գերմանիայի, Նիդերլանդների, Ֆինլանդիայի, Ռուսաստանի, Սիրիայի, Քուվեյթի 81 հայորդիներ:
Կիպրոսից Վիոլետա Թաշճյանը, Հունաստանից Շուշանիկ Սեմերջյանն և Ռուսաստանի Սարատով քաղաքի հայ համայնքի կիրակնօրյա դպրոցի սաներն իրենց մրցանակային գումարները փոխանցեցին Արցախի ֆոնդին և Ապրիլյան պատերազմում զոհված զինվորներից մեկի ընտանիքին:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, Ռուսաստանի հայերի միությանն ու Համաշխարհային հայկական կոնգրեսին՝ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպելու համար՝ Սարատով քաղաքի հայ համայնքի կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն Նունե Բարեղամյանը նշեց. «Պահն ինձ համար անչափ հուզիչ է: Այս մրցանակը Սարատովի հայկական համայնքի համար առավել արժեքավոր է, քանի որ շնորհվում է Հայրենիքում: Շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարությանը, որ բոլոր նախաձեռնություններում մեր կողքին է: Մեր երեխաներն իրենց մրցանակային գումարները սիրով նվիրում են Ապրիլյան պատերազմում զոհ գնացած զինվորներից մեկի ընտանիքին: Իսկ համայնքի անունից ցանկանում եմ ձեզ նվիրել տաղանդաշատ Լաուրա Խաչատրյանի կտավը՝ ի նշան երախտագիտության»:
Մասնակիցները դիտեցին 2016թ. մրցանակաբաշխության արդյունքների, մասնակից-հաղթողների շնորհակալական խոսքի, ինչպես նաև Մրցանակաբաշխության նախորդ տարիների արդյունքների ամփոփման հանդիսությունների մասին պատմող տեսանյութեր և լուսանկարներ:

Results of competition “For Notable Contribution to Preservation of the Armenian Identity” summed up during solemn ceremony
On July 7, the results of the annual competition “For Notable Contribution to Preservation of the Armenian Identity” for the year 2016 were summed up during a solemn ceremony held at the RA Ministry of Diaspora. The competition was jointly organized by the RA Ministry of Diaspora, the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia.
The 2016 Awards were held in the following categories: “Defender of the Mother Language”, Best Armenian School, Best Article Dedicated to the 25th Anniversary of the Independence of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic, Contest for Diaspora Armenian Media and children’s essay contest entitled “I Love You, My Homeland!”
Director of the Christian Education Center of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Bishop Vardan Navasardyan gave his blessing to the participants.
In her welcoming remarks, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan stated the following: “I am glad that the Awards “For Notable Contribution to Preservation of the Armenian Identity” have become traditional. The goal of the Awards is to value the contributions that Diaspora Armenian organizations and individuals have made to preservation of Armenian identity and culture abroad, as well as appreciate the activities of Armenian communities, cultural and educational institutions and media outlets. In 2016, all Armenians around the world celebrated the 25th anniversary of Independence of Armenia and Artsakh. Armenian children were very excited as they wrote essays and created paintings that were devoted to the topic. With this competition, we also wanted to express our gratitude to all the media outlets that provided more coverage of the events dedicated to the 25th anniversary of Independence.”
Attaching importance to the partnership of the RA Ministry of Diaspora with the World Armenian Congress and the Union of Armenians of Russia, Minister Hranush Hakobyan stated the following: “This partnership serves as a brilliant example of effective cooperation between a government agency and non-governmental organizations. Through that partnership, we are able to award and encourage more sons of the Armenian nation. I congratulate all the participants since their participation is already a victory.”
Minister Hranush Hakobyan expressed gratitude to the committees for all the categories and stated that their work was difficult and responsible. She highly appreciated the role of Armenian teachers in preservation of the Armenian identity. “Armenian teachers keep Armenian schools of the Diaspora standing. As long as Armenian schools are operating, the Armenian community will remain solid,” the Minister added.
The Minister cordially spoke about the Syrian-Armenian members of Cafesjian Center and emphasized that in spite of the Syrian conflict, the Armenian community of Syria also showed active participation in the 2016 Awards.
In his welcoming remarks, First Vice-President of the World Armenian Congress Vladimir Aghayan transmitted the speech of Ara Abrahamyan. “The annual competitions that we organize with the Ministry of Diaspora serve as one of the best ways of preserving the Armenian identity. Armenia is the symbol of preservation of the Armenian identity, and all Diaspora Armenians have their eyes set on the Homeland,” Vladimir Aghayan stated.
Among the participants were 197 individuals and organizations from 24 countries. Out of the participants, 177 applicants received prizes and diplomas, of which 68 received prizes (2 grand prizes), 66 received the 1st, 2nd and 3rd degree awards, and 109 received encouraging prizes.
The awards were granted by RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, President of the Union of Journalists of Armenia Astghik Gevorgyan and Director of the Institute of History of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Ashot Melkonyan.
“Defender of the Mother Language” (individuals) category: First Prize: Vahik Satoorian (USA), Aelita Mirakyan (Russia), Suren Bayramian (Egypt), Krikor Amirzaian (France) and Vachagan Rstakyan (Georgia). Second Prize: Koharig Kotchikian (Kuwait), Beatrice Srabian (Argentina), Ruzanna Tatoulian (Great Britain), Haiastan Mneyan (Kazakhstan) and Zoya Arzumanyan (Russia). Third Prize: Sona Titizian-Kedigian (Canada), Shoushanig Semerjiani (Greece), Arman Sheref-Kevork (France), Manuk Mkrtchyan (the Netherlands), Garo Arslanian and Maral Hamboian (Kuwait), Mariana Bertizlian (Syria), Asya Madoyan, Varduhi Yeghiazaryan and Aghavni Gogoryan (Russia), Manushak Vardanyan (Georgia), Sargis Aghajanyan (Ukraine), Anush Chakhalyan (Germany), Violeta Tashjian (Cyprus) and Norayr Taturyan (USA). Encouraging diplomas were awarded to 16 Armenians from Argentina, Bulgaria, Germany, Austria, Sweden, the Netherlands, Belgium, France, Ukraine, Turkmenistan and Russia.
Best Armenian School: First Prize: Armenian School of Kuwait, Rose & Alex Pilibos Armenian School (USA), the school adjunct to the Embassy of the Republic of Armenia in Turkmenistan, Hovhannes Tumanyan Armenian Secondary School (Georgia). Second Prize: G. Tahtaian Armenian Sunday School (London), Charlotte and Eliza Merdinian Armenian Evangelical School (USA) and “Armenians of Puatu” Armenian organization (France). Third Prize: “Surp Grigor Lusavorich” educational institution (Argentina), Khachatur Abovyan Armenian Sunday School (the Netherlands) and Ararat Armenian Sunday School (Russia). Encouraging awards were granted to 12 Armenians from the Netherlands, Greece, Estonia, Spain, France, Russia, India and Kazakhstan.
Best Article Dedicated to the 25th Anniversary of the Independence of the Republic of Armenia and the Nagorno-Karabakh Republic: First Prize: “News about Armenians” news website and Zham magazine of Russia. Awards were also granted to Spain’s Hairenik Weekly, Cyprus’s Gibrahayer electronic newspaper, France’s Radio A and Hungary’s 4th Channel Armenian program.
“I Love You, My Homeland!” category: First Prize: Andrey Savadyan, Komitas Karapetyan, Nelly Mkhitaryan, Tigran Gasparyan, Arkady Kosyan, Marieta Chalikyan, Arpine Bakunts and Loreta (Russia), Elen Gasparyan (France), Patil Zeretsian and Avedis Dekirmenjian, Ghevond Kasouni, Vardi Kechejian, Serly Zeretsian, Ara Sarkisian, Sonoia Anna Mouradian (Kuwait), Arin Balin Pilibbosian Arshil Arakelian, Saro Ajemian, Rita Arslanian, Talia Gahuejian (Syria), Elizabeth Arakelian and Elen Gasparian (France), Elizabeth Mkhitaryan (Italy), Helena Musheghyan and Arianna Gevorgyan (Germany), Benjamin Harutyunyan and Sofia Boyajyan (Finland). Encouraging awards were granted to 81 Armenians from France, Switzerland, Spain, Germany, the Netherlands, Finland, Russia, Syria and Kuwait.
Cypriot-Armenian Violeta Tashjian, Greek-Armenian Shoushanig Semerjian and students of the Armenian Sunday school in the Russian city of Saratov transferred their prize money to the Artsakh Fund and the family of one of the soldiers killed in the Four-Day Artsakh War in April 2016.
Expressing gratitude to the RA Ministry of Diaspora, the Union of Armenians of Russia and the World Armenian Congress for organizing the competition, Director of the Armenian Sunday school in the Russian city of Saratov Nune Bareghamyan stated the following: “This is a very touching moment for me. This award is more valuable for me since it was granted to me in the Homeland. I would like to thank the Ministry of Diaspora for supporting all our initiatives. Our children are cordially donating their prize money to the family of one of the soldiers killed in the Four-Day Artsakh War. In our turn, we wish to donate the painting of one of our talented students, Laura Khachatryan as a token of appreciation.”
The participants also viewed photos and watched videos showing the results of the 2016 Awards, the words of gratitude of the winning participants, as well as the ceremonies summing up the results of the Awards of the previous years.
The event also featured performances by the members of the Cultural Center of Yerevan State University.