Կայացավ «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխության 2016թ. արդյունքների ամփոփման հանդիսավոր արարողությունը
Հուլիսի 7-ին կայացավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ համատեղ կազմակերպված «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» ամենամյա մրցանակաբաշխության 2016թ. արդյունքների ամփոփման հանդիսավոր արարողությունը:
2016թ. մրցանակաբաշխությունն անցկացվել է հետևյալ անվանակարգերով՝ «Մայրենիի պաշտպան», «Լավագույն հայկական կրթօջախ», «ՀՀ և ԼՂՀ անկախությունների 25-ամյակին նվիրված լավագույն հրապարակում» Սփյուռքի լրատվամիջոցների մրցույթ, «Սիրում եմ քեզ, ի՛մ Հայրենիք» մանկապատանեկան շարադրությունների մրցույթ:
Մասնակիցներին օրհնանքի խոսք հղեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Վարդան եպիսկոպոս Նավասարդյանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ նշելով. «Ուրախ եմ, որ «Հայապահպանության գործում նշանակալի ավանդի համար» մրցանակաբաշխությունն ավանդական է դարձել: Մրցանակաբաշխության նպատակն է արժևորել Սփյուռքում հայ ազգային ինքնության, մշակույթի պահպանման գործում կազմակերպությունների, անհատների ունեցած ներդրումը, գնահատել հայ համայնքների, կրթամշակութային կառույցների և լրատվամիջոցների գործունեությունը: 2016թ. աշխարհասփյուռ ողջ հայությունը նշեց Հայաստանի և Արցախի հանրապետությունների 25-ամյակը: Ինչպիսի ոգևորությամբ մեր փոքրիկները գրեցին շարադրություններ, նկարեցին և ստեղծագործեցին այդ թեմայով: Այս մրցանակաբաշխությամբ մենք ցանկացանք նաև մեր շնորհակալությունը հայտնել բոլոր այն լրատվամիջոցներին, ովքեր առավել շատ անդրադարձան անկախության 25-ամյակին»:
Կարևորելով Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի և Ռուսաստանի հայերի միության հետ ՀՀ սփյուռքի նախարարության գործակցությունը՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը նշեց. «Սա փայլուն օրինակ է պետական կառույցի և հասարակական կազմակերպությունների արդյունավետ համագործակցության, ինչի արդյունքում մենք կարողանում ենք պարգևատրել և խրախուսել ավելի մեծ թվով հայորդիների: Շնորհավորում եմ բոլոր մասնակիցներին, քանի որ մասնակցությունն արդեն հաղթանակ է»:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց բոլոր անվանակարգերի հանձնաժողովներին՝ նշելով, որ դժվար և պատասխանատու է եղել նրանց աշխատանքը: Նա մասնավորապես բարձր գնահատեց Սփյուռքում գործող հայ ուսուցչի դերը հայապահպանության գործում: «Հայ ուսուցիչն է Սփյուռքում հայ դպրոցը կանգուն պահողը: Քանի դեռ կանգուն է հայ դպրոցը, կանգուն կմնա համայնքը», – հավելեց նախարարը:
Նախարարը առանձնակի ջերմությամբ խոսեց դահլիճում ներկա «Գաֆեսճյան» կենտրոնի սիրիահայ սաների մասին՝ ընդգծելով, որ չնայած սիրիական հակամարտությանը՝ այնտեղի հայ համայնքը ակտիվորեն մասնակցեց նաեւ 2016թ. մրցանակաբաշխությանը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Վլադիմիր Աղայանը՝ մասնակիցներին փոխանցելով Արա Աբրահամյանի խոսքը: «Սփյուռքի նախարարության հետ կազմակերպվող ամենամյա մրցանակաբաշխությունը հայապահպանության լավագույն միջոցներից մեկն է: Հայապահպանության խորհրդանիշը Հայաստանն է և Սփյուռքում ապրող ցանկացած հայի հայացքն ուղղված է դեպի Հայրենիք», – նշեց Վլադիմիր Աղայանը:
2016թ. մրցանակաբաշխությանը մասնակցել է 197 անհատ և կազմակերպություն՝ աշխարհի 24 երկրից: Մրցանակների և խրախուսական դիպլոմի արժանացել է 177 հայտատու, որից 68-ը արժանացել է մրցանակների՝ 2 գլխավոր, 66-ը՝ 1-ին, 2-րդ և 3-րդ կարգի մրցանակների և 109-ը՝ խրախուսականի:
Մրցանակները հանձնեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը և ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը:
«Մայրենիի պաշտպան» (անհատներ) անվանակարգում առաջին կարգի մրցանակի արժանացան ԱՄՆ-ից՝ Վահիկ Ծատուրյանը, Ռուսաստանից՝ Աելիտա Միրաքյանը, Եգիպտոսից՝ Սուրեն Պայրամյանը, Ֆրանսիայից՝ Գրիգոր Ամիրզայանը, Վրաստանից՝ Վաչագան Ռստակյանը, երկրորդ կարգի մրցանակի արժանացան Քուվեյթից՝ Գոհարիկ Կոճիկյանը, Արգենտինայից՝ Բեատրիս Սրաբյանը, Մեծ Բրիտանիայից՝ Ռուզաննա Թաթուլյանը, Ղազախստանից՝ Հայաստան Մնեյանը, Ռուսաստանից՝ Զոյա Արզումանյանը, երրորդ կարգի մրցանակի՝ Կանադայից՝ Սոնա Թիթիզեան-Կետիկեանը, Հունաստանից՝ Շուշանիկ Սեմերջյանը, Ֆրանսիայից՝ Արման Շերեֆ-Գևորգը, Նիդերլանդներից՝ Մանուկ Մկրտչյանը, Քուվեյթից՝ Կարո Արսլանյանը և Մարալ Համբոյանը, Սիրիայից՝ Մարիանա Պերթիզլյանը, Ռուսաստանից՝ Ասյա Մադոյանը, Վարդուհի Եղիազարյանը, Աղավնի Գոգորյանը, Վրաստանից՝ Մանուշակ Վարդանյանը, Ուկրաինայից՝ Սարգիս Աղաջանյանը, Գերմանիայից՝ Անուշ Չախալյանը, Կիպրոսից՝ Վիոլետա Թաշճյանը, ԱՄՆ-ից՝ Նորայր Տատուրյանը: Խրախուսական դիպլոմների արժանացան՝ Արգենտինայի, Բուլղարիայի, Գերմանիայի, Ավստրիայի, Շվեդիայի, Նիդերլանդների, Բելգիայի Ֆրանսիայի, Ուկրաինայի, Թուրքմենստանի, Ռուսաստանի 16 հայորդիներ:
«Լավագույն հայկական կրթօջախ» անվանակարգում առաջին կարգի մրցանակի արժանացան Քուվեյթի Ազգային վարժարանը, ԱՄՆ-ի Ռոզ և Ալեք Փիլիպոս ազգային վարժարանը, Թուրքմենստանում ՀՀ դեսպանությանը կից դպրոցը, Վրաստանի Հովհաննես Թումանյանի անվան թիվ 9 հայկական միջնակարգ դպրոցը, երկրորդ կարգի մրցանակի՝ Լոնդոնի Գ.Թահթայան կիրակնօրյա ազգային վարժարանը, ԱՄՆ-ի «Շարլոթ և Էլիզա Մերդինյան» Հայ Ավետարանական վարժարանը և Ֆրանսիայի «Պուատուի Հայերը» հայկական կազմակերպությունը, երրորդ կարգի մրցանակի՝ Արգենտինայի «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» կրթական հաստատությունը, Նիդերլանդների Խ.Աբովյանի անվան կիրակնօրյա դպրոցը և Ռուսաստանի «Արարատ» հայկական կիրակնօրյա դպրոցը: Խրախուսական պարգևների արժանացան Նիդերլանդների, Հունաստանի, Էստոնիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի Հնդկաստանի, Ղազախստանի 12 հայորդիներ:
«Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անկախությունների 25-ամյակին նվիրված լավագույն հրապարակում» Սփյուռքի լրատվամիջոցների մրցույթում գլխավոր մրցանակի արժանացան Ֆրանսիայի «Հայերի նորություններ» լրատվական կայքը և Ռուսաստանի «Ժամ» ամսագիրը, մրցանակի արժանացան Իսպանիայի «Հայրենիք» շաբաթաթերթը, Կիպրոսի «Կիպրահայեր» էլեկտրոնային թերթը, Ֆրանսիայի «Ա» ռադիոն և Հունգարիայի «4-րդ ալիք» հայկական հողորդումը:
«Սիրում եմ քեզ ի՛մ Հայրենիք» անվանակարգում առաջին կարգի մրցանակի արժանացան Ռուսաստանից՝ Անդրեյ Սավադյանը, Կոմիտաս Կարապետյանը, Նելլի Մխիթարյանը, Տիգրան Գասպարյանը, Արկադի Քոսյանը, Մարիետա Չալիկյանը, Արփինե Բակունցը, Լորետան, Ֆրանսիայից՝ Էլեն Գասպարյանը, Քուվեյթից՝ Փաթիլ Զերեցյանը, Ավետիս Տեկիրմենճյանը, Ղևոնդ Քասունին, Վարդի Քեչեճյանը, Սերլի Զերեցյանը, Արա Սարգիսյանը, Սոնիա Աննա Մուրատեանը, Սիրիայից՝ Արին Բալին Փիլիպպոսյանը, Արշիլ Առաքելյանը, Սարո Աճեմյանը, Ռիթա Արսլանյանը, Թալիա Գահուեճյանը, Ֆրանսիայից՝ Էլիզաբեթ Առաքելյանը, Էլեն Գասպարյանը, Իտալիայից՝ Էլիզաբեթ Մխիթարյանը, Գերմանիայից՝ Հելենա Մուշեղյանը, Արիաննա Գևորգյանը, Ֆինլանդիայից՝ Բենիամին Հարությունյանը և Սոֆիա Բոյաջյանը: Խրախուսական պարգևների արժանացան Ֆրանսիայի, Շշվեյցարիայի, Իսպանիայի, Գերմանիայի, Նիդերլանդների, Ֆինլանդիայի, Ռուսաստանի, Սիրիայի, Քուվեյթի 81 հայորդիներ:
Կիպրոսից Վիոլետա Թաշճյանը, Հունաստանից Շուշանիկ Սեմերջյանն և Ռուսաստանի Սարատով քաղաքի հայ համայնքի կիրակնօրյա դպրոցի սաներն իրենց մրցանակային գումարները փոխանցեցին Արցախի ֆոնդին և Ապրիլյան պատերազմում զոհված զինվորներից մեկի ընտանիքին:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, Ռուսաստանի հայերի միությանն ու Համաշխարհային հայկական կոնգրեսին՝ մրցանակաբաշխությունը կազմակերպելու համար՝ Սարատով քաղաքի հայ համայնքի կիրակնօրյա դպրոցի տնօրեն Նունե Բարեղամյանը նշեց. «Պահն ինձ համար անչափ հուզիչ է: Այս մրցանակը Սարատովի հայկական համայնքի համար առավել արժեքավոր է, քանի որ շնորհվում է Հայրենիքում: Շնորհակալ եմ Սփյուռքի նախարարությանը, որ բոլոր նախաձեռնություններում մեր կողքին է: Մեր երեխաներն իրենց մրցանակային գումարները սիրով նվիրում են Ապրիլյան պատերազմում զոհ գնացած զինվորներից մեկի ընտանիքին: Իսկ համայնքի անունից ցանկանում եմ ձեզ նվիրել տաղանդաշատ Լաուրա Խաչատրյանի կտավը՝ ի նշան երախտագիտության»:
Մասնակիցները դիտեցին 2016թ. մրցանակաբաշխության արդյունքների, մասնակից-հաղթողների շնորհակալական խոսքի, ինչպես նաև Մրցանակաբաշխության նախորդ տարիների արդյունքների ամփոփման հանդիսությունների մասին պատմող տեսանյութեր և լուսանկարներ:

Состоялась торжественная церемония подведения итогов ежегодного конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2016 года
Торжественная церемония подведения итогов ежегодного конкурса «За значительный вклад в дело сохранения армянства» 2016 года, проводимого совместно Министерством Диаспоры РА, Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России состоялась 7 июля.
Конкурс в 2016 году проводился по следующим номинациям: «Защитник родного языка» (персоналии); «Лучший армянский очаг образования»; Конкурс СМ�? Диаспоры «Лучшая публикация, посвященная 25-летию независимости Республики Армения и Республики Арцах»; Конкурс детско-юношеских сочинений «Люблю тебя, моя Родина».
Со словами благословения к участникам обратился директор Центра христианского воспитания Первопрестольного Святого Эчмиадзина епископ Вардан Навасардян.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян, отметившая: «Рада, что конкурс «За значительный вклад в дело сохранения армянства» стал традиционным. Цель его – оценить вклад организаций, частных лиц Диаспоры в дело сохранения в Диаспоре национальной идентичности, культуры, деятельность армянских общин, культурно-образовательных структур и СМ�?. В 2016 году все мировое армянство отметило 25-летие Республики Армения и Республики Арцах. С каким воодушевлением наши малыши писали сочинения, рисовали и творили на жэту тему. Этим конкурсом мы хотели выразить благодарность и всем СМ�?, которые наиболее часто обращались к теме 25-летия независимости».
Отметив важность взаимодействия Министерства Диаспоры РА со Всемирным армянским конгрессом и Союзом армян России, министр Грануш Акопян отметила: «Это блестящий пример эффективного сотрудничества государственной структуры и общественных организаций, в результате чего нам удается награждать и поощрять большее число армян. Поздравляю всех участников, поскольку участие – уже победа».
Министр Грануш Акопян выразила благодарность жюри всех номинаций, отметив, что их работа была трудной и ответственной. Она в частности высоко оценила роль армянских педагогов Диаспоры в деле сохранения армянства. «�?менно армянский учитель сохраняет жизнедеятельность армянской школы в Диаспоре. Покуда стоит армянская школа – будет стоять и армянская община», – добавила министр.
С особой теплотой говорила министр о присутствующих в зале воспитанниках центра «Гафесчян» из числа сирийских армян, подчеркнув, что несмотря на Сирийский конфликт, тамошняя армянская община активно участвовала и в конкурсе 2016 года.
С приветственной речью выступил первый вице-президент Всемирного армянского конгресса Владимир Агаян, огласивший послание Ара Абрамяна. «Организуемый с Министерством Диаспоры ежегодный конкурс – одно из лучших средств сохранения армянства. Символ созранения армянства – Армения, и взгляд любого армянина, живущего в Диаспоре, обращен к Родине», – отметил Владимир Агаян.
В конкурсе 2016 года участвовали 197 частных лиц и организаций из 24 стран мира. Призов и поощрительных дипломов удостоились 177 претендентов, из коих 68 удостоились призов: 2 – главных, 66 – 1-й, 2-й и 3-й степеней, еще 109 – поощрительных.
Призы вручили министр Диаспоры РА Грануш Акопян, председатель Союза журналистов Армении Астхик Геворгян и директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян.
В номинации «Защитник родного языка» (личности) премии 1-й степени удостоились Ваик Цатурян из США, Аэлита Миракян из России, Сурен Пайрамян из Египта, Григор Амирзаян из Франции, Вачаган Рстакян из Грузии; призов 2-й степени удостоились Гоарик Кочикян из Кувейта, Беатрис Срабян из Аргентины, Рузанна Татулян из Великобритании, Айастан Мнеян из Казахстана, Зоя Арзуманян из России; призов 3-й степени – Сона Титизеан-Кетикеан из Канады, Шушаник Семерджян из Греции, Арман Шереф-Геворг из Франции, Манук Мкртчян из Нидерландов, Каро Арсланян и Марал Амбоян из Кувейта, Марианна Пертизлян из Сирии, Ася Мадоян, Вардуи Егиазарян, Ахавни Гогорян из России, Манушак Варданян из Грузии, Саркис Агаджанян из Украины, Ануш Чахалян из Германии, Виолетта Тащян из Кипра, Норайр Татурян из США. Поощрительных дипломов удостоились 16 армян из Аргентины, Болгарии, Германии, Австрии, Швеции, Нидерландов, Бельгии, Франции, Украины, Туркменистана, России.
В номинации «Лучший армянский очаг образования» приза 1-й степени удостоились Национальная гимназия Кувейта, национальная гимназия «Роз и Алек Пилипос» из США, школа при посольстве РА в Туркменистане, армянская средняя школа №9 имени Ованеса Туманяна Грузии; приза 2-й степени удостоились воскресная национальная гимназия «Г.Тахтаян» Лондона, армянская евангелистская гимназия «Шарлот и Элиза Мердиняны» США, армянская организация «Армяне Пуату» Франции; приза 3-й степени – образовательное учреждение «Сурб Григор Лусаворич» Аргентины, воскресная школа им.Хачатура Абовяна Нидерландов и воскресная армянская школа «Арарат» России. Поощзительных призов удостоились 12 армян из Нидерландов, Греции, Эстонии, �?спании, Франции, России, �?ндии, Казахстана.
В номинации «Лучшая публикация, посвященная 25-летию независимости Республики Армения и Республики Арцах» конкурса СМ�? Диаспоры главного приза удостоились информационный сайт «Новости армян» Франции и журнал «Жам» России, приза удостоились еженедельник «Айреник» �?спании, электронная газета «Кипраайер» Кипра, радио «А» Франции и армянская передача «4-я волна» Венгрии.
В номинации «Люблю тебя, моя Родина» приза 1-й степени удостоились Андрей Савадян, Комитас Карапетян, Нелли Мхитарян, Тигран Гаспарян, Аркадий Косян, Мариетта Чаликян, Арпине Бакунц, Лорета из России, Элен Гаспарян из Франции, Патил Зерецян, Аветис Текирменчян, Гевонд Касуни, Варди Кечечян, Серли Зерецян, Ара Саркисян, Сониа Анна Муратеан из Кувейта, Арин Балин Пилиппосян, Аршил Аракелян, Саро Аджемян, Рита Арсланян, Талия Гахуечян из Сирии, Элизабет Аракелян, Элен Гаспарян из Франции, Элизабет Мхитарян из �?талии, Хелена Мушегян, Арианна Геворгян из Германии, Бениамин Арутюнян и София Бояджян из Финляндии. Поощрительных наград удостоились 81 армянин из Франции, Швейцарии, �?спании, Германии, Нидерландов, Финляндии, России, Сирии, Кувейта.
Виолетта Тащян из Кипра, Шушаник Семерджян из Греции и воспитанники воскресной школы армянской общины города Саратов России свои призовые суммы перечислили в фонд Арцаха и семье одного из воинов, павших в апрельской войне.
Выразив благодарность Министерству Диаспоры РА, Союзу армян России и Всемирному армянскому конгрессу за организацию конкурса, директор воскресной школы армянской общины города Саратов Нуне Барегамян отметила: «Момент для меня крайне волнующий.Этот приз для армянской общины Саратова более ценен, поскольку присуждается на Родине. Благодарна Министерству Диаспоры, которое во всех начинаниях рядом с нами. Наши дети свои призовые суммы охотно дарят семье одного из воинов, павших в апрельской войне. От имени же общины хочу преподнести вам в знак признательности картину талантливой Лауры Хачатрян».
Участники просмотрели видеоматериалы и фотографии об итогах конкурса, благодарственных слов участников-победителей, а также рассказывающие о торжествах, обобщающих итоги конкурсов прошлых лет.