Հայկական երաժշտությունը լիբանանյան մեկնաբանությամբ
Հուլիսի 6-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի ունեցավ «Հայկական երաժշտությունը լիբանանյան կատարմամբ» խորագրով համերգ՝ նվիրված «Թեքեյան» մշակութային միությունների հիմնադիր մարմնի 70-ամյակին: Համերգը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունների հովանավորությամբ և Լիբանանում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա շնորհավորեց բոլորին և նշեց. «Սիրելի լիբանանցիներ և Լիբանանը սիրող հայեր, ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս այս գեղեցիկ երեկոյի առթիվ: Երեխաներն այսօր է’լ ավելի ամուր կամրջեցին հայ լիբանանյան բարեկամությունը: Այս օրերը դարձան լիբանանյան օրեր Հայաստանում: Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ Հայաստանում՝ մի մասիդ՝ Հայրենիքում, մյուս մասիդ՝ բարեկամ երկրում: Բարով եք եկել»:
Նախարարը «Թեքեյան» մշակութային միության Լիբանանի շրջանային վարչության ատենապետ Վիգեն Ասսիլյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով, իսկ լիբանանահայ դաշնակահարուհի, «Հայկական երաժշտությունը լիբանանյան կատարմամբ» խորագրով համերգի գեղարվեստական ղեկավար Ռիտա Ասսիլյանը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:
Հնչեցին հայ մեծանուն երգահանների` Կոմիտասի, Ա.Խաչատրյանի, Ա.Բաբաջանյանի, Է. Հովհաննիսյանի և այլոց ստեղծագործությունները՝ 1 հայ և 9 արաբ պատանի երաժիշտների կատարմամբ՝ Թամար Ասսիլյան, Մաքրամ Մասուդ, Կլարա Յազիգի, Սերենա Սալամեհ, Ռեբեկա Էլ Բիթար Ղանըմ, Լեա Սալամեհ, Ամեր Ռադի, Զեյնա Կարամ, Քեաննա Ռադի, Սառա Չալիտտա:
Հայաստանից լիբանանցի հյուրերի համար ելույթ ունեցավ մեներգչուհի Արփի Սինանյանը: Նա հանդես եկավ Ռ. Պետրոսյանի «Նազանք» ստեղծագործության և «Արաբական երաժշտության» կատարմամբ:

Армянская музыка в ливанской интерпретации
В концертном зале «Арно Бабаджанян» 6 июля состоялся под девизом «Армянская музыка в ливанской интерпретации», посвященный 70-летию учредительного органа культурных союзов «Текеян». Концерт был организован под патронатом министерств Диаспоры и культуры РА в сотрудничестве с посольством РА в Ливане.
С приветственной речью выступила министр Диаспоры РА Грануш Акопян. Поздравив всех, она отметила: «Дорогие ливанцы и любящие Ливан армяне, хочу поздравить всех нас с этим замечательным вечером. Дети сегодня еще больше укрепили армяно-ливанскую дружбу. Эти дни стали Днями Ливана в Армении. Рада приветствовать всех вас в Армении – одних на Родине, других – в дружественной стране. Добро пожаловать».
Министр наградила председателя регионального правления культурного союза «Текеян» Ливана Вигена Ассиляна Золотой медалью Министерства Диаспоры РА, а ливанскую армянку, пианистку, художественного   руководителя концерта под девизом «Армянская музыка в ливанской интерпретации» Риту Ассилян Почетной грамотой Министерства Диаспоры РА.
Прозвучали произведения великих армянских композиторов Комитаса, А.Хачатряна, А.Бабаджаняна, Э.Ованнисяна и других в исполнении 1 армянского и 9 арабских юных музыкантов – Тамар Ассилян, Макрама Масуда, Клары Языг, Серены Саламех, Ребекки Эль Битар Ханм, Леи Саламех, Амера Ради, Зейны Карам, Кеанны Рад, Сары Чалитта.
От Армении для ливанских гостей выступила солистка Арпи Синанян, исполнив произведения Р.Петросяна «Назанк» и «Арабская музыка».