Հայկական երաժշտությունը լիբանանյան մեկնաբանությամբ
Հուլիսի 6-ին «Առնո Բաբաջանյան» համերգասրահում տեղի ունեցավ «Հայկական երաժշտությունը լիբանանյան կատարմամբ» խորագրով համերգ՝ նվիրված «Թեքեյան» մշակութային միությունների հիմնադիր մարմնի 70-ամյակին: Համերգը կազմակերպվել է ՀՀ սփյուռքի և մշակույթի նախարարությունների հովանավորությամբ և Լիբանանում ՀՀ դեսպանության հետ համագործակցությամբ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա շնորհավորեց բոլորին և նշեց. «Սիրելի լիբանանցիներ և Լիբանանը սիրող հայեր, ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս այս գեղեցիկ երեկոյի առթիվ: Երեխաներն այսօր է’լ ավելի ամուր կամրջեցին հայ լիբանանյան բարեկամությունը: Այս օրերը դարձան լիբանանյան օրեր Հայաստանում: Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ Հայաստանում՝ մի մասիդ՝ Հայրենիքում, մյուս մասիդ՝ բարեկամ երկրում: Բարով եք եկել»:
Նախարարը «Թեքեյան» մշակութային միության Լիբանանի շրջանային վարչության ատենապետ Վիգեն Ասսիլյանին պարգևատրեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության Ոսկե մեդալով, իսկ լիբանանահայ դաշնակահարուհի, «Հայկական երաժշտությունը լիբանանյան կատարմամբ» խորագրով համերգի գեղարվեստական ղեկավար Ռիտա Ասսիլյանը պարգևատրվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրով:
Հնչեցին հայ մեծանուն երգահանների` Կոմիտասի, Ա.Խաչատրյանի, Ա.Բաբաջանյանի, Է. Հովհաննիսյանի և այլոց ստեղծագործությունները՝ 1 հայ և 9 արաբ պատանի երաժիշտների կատարմամբ՝ Թամար Ասսիլյան, Մաքրամ Մասուդ, Կլարա Յազիգի, Սերենա Սալամեհ, Ռեբեկա Էլ Բիթար Ղանըմ, Լեա Սալամեհ, Ամեր Ռադի, Զեյնա Կարամ, Քեաննա Ռադի, Սառա Չալիտտա:
Հայաստանից լիբանանցի հյուրերի համար ելույթ ունեցավ մեներգչուհի Արփի Սինանյանը: Նա հանդես եկավ Ռ. Պետրոսյանի «Նազանք» ստեղծագործության և «Արաբական երաժշտության» կատարմամբ:

Armenian music interpreted by Lebanese musicians
On July 6, the Arno Babajanyan Concert Hall hosted a concert dedicated to the 70th anniversary of the founding body of the Tekeyan Cultural Associations under the title “Armenian Music Performed by the Lebanese”. The concert was organized under the patronage of the Ministries of Diaspora and Culture of the Republic of Armenia and in cooperation with the Embassy of the Republic of Armenia in Lebanon.
In her welcoming remarks, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan congratulated everyone and stated the following: “Dear Lebanese and Armenians who love Lebanon, I would like to congratulate us all on this beautiful event. The teens created an even stronger bridge of friendship between the Armenians and the Lebanese. These days became the days of Lebanon in Armenia. It is my pleasure to welcome you all to Armenia. For some of you it is the homeland, while for others it is a friendly country. Welcome.”
The Minister awarded Chairman of the Lebanon Regional Committee of Tekeyan Cultural Association Vicken Assilian with the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora, while Lebanese-Armenian pianist, artistic director for the “Armenian Music Performed by the Lebanese” concert Rita Assilian was awarded with a certificate of the RA Ministry of Diaspora.
The concert featured performances of the works of great Armenian composers, including Komitas, Khachaturian, Babajanyan, Hovhannisyan and others by 1 Armenian teen musician and 9 Arab teen musicians, including Tamar Assilian, Makram Masoud, Clara Yazigi, Serena Salameh, Rebecca Al Bitar Ghanem, Lea Salameh, Amer Radi, Zeyna Karam, Keanna Radi and Sarah Chalitta.
Soloist Arpi Sinanyan performed Petrosyan’s “Nazank” (Grace) and Arabic music for the guests from Lebanon.