Հայաստանում ամենաշատը սիրեցի մարդկանց. Հովսեփ Բալմանուկյան
– Ես մենակ եմ եկել Հայաստան՝ 2013 թվականի սկզբին: Երկու ամիս ընկերներիս հետ Հայաստանում շրջելուց հետո՝ անցել եմ աշխատանքի՝ որպես մատուցող: 10 ամիս հետո հարազատ եղբայրներս նույնպես եկան Հայաստան: Միասին սկսեցինք աշխատել տեքստիլ ֆաբրիկայում: Մեկ տարի անց մեզ միացան մեր ծնողները, որից հետո մենք հիմնեցինք մեր սեփական տեքստիլի ֆաբրիկան: Սակայն մոտ մեկ տարի անց հասկացանք, որ պետք է ֆաբրիկան փակել, քանի որ վնասով էինք աշխատում:
Հայրիկիս հետ սկսեցինք մտածել ռեստորան բացելու մասին, սակայն, ցավոք, հայրիկս վաղաժամ մահացավ: Նրա ցանկությունը ես իրականություն դարձրի ընկերոջս հետ, ում հետ ծանոթացել էի այն ժամանակ, երբ ռեստորաններից մեկում մատուցող էինք աշխատում: Ռեստորանը հայրիկիս անունով ենք կոչել՝ «Chez Hrach» (Հրաչի մոտ):
– Հովսե´փ, բիզնեսում առաջին անհաջող փորձից հետո դժվար չէ՞ր նորից որևէ բան ձեռնարկելը:
– Իհարկե դժվար էր, քանի որ ֆինանսապես ծանր իրավիճակում էինք հայտնվել: Ճիշտ է, առ այսօր դեռ կան չլուծված խնդիրներ, սակայն մեր հոգսն աստիճանաբար թեթևանում է:
Մեր ռեստորանում մատուցում ենք միայն տնական ուտեստներ: Կերակուրները պատրաստում է մայրս: Մեր բոլոր հաճախորդներին մենք խոստանում ենք ընտանեկան մթնոլորտ:
– Ինչո՞վ է առանձնահատուկ «Chez Hrach» ռեստորանը:
– Մեր ամենակարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ ռեստորանում ամեն ինչ տնական է: Աշխատողները սրտացավ են իրենց աշխատանքի հանդեպ: Կարևոր է նաև մասնագիտական մոտեցումը: Մատուցվող կերակուրները հիմնականում արևմտահայկական են: Մենք ցանկանում ենք, որ մեր հաստատությունը հաճախորդներին, թե՛ հայաստանցի, թե՛ սփյուռքահայ, Արևմտյան Հայաստանը հիշեցնի:
Մեր ռեստորանում այն ամենն ինչ տեսնում եք, ձեռքի աշխատանք է: Վերանորոգել ենք աթոռներն ու սեղանները, պատերից կախված աշխատանքները նույնպես ձեռագործ են: Ամեն ինչ ինքներս ենք վերամշակել՝ 6 ամսվա ընթացքում:
«Chez Hrach»  ռեստորանի ամենահայտնի ճաշատեսակներից մեկը ղավուրման է: Ասում են՝ շատ համեղ է: Ունենք հատուկ ճաշատեսակ՝ «Մարի մամեի հավ» է կոչվում, որն իմ ընկերոջ տատն էր պատրաստում՝ լիմոնով, սխտորի սոուսով և կարտոֆիլով:
– Հովսե´փ, Հայաստանում ի՞նչն եք ամենաշատը սիրել:
– Ամենաշատը սիրեցի մարդկանց: Մեզ շատ լավ ընդունեցին Հայաստանում, և միանգամից ինտեգրվեցինք հասարակությանը: Շատ եմ հավանել նաև բնությունը, կլիման է շատ լավը:
– Իսկ որո՞նք են դժվարությունները:
– Կարծում եմ՝ յուրաքանչյուրը պետք է Հայաստան գալուց հասկանա, որ պետք է ավելի համբերատար լինել: Բիզնեսում հաջողության հասնելու հնարավորություններ կան, բայց պետք է փոքր-ինչ սպասել:
– Հովսե´փ, բացի ընտանեկան բիզնեսից, ուրիշ ինչո՞վ եք զբաղվում:
– Սովորում եմ Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետում: Շուտով սկսելու եմ գրել իմ ավարտական թեզը՝ Արցախի պատերազմի վերաբերյալ: Այս թեման ինձ հետաքրքիր էր դեռ Սիրիայում ապրելու ժամանակ: Այդ է պատճառը, որ ուզում եմ ավելի խոր գիտելիքներ ձեռք բերել այս թեմայի շուրջ: Իմ վերջնական նպատակը Երևանի պետական համալսարանում դասախոս դառնալն ու հայ երիտասարդներին գիտելիքներս փոխանցելն է:

В Армении больше всего полюбил людей: Овсеп Балманукян
– В Армению я приехал один в начале 2013 года. После двух месяцев путешествия по Армении вместе с друзьями, начал работать официантом. Спустя 10 месяцев мои родные братья также приехали в Армению. Вместе начали работать на текстильной фабрике. Спустя год к нам присоединились наши родители, после чего мы основали нашу собственную текстильную фабрику. Однако спустя почти год поняли, что ее придется закрывать, поскольку работаем убыточно.
Вместе с отцом начали подумывать о том, чтобы открыть ресторан, однако отец, увы, скончался. Его желание я сделал реальностью вместе с другом, с которым познакомился, когда работал официантом. Ресторан назвали именем отца  «Chez Hrach» («У Грача»).
– Овсеп, после первого неудачного опыта в бизнесе не трудно было снова что-то затевать?
– Конечно, трудно, поскольку находились в тяжелом финансовом положении. Правда, и сегодня еще остаются нерешенные вопросы, однако заботы наши постепенно облегчаются.
В нашем ресторане подаем исключительно домашние блюда, которые готовит моя мама. Всем нашим посетителям мы обещаем домашнюю атмосферу.
– Чем отличается ресторан «Chez Hrach»?
– Самое главное наше отличие в том, что в ресторане все домашнее. Работники сердобольно относятся к работе. Важен также профессиональный подход. Все блюда в основном западноармянские. Мы хотим, чтобы наше заведение напоминало посетителям – и местным, и их Диаспоры, – Западную Армению.
Все, что видите в нашем ресторане – сделано своими руками. Отремонтировали столы и стулья, работы на стенах также рукодельные. Все сделали сами за 6 месяцев.
Одним из самых известных блюд ресторана «Chez Hrach» – гавурма. Говорят – очень вкусная. Есть также блюдо, именуемое «Курица бабушки Мари», которое бабушка моего друга готовит с лимоном, чесночным соусом и картошкой.
– Овсеп, что Вам больше всего полюбилось в Армении?
– Больше всего полюбил людей. Нас очень хорошо приняли в Армении, сращу интегрировались в общество. Очень нравится также природа, климат очень хороший.
– А в чем трудности?
– Думаю, каждый, приезжая в Армению, должен сознавать, что нужно быть терпеливым. Возможности достичь успеха в бизнесе есть, но нужно немного подождать.
– Овсеп, помимо семейного бизнеса, чем еще занимаетесь?
– Учусь на факультете международных отношений Ереванского государственного университета. Скоро начну писать дипломную работу об Арцахской войне. Эта тема интересовала меня еще когда жил в Сирии.  В этом причина желания иметь более глубокие знания по этой теме. Моя конечная цель – стать преподавателем в ЕГУ и передавать армянской молодежи мои знания.