«Հայաստանն իմ տունն է». Շանթ Բարսեղյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում մեկնարկել է «Արի տուն 2017» ծրագիրը, որի շրջանակներում 7 երկրներից 160 սփյուռքահայ երեխաներ են եկել Հայաստան, ովքեր այս օրերին շրջում են Հայաստանի տեսարժան վայրերով: Հերթական՝ Գառնի-Գեղարդ այցելության ընթացքում «Հայերն այսօր»-ի համար փոքրիկ զրույցներ ծավալվեցին մի քանի մասնակիցների հետ:
Մերի Բոքսուլյան, 13տ. Սիրիա
Իմ առաջին այցն է «Արի տան» շրջանակներում: Շատ տպավորված եմ: Հատկապես մեծ տպավորություն է գործել Գառնիի տաճարն իր շքեղ ճարտարապետությամբ և տեղացիների ջերմ ընդունելությամբ: Ապագայում մտադիր եմ հիմնովին հաստատվել Հայաստանում:
Կարապետյան Գրիգորի, 17տ. Ղազախստան
Առաջին անգամ եմ Հայաստանում, բայց արդենիսկ հասցրել եմ գերվել բնության գեղեցկությամբ, տեղացիների հյուրընկալությամբ, օդով և ջրով: Բայց ամենից տպավորիչը երևի թե բնությունն է, այնքան անիրական գեղեցկություն է, որ թվում է ,թե մի ինքնատիպ կտավ է:
Գասպարյան Դիանա, 14տ. ՌԴ, Նովոռոսիյսկ
Սա արդեն իմ երկրորդ այցն է Հայաստան: Անցյալ տարի մեծ տպավորություններով եմ վերադարձել Նովորոսիյսկ և ցանկություն էր առաջացել կրկին այցելել: Շատ եմ սիրում Հայաստանը, նրա պատմությունը, մարդկանց ջերմությունը. այս միջավայրում գտնվելն ինձ համար մի աննկարագրելի տոն է, և ես շատ կցանկանայի, որ այդ տոնը երկար շարունակվեր:
Բարսեղյան Շանթ, 10տ. Ղազախստան, Ատրաու
Հայաստանը շատ եմ սիրում: Առաջին անգամ եմ մասնակցում «Արի տուն» ծրագրին: Ամենատպավորիչ իրադարձությունն այս ընթացքում հանդիպումն էր մի աղջկա հետ, ով նույնպես ծրագրի մասնակից է: Տպավորված եմ թե՛ բնությամբ, թե՛ մարդկանցով, թե՛ շքեղ ճարտարապետությամբ: Հայաստանն իմ տունն է. շատ կուզենայի վերադառնալ և ապրել իմ Հայրենիքում:
Զարինա Սիսեմալիևա, Ղազախստան, Ատրաու
Ատրաուում ես հաճախում եմ կիրակնօրյա հայկական դպրոց, որտեղ սովորում ենք ազգային պարեր, երգեր, գրականություն: Հատկապես տպավորված եմ Հայաստանի պատմությամբ և ճարտարապետական գլուխգործոցներով, միշտ ցանկացել եմ իմ աչքերով տեսնել այս ամենը, ավելի մոտիկից ծանոթանալ Հայաստանի բազմադարյա պատմությանն ու մշակութային կոթողներին: Հայաստանում ինձ դուր են գալիս թե՛ մարդիկ, թե՛ հայկական ավանդական կերակրատեսակները, թե՛ սառնորակ և համեղ ջուրը…Ամեն ինչ ինձ համար հարազատ է ու հաճելի. այստե՛ղ է իմ տունը, այստե՛ղ են իմ արմատները:

«Армения мой дом»: Шант Барсегян
В Министерстве Диаспоры РА стартовала программа «Ари тун-2017», в рамках которой 160 детей армян Диаспоры из 7 стран приехали в Армению – в эти дни они посещают достопримечательные места Армении. В ходе очередной экскурсии в Гарни-Гегард завязались небольшие интервью для «Армяне сегодня» с некоторыми участниками программы.
Мери БОКСУЛЯН, 13 лет, Сирия: – Это мой первый приезд в рамках программы «Ари тун». Впечатления огромные. Особенно большое впечатление произвел храм Гарни своей величественной архитектурой и теплым приемом местных жителей. В будущем намерена капитально обосноваться в Армении.
Григорий КАРАПЕТЯН, 17 лет, Казахстан: – В Армении я впервые, но уже успел поддаться очарованию природы, гостеприимства местных, воды и воздуха. Но самым впечатляющим, наверное, остается природа – столь необычная красота, что кажется, это самобытное полотно.
Диана ГАСПАРЯН, 14 лет, Новороссийск, РФ: – Это мой второй приезд в Армению. В прошлом году возвратилась в Новороссийск с массой впечатлений и захотела приехать вновь. Очень люблю Армению, ее историю, теплоту людей. Находиться в этой среде для меня – неописуемый   праздник, хотела бы, чтобы он длился подольше.
Шант БАРСЕГЯН, 10 лет, Атрау, Казахстан: – Очень люблю Армению. В программе «Ари тун» участвую впервые. Самым впечатляющим событием за это время стала встреча с одной девочкой – также участницей программы. Впечатлен и природой, и людьми, и замечательной архитектурой. Армения мой дом: очень хотел бы вернуться и жить на своей Родине.
Зарина С�?СЕМАЛ�?ЕВА, Атрау, Казахстан: – В Атрау я посещаю воскресную армянскую школу, где учим танцы, песни, литературу. Особенно впечатляет история Армении, шедевры архитектуры. Всегда хотела своими глазами увидеть все это, ближе познакомиться с многовековой историей Армении, ее памятниками культуры. В Армении мне нравятся и люди, и армянские национальные блюда, и холодная, вкусная вода… Все мне близкое, родное и приятное: здесь мой дом, тут мои корни.