Ցանկանում եմ իմ հետքը թողնել Հայաստանում. «Արի տուն-2017» ծրագրի մասնակից
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն–2017» ծրագրի առաջին փուլի մասնակից Արփինե Բակունցի ծննդավայրը Գորիս քաղաքն է: Չորս տարի առաջ են ընտանիքով ՌԴ Կրասնոդար քաղաք տեղափոխվել, որտեղ ռուսական դպրոց է հաճախում: Հայաստանին մոտ զգալու, Մայրենին չմոռանալու համար՝ հաճախում է նաև հայակական համայնքում գործող կիրակնօրյա դպրոց:
Արփինեն շատ էր կարոտել իր Հայրենիքը, և այդ կարոտն է նրան «Արի տուն» բերել, որպեսզի այցելի բոլոր այն վայրերը, որտեղ նախկինում չի հասցրել լինել: Ի դեպ, Սփյուռքի երիտասարդների հայրենաճանաչության ծրագրին մասնակցելու է եկել ՌՀՄ Կրասնոդարի մասնաճյուղի կրթական խորհրդի ղեկավար, հայոց լեզվի ուսուցչուհի Կարինե Եսայանի խորհրդով:
««Արի տուն» ծրագրի ամենակարևոր հանգամանքներից մեկն էլ այն է, որ աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող հայ երիտասարդները կարողանում են միախմբվել Հայաստանում, ավելի հայրենասիրությամբ լցվել՝ չհեռանալով իրենց արմատներից»,-«Հայերն այսօր»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արփինեն՝ ընդգծելով, որ ցանկանում է Հայաստան վերադառնալ, կրթությունը այստեղ շարունակել՝ իր հետքը հայկական հողում թողնելով:
Արդեն չորրորդ օրն է, որ Արփինեն ոգևորված «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի գեղատեսիլ, կրթամշակութային վայրեր է մեկնում, նույնիսկ հասցրել է ընկերանալ Կանադայից, Ֆրանսիայից և Սիրիայից եկած հասակակիցների հետ:
«Անհամբերությամբ սպասում եմ հատկապես Աղավնաձորում կազմակերպվող ճամբարային օրերին: Տեղյակ եմ, որ ծրագրի կազմակերպիչներն ամեն ջանք գործադրել են՝ բովանդակալից, հետաքրքիր ժամանց ունենալու համար»,-զրույցն ամփոփեց Արփինե Բակունցը:

Хочу оставить свой след в Армении: участник программы «Ари тун-2017» | Hayern Aysor
Участница первого этапа программы «Ари тун-2017» Арпине Бакунц родилась в Горисе. Четыре года назад всей семьей переехали в город Кранодар РФ, где она учится в русской школе. А чтобы быть ближе к Армении, не забывать родной язык посещает также функционирующую в общине воскресную армянскую школу.
Арпине очень соскучилась по Армении, и именно ностальгия привела ее в «Ари тун», чтобы побывать во всех местах, где не успела побывать раньше. Кстати, участвовать в программе познания молодежью Диаспоры Родины приехала по совету  руководителя образовательного совета Краснодарского филиала САР, учительницы армянского языка Карине Есаян.
«Одним из важнейших обстоятельств программы «Ари тун» является то, что молодежь, живущая в разных странах мира, объединяется в Армении, преисполняется патриотизма, не отдаляется от корней», – в беседе с корреспондентом «Армяне сегодня» сказала Арпине, подчеркнув, что хочет возвратиться в Армению, здесь продолжить образование, оставив свой след на армянской земле.
Уже четвертый день в рамках программы «Ари тун» Арпине воодушевленно посещает достопримечательности Армении, успела даже подружиться со сверстниками, приехавшими из Канады, Франции, Сирии.
«С нетерпением жду организуемых в Ахавнадзоре лагерных дней. Знаю, что организаторы программы приложили все усилия, чтобы обеспечить содержательный, интересный досуг», – заключила Арпине Бакунц.