Նինոծմինդայում բացվեց Ռաֆայել Ջավախք Ղարսլյանի անվան կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոն
Բարձրալեռ Ջավախքի Նինոծմինդա քաղաքում ձմռան շունչն էր հաստատվել ու շուրջ բոլորն առել ձյան ծածկույթի տակ: Թվում էր` մառախլապատ երկինքն ու ճանապարհների մերկասառույցը խոչընդոտներ կհարուցեն Նինոծմինդայում նորակառույց կրթա-մշակութային կենտրոնի հանդիսավոր բացմանը: Բայց  միայն թվում էր…
Նոյեմբերի 30-ը տոնական էր Նինոծմինդայի համար: Այստեղ էին ժամանել հյուրեր Թբիլիսիից, Վրաստանի և Հայաստանի տարբեր շրջաններից, հարակից գյուղերից: Օրն սկսվեց տեղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում Ս. Առաքյալներ Թադեոսի և Բարդուղիմեոսի տոնին նվիրված առավոտյան ժամերգությամբ: Արարողությանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը, ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը և Նախարարության Կովկասյան տարածաշրջանի երկրների բաժնի վարիչ Տարոն Շագոյանը, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վիրահայոց թեմի հովանու ներքո գործող ստեղծագործական միությունների ղեկավարները և ուրիշներ: Սրբազան արարողությունը կատարվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և մասնակցությամբ Ջավախքի ընդհանուր փոխանորդության առաջնորդ հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի, Նինոծմինդայի հոգևոր հովիվ Տ. Արմաշ քահանա Պողոսյանի և Ախալքալաքի հոգևոր հովիվ Տ. Տաթև քահանա Մարուքյանի:
Հավարտ ժամերգության ժողովրդի բազմությունը ուղղվեց դեպի Նինոծմինդայի նորակառույց Կենտրոն:
Կենտրոնի հանդիսավոր բացմանը ելույթ ունեցավ Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը: Նա ներկայացրեց երջանկահիշատակ Ռաֆայել Ղարսլյանի կենսագրությունը, ով ընթերցողին է ներկայացրել բանաստեղծությունների ու արձակ գործերի 5 գիրք: Բանախոսը արժևորեց Արմեն Ղարսլյանի և նրա եղբայր Թաթուլ Ղարսլյանի բարեգործությունը և Կենտրոնը նրանց հորեղբոր անունով Ռաֆայել Ջավախք կոչելը:
Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանն իր ելույթում կարևորեց մշակույթի, լեզվի և հավատքի հիմնարար դերակատարությունը ազգի ինքնության կայացման մեջ: Նա բարձր գնահատեց մշակույթի տան գործառույթն ազգային ինքնությունը պահպանելու գործում և կարևորեց այդ գործառույթում Հայ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաքելությունը:
ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը ներկաներին փոխանցեց Սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնները, բարձր գնահատեց Ղարսլյան եղբայրների բարեգործությունը և կարևորեց մանավանդ Հայաստանից դուրս նման հաստատությունների կառուցումը որպես հայ մշակութային ինքնության և հայապահպանության օջախներ: Նա նաև կարևորեց հայ-վրացական մշակութային կապերը, որոնք բխում են մեր միասնական քրիստոնեական արմատներից և ձգվում դեպի դարերի խորքը:
Նինոծմինդայի շրջանային վարչության նախագահ Գագիկ Ղարսլյանը տեղական իշխանությունների անունից հյուրերին դիմավորեց և շնորհավորանքի խոսքեր հղեց ներկաներին և բարեգործ Ղարսլյան եղբայրներին: Նա իր աջակցությունը հայտնեց կրթությանը, մշակույթին, երիտասարդության դաստիարակությանը նվիրված բոլոր նախաձեռնություններին:
Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը հանձինս Ղարսլյան եղբայրների բարձր գնահատեց բարեգործության շնորհով օժտված մարդու գործունեությունը՝  ի մասնավորի կարևորելով նրանց կողմից հիվանդանոցի, Եկեղեցու տանիքի վերանորոգությունները և Ղարսլյան կենտրոնի կառուցումը: Սրբազան Հայրը անդրադարձ կատարեց բարեգործների՝ մանթաշովյան սերնդի ներկայացուցիչներ, միջոցառմանը ներկա գտնվող Սոս Սահակյանին, Արամ Սանոսյանին, Սամվել Աղեկյանին և մյուսներին, որոնց նվիրատվություններով կառուցվում են մշակութային ու հոգևոր այնպիսի օջախներ, որտեղ իշխում է հոգու ջերմությունը, լսվում է Աստծո խոսքը, սերունդներին դասավանդվում է մեր լեզուն և պատմությունը, մեր մշակույթն ու արվեստը:
Թեմակալ Առաջնորդը բարձր գնահատեց և իր օրհնությունը փոխանցեց Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության հոգևոր սպասավորների բարի աշխատանքին և դրվատանքի խոսքեր ասաց՝ ուղղված Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանին: Առաջնորդ հայրը թեմի անունից հուշանվեր փոխանցեց բարերար Արմեն և Թաթուլ Ղարսլյան եղբայրներին:
Նինոծմինդայի բնակչության անունից երախտագիտություն հայտնեց և «Հայարտուն» կենտրոնին իր գիրքը նվիրեց տեղացի գրող Մաքսիմ Արզումանյանը: Ռաֆայել Ղարսլյանի բանաստեղծությունների ասմունքով հանդես եկան Երիտասարդական տան արտադասարանական ասմունքի խմբի (ղեկավար՝ Սաթենիկ Սնխչյան) անդամներ Լարիսա Նանայանը, Անի և Լիլիթ Մկրտչյանները:
Նինոծմինդայի Ռաֆայել Ջավախք Ղարսլյանի անվան կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնի բացման ժապավենը կտրեցին բարերար Արմեն Ղարսլյանը և հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը: Վիրահայոց թեմի առաջնորդի և հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի կողմից կատարվեց Կենտրոնի օրհնության կարգ:
Կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնն իր առաջին այցելուներին ընդունեց թբիլիսիահայ մանրանկարիչներ Գոհար Հակոբյանի և Մերուժան Շահումյանի, Նինոծմինդայից Համլետ Արոյանի, Հմայակ Գրիգորյան պապի և Հմայակ Գրիգորյան թոռան և Ախալքալաքից՝ Հայկազուն Ղարագուլյանի և Սերգեյ Ունանյանի աշխատանքների ցուցահանդեսով:
Նինոծմինդայում տոնական օրվա միջոցառումները շարունակվեցին տեղի մշակույթի տանը: ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության անդամ Ալբերտ Իսոյանին փոխանցեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության և Մխիթարյան միաբանության «Հակոբ Մեղապարտ» հուշամեդալը, իսկ Վիրահայոց թեմի մամլո խոսնակ Սուսաննա Խաչատրյանին՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության շնորհակալագիրը:
Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն, «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանի, գեղարվեստական ղեկավար Պավել Օգանեզովի և տեխնիկական համակարգող Վալերի Բադալյանի ջանքերով և Թբիլիսիից ժամանած Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթի (պարուսույց՝ Սվետլանա Երիցյան), անհատ կատարողներ Անի Ղուշչյանի, Աննա Պողոսովայի, Նինա Կարապետյան-Գևորկովայի, Դիանա Մովսիսյանի, Հենրիխ Պետրոսյանի, Վանո Մկրտչյանի (դուդուկ), Նինոծմինդայի «Գուգարք» և «Փարվանա» ազգագրական համույթների (ղեկավարներ՝ Լուսինե Մզիկյան,Սևակ Բդոյան և Զեփյուռ Ղարսլյան) և դհոլահարների խմբի (Սարո Ղարսլյան) մասնակցությամբ տրվեց ճոխ համերգ:
Նինոծմինդայում տոնական օրն անցավ բնության արևաշող տաքության և մարդկային հոգու ջերմության մթնոլորտում:

В Ниноцминда открылся образовательно-культурный и молодежный центр имени Рафаеля Джавахка Карсяна
В городе Ниноцминда высокогорного Джавахка явственно ощущается дыхание зимы, все окрест покрыто белым снежным покрывалом. Казалось, затянутое туманной дымкой небо и гололед на дорогах станут препятствием для торжественного открытия новопостроенного образовательно-культурного центра. Но только казалось…
Праздничный настрой в Ниноцминда ощущался 30 ноября  повсюду. Сюда прибыли гости из Тбилиси, Разных регионогв Грузии и Армении, ближних деревень. Денгь начался утренним богослужением, посвященным празднику Святых Апостолов  Тадевоса и Бардугимеоса в цйеркви Сурб Саргис. На церемонии присутствовали  Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии Ованес Манукян, заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян и заведующий отделом стран Кавказского региона  Министерства Тарон Шагоян, поэт-переводчик Гиви Шахназар, руководители творческих союзов, функционирующих под эгидой армянской епархии Грузии и другие. Священную церемонию отслужил предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян при участии викария Джавахка вардапета Бабгена Салбияна, духовных пастырей Ниноцминды иерея Армаша Погосяна и  Ахалкалаки иерея Татева Марукяна.
По завершении богослужения собравшиеся направились к новопостроенному Центру.
На открытии Центра с речью выступил председатель Союза армянских пискателей Грузии «Вернатун» Геворг Снхчян. Он представил биографию блаженной памяти Рафаела Карсляна, подарившего читателю 5 книг поэзии и прозы. Докладчик отметил ценность благотворительности Армена Карсляна и его брата Татула Карсляна, то обстоятельство, что Центр назван именем их дяди Рафаела Джавахка.
Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Грузии Ованес Манукян в своем выступлении отметил важность основополагающей роли культуры, языка и веры в становлении идентичности нации. Он высоко оценил деятельность дома культуры в деле сохранения национальной идентичности, подчеркнув важность миссии  Грузинской епархии Армянской Апостольской церкви в этом процессе.
Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян переда собравшимся приветы Министра Диаспоры госпожи Грануш Акопян, высоко оценил благотворительность братьев Карслянов и отметил важность строительства подобных учреждений, особенно за пределами Армении, как очагов армянской культурной идентичности и сохранения армянства. Он также отметил важность армяно-грузинских культурных связей, вытекающих из наших общих христианских корней и уходящих вглубь веков.
Председатель районного правления Ниноцминда Гагик Карслян от имени местных властей встретил гостей и высказал слова поздравления присутствующим и благотворителям братьям Карслянам. Он выразил свое содействие любым инициативам, касающимся образования, культуры, воспитания молодежи.
Предстоятель армянской епархии Грузии епископ Вазген Мирзаханян в лице братьев Карслян высоко оценил деятельность человека, наделенного даром благотворительности, отметив в частности важность выполнения ими ремонта крыши больницы и церкви и строительства центра Карслян. Святейший отец коснулся представителей манташевского  поколения благотворителей присутствующих на мероприятии Соса Саакяна, Арама Саносяна, Самвела Агекяна и других, на пожертвования которых строятся  очаги культуры и духовной жизни, в которых властвует доброта духа, слышится Божье слово, поколениям преподаются наши язык и история, наши культура и искусство.
Глава епархии высоко оценил и благословил духовных служителей общего викариата Джавахка за их добрую работу, высказал слова поощрения в адрес викария региона Самцхе-Джавахетии армянской епархии Грузии вардапета  Бабгена Салбияна. От имени епархии Отец предстоятель передал памятные подарки  братьям Армену и Татулу Карслянам.
От имени населения  Ниноцминда выразил признательность и преподнес  центру «Айартун» свою книгу местный писатель Максим Арзуманян. С декламацией стихов Рафаела  Карсляна выступили члены внеклассного кружка декламации Молодежного дома (руководитель Сатеник Снхчян) Лариса Нанаян, Ани и Лилит Мкртчяны.
Ленточку на открытии Ниноцминдского образовательно-культурного и молодежного центра им. Дафаела Джавахка Карсляна перерезали благотворитель Армен Карслян и вардапет Бабген Салбиян. Предстоятель армянской епархии Грузии и вардапет Бабген Салбиян совершили церемонию благословения Центра.
Своих первых посетителей образовательно-культурный и молодежный центр встретил выставкой работ армянских миниатюристов из Тбилиси Гоар Акопян и Меружана Шаумяна, Гамлета Арояна, дедушки Амаяка Григоряна и  Сергея Унаняна из Ниноцминда.
Праздничные мероприятия в Ниноцминда продолжились затем в Доме культуры. Заместитель министра Диаспоры РА Серж Срапионян вручил члену Собюза армянских писателей Грузии «Вернатун» Альберту �?сояну памятную медаль «Акоп Мегапарт» Министерства Диаспоры РА и Конгрегации Мхитаристов, а пресс-се4кретарю армянской епархии Грузии Сусанне Хачатрян – Благодарственную грамоту Министерства Диаспоры РА.
Состоялся большой праздничный концерт, организованный директором отдела культуры армянской епархии Грузии, координатором центра «Айартун» Левоном Чидиляном, художественным руководителем Павлом Оганезовым и техническим координатором Валерием Бадаляном, в котором участвовали прибывшие из Тбилиси танцевальный ансамбль «Джейран» центра «Айартун» армянской епархии Грузии (хореограф Светлана Ерицян), \сольные исполнители Ани Гушчян, Анна Погосова, Нина Карапетян-Геворкова, Диана Мовсисян, Генрих Петросян, Вано Мкртчян (дудук), этнографические ансамбли «Гугарк» и «Парвана» из Ниноцминда (руководители Лусине Мзикян, Севак Бдоян и Зепюр Карслян) и группа доолистов (Саро Карслян).