Նինոծմինդայում բացվեց Ռաֆայել Ջավախք Ղարսլյանի անվան կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոն
Բարձրալեռ Ջավախքի Նինոծմինդա քաղաքում ձմռան շունչն էր հաստատվել ու շուրջ բոլորն առել ձյան ծածկույթի տակ: Թվում էր` մառախլապատ երկինքն ու ճանապարհների մերկասառույցը խոչընդոտներ կհարուցեն Նինոծմինդայում նորակառույց կրթա-մշակութային կենտրոնի հանդիսավոր բացմանը: Բայց  միայն թվում էր…
Նոյեմբերի 30-ը տոնական էր Նինոծմինդայի համար: Այստեղ էին ժամանել հյուրեր Թբիլիսիից, Վրաստանի և Հայաստանի տարբեր շրջաններից, հարակից գյուղերից: Օրն սկսվեց տեղի Սուրբ Սարգիս եկեղեցում Ս. Առաքյալներ Թադեոսի և Բարդուղիմեոսի տոնին նվիրված առավոտյան ժամերգությամբ: Արարողությանը ներկա էին Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանը, ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը և Նախարարության Կովկասյան տարածաշրջանի երկրների բաժնի վարիչ Տարոն Շագոյանը, բանաստեղծ-թարգմանիչ Գիվի Շահնազարը, Վիրահայոց թեմի հովանու ներքո գործող ստեղծագործական միությունների ղեկավարները և ուրիշներ: Սրբազան արարողությունը կատարվեց Վիրահայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանի հանդիսապետությամբ և մասնակցությամբ Ջավախքի ընդհանուր փոխանորդության առաջնորդ հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի, Նինոծմինդայի հոգևոր հովիվ Տ. Արմաշ քահանա Պողոսյանի և Ախալքալաքի հոգևոր հովիվ Տ. Տաթև քահանա Մարուքյանի:
Հավարտ ժամերգության ժողովրդի բազմությունը ուղղվեց դեպի Նինոծմինդայի նորակառույց Կենտրոն:
Կենտրոնի հանդիսավոր բացմանը ելույթ ունեցավ Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության նախագահ Գևորգ Սնխչյանը: Նա ներկայացրեց երջանկահիշատակ Ռաֆայել Ղարսլյանի կենսագրությունը, ով ընթերցողին է ներկայացրել բանաստեղծությունների ու արձակ գործերի 5 գիրք: Բանախոսը արժևորեց Արմեն Ղարսլյանի և նրա եղբայր Թաթուլ Ղարսլյանի բարեգործությունը և Կենտրոնը նրանց հորեղբոր անունով Ռաֆայել Ջավախք կոչելը:
Վրաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Հովհաննես Մանուկյանն իր ելույթում կարևորեց մշակույթի, լեզվի և հավատքի հիմնարար դերակատարությունը ազգի ինքնության կայացման մեջ: Նա բարձր գնահատեց մշակույթի տան գործառույթն ազգային ինքնությունը պահպանելու գործում և կարևորեց այդ գործառույթում Հայ Եկեղեցու Վիրահայոց թեմի առաքելությունը:
ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը ներկաներին փոխանցեց Սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնները, բարձր գնահատեց Ղարսլյան եղբայրների բարեգործությունը և կարևորեց մանավանդ Հայաստանից դուրս նման հաստատությունների կառուցումը որպես հայ մշակութային ինքնության և հայապահպանության օջախներ: Նա նաև կարևորեց հայ-վրացական մշակութային կապերը, որոնք բխում են մեր միասնական քրիստոնեական արմատներից և ձգվում դեպի դարերի խորքը:
Նինոծմինդայի շրջանային վարչության նախագահ Գագիկ Ղարսլյանը տեղական իշխանությունների անունից հյուրերին դիմավորեց և շնորհավորանքի խոսքեր հղեց ներկաներին և բարեգործ Ղարսլյան եղբայրներին: Նա իր աջակցությունը հայտնեց կրթությանը, մշակույթին, երիտասարդության դաստիարակությանը նվիրված բոլոր նախաձեռնություններին:
Վիրահայոց Թեմի առաջնորդ գերաշնորհ Տ. Վազգեն եպիսկոպոս Միրզախանյանը հանձինս Ղարսլյան եղբայրների բարձր գնահատեց բարեգործության շնորհով օժտված մարդու գործունեությունը՝  ի մասնավորի կարևորելով նրանց կողմից հիվանդանոցի, Եկեղեցու տանիքի վերանորոգությունները և Ղարսլյան կենտրոնի կառուցումը: Սրբազան Հայրը անդրադարձ կատարեց բարեգործների՝ մանթաշովյան սերնդի ներկայացուցիչներ, միջոցառմանը ներկա գտնվող Սոս Սահակյանին, Արամ Սանոսյանին, Սամվել Աղեկյանին և մյուսներին, որոնց նվիրատվություններով կառուցվում են մշակութային ու հոգևոր այնպիսի օջախներ, որտեղ իշխում է հոգու ջերմությունը, լսվում է Աստծո խոսքը, սերունդներին դասավանդվում է մեր լեզուն և պատմությունը, մեր մշակույթն ու արվեստը:
Թեմակալ Առաջնորդը բարձր գնահատեց և իր օրհնությունը փոխանցեց Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդության հոգևոր սպասավորների բարի աշխատանքին և դրվատանքի խոսքեր ասաց՝ ուղղված Վիրահայոց թեմի Սամցխե-Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանին: Առաջնորդ հայրը թեմի անունից հուշանվեր փոխանցեց բարերար Արմեն և Թաթուլ Ղարսլյան եղբայրներին:
Նինոծմինդայի բնակչության անունից երախտագիտություն հայտնեց և «Հայարտուն» կենտրոնին իր գիրքը նվիրեց տեղացի գրող Մաքսիմ Արզումանյանը: Ռաֆայել Ղարսլյանի բանաստեղծությունների ասմունքով հանդես եկան Երիտասարդական տան արտադասարանական ասմունքի խմբի (ղեկավար՝ Սաթենիկ Սնխչյան) անդամներ Լարիսա Նանայանը, Անի և Լիլիթ Մկրտչյանները:
Նինոծմինդայի Ռաֆայել Ջավախք Ղարսլյանի անվան կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնի բացման ժապավենը կտրեցին բարերար Արմեն Ղարսլյանը և հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանը: Վիրահայոց թեմի առաջնորդի և հայր Բաբգէն վարդապետ Սալբիյանի կողմից կատարվեց Կենտրոնի օրհնության կարգ:
Կրթա-մշակութային և երիտասարդական կենտրոնն իր առաջին այցելուներին ընդունեց թբիլիսիահայ մանրանկարիչներ Գոհար Հակոբյանի և Մերուժան Շահումյանի, Նինոծմինդայից Համլետ Արոյանի, Հմայակ Գրիգորյան պապի և Հմայակ Գրիգորյան թոռան և Ախալքալաքից՝ Հայկազուն Ղարագուլյանի և Սերգեյ Ունանյանի աշխատանքների ցուցահանդեսով:
Նինոծմինդայում տոնական օրվա միջոցառումները շարունակվեցին տեղի մշակույթի տանը: ՀՀ Սփյուռքի փոխնախարար Սերժ Սրապիոնյանը Վրաստանի հայ գրողների «Վերնատուն» միության անդամ Ալբերտ Իսոյանին փոխանցեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության և Մխիթարյան միաբանության «Հակոբ Մեղապարտ» հուշամեդալը, իսկ Վիրահայոց թեմի մամլո խոսնակ Սուսաննա Խաչատրյանին՝ ՀՀ Սփյուռքի նախարարության շնորհակալագիրը:
Վիրահայոց թեմի մշակույթի բաժնի տնօրեն, «Հայարտուն» կենտրոնի համակարգող Լևոն Չիդիլյանի, գեղարվեստական ղեկավար Պավել Օգանեզովի և տեխնիկական համակարգող Վալերի Բադալյանի ջանքերով և Թբիլիսիից ժամանած Վիրահայոց թեմի «Հայարտուն» կենտրոնի «Ջեյրան» պարային համույթի (պարուսույց՝ Սվետլանա Երիցյան), անհատ կատարողներ Անի Ղուշչյանի, Աննա Պողոսովայի, Նինա Կարապետյան-Գևորկովայի, Դիանա Մովսիսյանի, Հենրիխ Պետրոսյանի, Վանո Մկրտչյանի (դուդուկ), Նինոծմինդայի «Գուգարք» և «Փարվանա» ազգագրական համույթների (ղեկավարներ՝ Լուսինե Մզիկյան,Սևակ Բդոյան և Զեփյուռ Ղարսլյան) և դհոլահարների խմբի (Սարո Ղարսլյան) մասնակցությամբ տրվեց ճոխ համերգ:
Նինոծմինդայում տոնական օրն անցավ բնության արևաշող տաքության և մարդկային հոգու ջերմության մթնոլորտում:

Rafael Javakhk Gharslan Educational, Cultural and Youth Center opens in Ninotsminda
Winter was in the air in Ninotsminda city of Javakheti. It seemed as though the foggy sky and the icy roads would hinder the solemn opening of the newly built cultural and educational center in Ninotsminda, but it only seemed…
Everyone in Ninotsminda was in a festive mood on November 30. There were guests from Tbilisi, as well as different regions and adjacent villages of Georgia and Armenia. The day began with a morning liturgy dedicated to the Day of Apostles Thaddeus and Bartholomew at Saint Sargis Armenian Church. Among the attendees were RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Armenia Hovhannes Manukyan, RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, Head of the Division for the Caucasus at the RA Ministry of Diaspora Taron Shagoyan, as well as poet, translator Givi Shahnazar, leaders of creative unions under the auspices of the Georgian-Armenian Diocese and others. The sacred ceremony was held under the direction of Prelate of the Georgian-Armenian Diocese, Bishop Vazgen Mirzakhanyan and with the participation of Prelate of the General Vicariate of Javakheti, Archimandrite Babgen Salbiyan, spiritual pastor of Ninotsminda, Priest Armash Poghosyan and spiritual pastor of Akhalkalak, Priest Tatev Marukyan.
The liturgy was followed by a march to the newly built Center in Ninotsminda.
The solemn opening ceremony included a speech by President of Vernatun Union of Armenian Writers of Georgia Gevorg Snkhchyan. The latter presented the biography of the late Rafael Ghaslyan, who is known to readers for his five books of poems and prose. The speaker appreciated the charity acts of Armen Gharslyan and his brother, Tatul Gharslyan and naming the Center Rafael Javakhk.
In his speech, RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Georgia Hovhannes Manukyan attached importance to the fundamental role of faith, culture and language in the development of national identity, highly appreciated the function of the culture home in preserving the national identity and attached importance to the mission of the Georgian-Armenian Diocese of the Armenian Church in regard to that.
RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan transmitted the welcoming remarks of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, highly appreciated the Brothers Gharslyan’s charity and attached importance to the construction of such institutions outside of Armenia as homes for the Armenian cultural identity and national preservation. Srapionyan also attached importance to Armenian-Georgian cultural relations, which stem from the roots of Christianity and trace back to centuries.
On behalf of the local authorities, Head of the Ninotsminda regional council Gagik Gharslyan greeted the guests and congratulated the gathered and the benefactors, Brothers Gharslyan. Gharslyan expressed his support to all initiatives for education, culture and youth education.
Prelate of the Georgian-Armenian Diocese, Bishop Vazgen Mirzakhanyan highly appreciated the Gharlsyans’ benevolent acts and particularly attached importance to the fact that they built a hospital, renovated the Church’s roof and opened the Gharslyan Center. His Holiness also touched upon benefactors, including representatives of Mantashov’s generation, Sos Sahakyan, Aram Sanosyan, Samvel Aghekyan and others who were attending the event. They help build culture and spiritual homes with their donations. Those homes are where one can hear the Word of God and where the generations are taught Armenian language, history, culture and the arts.
The Prelate praised and blessed the good deeds of the spiritual servants of the Vicariate of the General Prelacy of Javakheti and praised Vicar of the General Prelacy of Samtskhe-Javakheti of the Georgian-Armenian Diocese, Archimandrite Babgen Salbiyan. On behalf of the Diocese, the Prelate presented brothers Armen and Tatul Gharslyan with gifts.
On behalf of the citizens of Ninotsminda, local writer Maxim Arzumanyan expressed gratitude and donated his book to Hayartun Center. Members of the Youth Center’s extracurricular reciting club (headed by Satenik Snkhchyan) Larisa Nanayan, Ani and Lilit Mkrtchyan recited the poems of Rafael Gharslyan.
The ribbon opening the Rafael Javakhk Gharslyan Educational, Cultural and Youth Center of Ninotsminda was cut by benefactor Armen Gharslyan and Father, Archimandrite Babgen Salbiyan. The Center was blessed by Prelate of the Georgian-Armenian Diocese, Archimandrite Babgen Salbiyan.
The first event held at the educational, cultural and youth center was an exhibition showcasing the works of Tbilisi-Armenian miniature painters Gohar Hakobyan and Meruzhan Shahumyan, Hamlet Aroyan, Hmayak Grigoryan and his grandson Hmayak from Ninotsminda, as well as Haykazun Gharagulyan and Sergey Unanyan from Akhalkalak.
The festivities in Ninotsminda continued at the local culture home where RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan granted member of Vernatun Union of Armenian Writers of Georgia Albert Isoyan the “Hakob Meghapart” Medal set by the RA Ministry of Diaspora and the Mekhitarist Congregation and a Certificate of Appreciation of the RA Ministry of Diaspora to press speaker of the Georgian-Armenian Diocese Susanna Khachatryan.
The event included a big concert organized through the combined efforts of Director of the Cultural Division of the Georgian-Armenian Diocese, coordinator of Hayartun Center Levon Chidilyan; artistic director Pavel Oganegov and technical coordinator Valery Badalyan. The concert featured performances by Jeyran Dance Ensemble of Hayartun Center of the Georgian-Armenian Diocese (dance instructor Svetlana Yeritsyan), individual performers Ani Ghushchyan, Anna Poghosova, Nina Karapetyan-Gevorkova, Diana Movsisyan, Henrich Petrosyan, Vano Mkrtchyan (duduk), the Gugark and Parvana Ethnographic Ensembles of Ninotsminda (directors Lusine Mzikyan, Sevak Bdoyan and Zepyur Gharslyan) and a group of dholists (Saro Gharslyan).