Նյու Յորքում կայանալու է «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համերգը
«Հայերն այսօր»ը տեղեկացրել էր, որ ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղը միացել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Դու ի՞նչ ես անում Արցախի համար» համահայկական շարժմանը:
Այդ շրջանակներում հունիսի 14-ին ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի նախաձեռնությամբ  Նյու Յորքում  տեղի է ունենալու համերգային ծրագիր: «Հայերն այսօր»ի փոխանցմամբ՝ երաժշտական կատարումներով հանդես են գալու ջութակահար Սամի Մերդինյանը, դաշնակահար Հայկ Արսենյանը և օպերային երգչուհի Սոլանժ Մերդինյանը: Գոյացած ողջ հասույթն ուղղվելու է Արցախի երաժշտական դպրոցների համար երաժշտական գործիքներ գնելուն:
Համերգները, որոնց նպատակը նաև Արցախը օտարազգիների մոտ ճանաչելի դարձնելն է, արդեն կայացել են Արգենտինայի մի շարք քաղաքներում, նախատեսվում է համերգներ կազմակերպել Բրազիլիայում և Չիլիում: Հարավային Ամերիկայում իրականացվող միջոցառումներն  ամփոփվելու են Հայաստանում և Արցախում՝ սեպտեմբեր ամսին:
Համերգների գեղարվեստական ղեկավար է նշանակվել արգենտինաբնակ երաժիշտ, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի պատվավոր անդամ Գագիկ Գասպարյանը, իսկ ընդհանուր պատասխանատու՝ ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության պատվավոր անդամ, ՀԲԸՄ-ի Արգենտինայի մասնաճյուղի փոխատենապետ Անտոնիո Սարաֆյանը:

“What Have You Done For Arstakh” concert to be held in New York
Hayern Aysor had reported that AGBU Argentina Chapter has joined the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement launched by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia.
Through this movement, on June 14, AGBU Argentina Chapter will host a concert in New York. According to Hayern Aysor, the concert will feature musical performances by violinist Sami Merdinian, pianist Hayk Arsenyan and opera singer Solange Merdinian. All proceeds will be used to purchase musical instruments for music schools in Artsakh.
The concerts, which are also aimed at making Artsakh recognizable for foreigners, have already been held in several cities across Argentina and are also scheduled to be held in Brazil and Chile. The program in South America will end with concerts in Armenia and Artsakh in September 2017.
Argentine-based Armenian musician, Honorary Member of AGBU Argentina Chapter Gagik Gasparyan has been designated as the artistic director for the concerts, while the general correspondent is Honorary Member of the AGBU Central Board, Vice-Chairman of AGBU Argentina Chapter Antonio Sarafian.