Փարիզում երկու օր կցուցադրվի «Թումանյանի հեքիաթները»
Բելգիայի Օստենդ քաղաքում կայացավ «Թումանյանի հեքիաթներ» խորագրով հայկական ներկայացումը՝ Փարիզի «Bonheur Retrouvé» («Վերագտնված երջանկություն») ասոցիացիայի թատերախմբի կողմից: Այս մասին «Իրավունքին» տեղեկացրեց «Bonheur Retrouvé» կազմակերպության խոսնակ, Ֆրանսիայում հայտնի «ԱՅԲ FM» ռադիոկայանի լրագրող, հաղորդավար Արտակ Թադևոսյանը:
«Բեմադրության մեջ ներգրավված դերասանները բելգիահայ փոքրիկներին ներկայացրեցին թումանյանական շուրջ չորս հեքիաթ՝ «Ամբան Հուռին», «Սուտասանը», «Կիկոսի մահը» եւ «Անխելք մարդը»: Ներկայացումը լայն արձագանք գտավ եւ մեծ ոգեւորությամբ ընդունվեց: Ավելին՝ մի շարք նոր առաջարկներ ենք ստացել եւ այդ թվում՝ տեղի կազմակերպություններից մեկի հետ արդեն իսկ նախնական պայմանավորվածություն ենք ձեռք բերել՝ Ամանորին նվիրված մի նոր ներկայացմամբ կրկին Բելգիա վերադառնալու», – ասաց Ա. Թադեւոսյանը:
Մեր զրուցակիցը նաեւ նշեց, որ «Թումանյանի հեքիաթներ» թատերական ներկայացման հաջորդ կանգառը կլինի Փարիզում. «Հունիսի 9-ին այն կցուցադրվի Փարիզի Թարգմանչաց դպրոցում, իսկ հունիսի 10-ին՝ Փարիզի հայկական եկեղեցուն կից սրահում: Առիթից օգտվելով՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել «Bonheur Retrouvé» կազմակերպության նախագահ Հայկ Մելիքյանին, ում շնորհիվ ստեղծվեց այս թատրոնը, դերասանուհի Արմինե Գաբրելյանին, առանց որի բեմադրությունը, պարզապես, չէր լինի, ինչպես նաեւ դերասաններ Սիլվի Բարկովին, Ռուզաննա Մաթեւոսյանին, Հայկ Կոտանյանին, Ֆրունզե Գեւորգյանին, Կորյուն Հարոյանին, եւ, իհարկե, փոքրիկ Մարգուշիկին ու Ռաֆայելին, որոնց դերակատարությունը առանձնահատուկ համ ու հոտ է տալիս ներկայացմանը»:

В Париже два дня будут демонстрироваться «Сказки Туманяна»
В Бельгийском городе Остенд состоялось армянское представление под девизом «Сказки Туманяна», которое представила труппа Парижской ассоциации «Bonheur Retrouvé» («Вновь обретенное счастье»). Редакции «�?равунк» об этом сообщил пресс-секретарь организации «Bonheur Retrouvé», журналист-ведущий известной во Франции радиостанции  «АЙБ FM» Артак Тадевосян.
«Вовлеченные в спектакль актеры армянским малышам Бельгии представили около 4 сказок Туманяна – «Бездельница Ури», «Сутасан» («Лгун»),  «Смерть Кикоса» и «Безумный человек». Постановка имела широкий резонанс и была воспринята с большим воодушевлением. Более того, получили рядж новых предложений, в том числе с одной из местных организаций уже достигнута   договоренность вновь вернуться в Бельгию с новой постановкой, посвященной Новому году», – сказал А.Тадевосян.
Наш собеседник отметил также, что следующая остановка театрализованной постановки «Сказки Туманяна» будет в Париже: «9 июня она будет поставлена в Парижской школе «Таргманчац», а 10 июня – в зале при Парижской армянской церкви. Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность председателю организации  «Bonheur Retrouvé» Айку Меликяну, благодаря которому создан этот театр, актрисе Армине Габриелян, без которой постановки просто не было бы, а также актерам Сильви Баркови, Рузанне Матевосян, Айку Костаняну, Фрунзе Геворгяну, Корюну Арояну и, конечно, маленьким Маргушик и Рафаелю, участие которых придает спектаклю особый вкус и аромат».