Շուշիի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված միջոցառում՝ Լիեժ քաղաքում
Մայիսի 27-ին Բելգիայի թագավորության Լիեժ քաղաքում  տեղի է ունեցել Շուշիի ազատագրման 25-ամյակին նվիրված երեկո՝ «Դրախտի շունչը» խորագրով:
Երեկոյի բացման խոսքում «Արաքս» մշակութային կենտրոնի տնօրեն Հերմինե Ազարյանը հանդիսատեսին ներկայացրել է  Արցախի, նրա ստեղծման պատմությունն ու անցած ուղին՝ մինչև մեր օրերը: Միջոցառմանը ներկա էր նաև Բելգիայի թագավորությունում ՀՀ դեսպանության խորհրդական Իրինա Բեգլարյանը:
Երեկոյի ընթացքում ներկայացվել է «Արցախ» և Գեղամ Մելիքյանի «Հերոսներ-հանճարներ» ցուցահանդեսները՝ նվիրված արցախյան հերոսամարտերին :
Այնուհետև հանդիսատեսի ուշադրությանը ֆրանսերեն լեզվով  ներկայացվեց «Մեր Արցախը» կարճամետրաժ փաստագրական ֆիլմը:Երեկոյի գեղարվեստական մասը ներկայացրեցին  Բելգիայում  և եվրոպական մի շարք երկրներում հայտնի երաժիշտներ Նառա  Նոյանն ու Վարդան Հովհաննիսյանը:
Երեկոյի վերջում  Հերմինե Ազարյանը «Արաքս» մշակութային կենտրոնի  անունից շնորհակալություն հայտնեց բոլոր հյուրերին և մասնակիցներին, միջոցառման աջակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, Բելգիայում ՀՀ դեսպանությանը,  Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակին, երաժիշտներին և կամավորներին:

Мероприятие в городе Льеж, посвященное 25-летию освобождения Шуши
В городе Льеж Королевства Бельгия 27 мая состоялся вечер, посвященный 25-летию освобождения Шуши. Он прошел под девизом «Дыхание рая».
Во вступительной речи директор культурного центра «Аракс» Эрмине Азарян представила участникам вечера Арцах, историю его создания и пройденный         путь. На мероприятии присутствовала также советник посольства РА в Королевстве Бельгия �?рина Бегларян.
В рамках мероприятия были представлены выставки «Арцах» и «Герои-гении» Гегама Меликяна, посвященные героическим битвам за Арцах.
Затем вниманию зрителей был представлен короткометражный документальный фильм на французском языке «Наш Арцах».
В художественной части вечера приняли участие известные в Бельгии и ряде государств Европы музыканты Нара Ноян и Вардан Ованнисян.
В заключение вечера Эрмине Азарян от имени культурного центра «Аракс» выразила благодарность гостям и участникам, всем, кто содействовал проведению мероприятия – Министерству Диаспоры РА, посольству РА в Бельгии, офису Ай-Дат Европы, музыкантам и волонтерам.