ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց սփյուռքահայ իրավաբանների
Մայիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց իրավաբանների համահայկական կազմակերպության անդամներ, Միջացգային իրավունքի փորձագետ, «Արևմտահայերի ազգային համագումարի» նախագահ Սուրեն Սերայդարյանին, (Ֆրանսիա), Բուենոս Այրեսի համալսարանի պրոֆեսոր, միջազգային իրավունքի մասնագետ Ռոբերտո Մալխասյանին և արգենտինահայ իրավաբան Լուսիանա Մինասյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման իրավական հիմնավորման և տարբեր երկրներում խնդիրը իրավաբանական հարթակներում ներկայացնելու ուղղությամբ ներդրած սփյուռքահայ իրավաբանների ջանքերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման իրավական հիմնախնդիրներին: Երկուստեք կարևորվեց ցեղասպանություն տեսած ժողովուրդների, մասնավորապես հրեա մասնագետների հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը, տարբեր երկրների փորձի ուսումնասիրումը և այդ ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը:
Քննարկվեցին Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովին սփյուռքահայ իրավաբանների մասնակցությանը, Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող թեմաների ու հարցադրումների շրջանակին առնչվող հարցեր:

On May 26, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received members of the Pan-Armenian Conference of Lawyers, international law expert and President of the National Congress of Western Armenians Souren Seraydarian (France), Professor of the University of Buenos Aires and international law expert Roberto Malkhassian and Argentine-Armenian lawyer Luciana Minasian.
The Minister cordially greeted the guests and highly appreciated the efforts that the Diaspora Armenian lawyers have made to legally substantiate the recognition and condemnation of the Armenian Genocide and the elimination of the consequences and to present the issue at legal platforms in different countries around the world.
The interlocutors touched upon the legal issues related to recognition and condemnation of the Armenian Genocide. The sides attached importance to the need for cooperation with nations having experienced genocide, particularly Jewish specialists, the study of the experiences of different countries and the programs that are being implemented in that direction.
Issues related to the participation of Diaspora Armenian lawyers in the upcoming 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference, as well as issues within the scope of topics and questions related to the Armenian Genocide were discussed during the meeting.