ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց սփյուռքահայ իրավաբանների
Մայիսի 26-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց իրավաբանների համահայկական կազմակերպության անդամներ, Միջացգային իրավունքի փորձագետ, «Արևմտահայերի ազգային համագումարի» նախագահ Սուրեն Սերայդարյանին, (Ֆրանսիա), Բուենոս Այրեսի համալսարանի պրոֆեսոր, միջազգային իրավունքի մասնագետ Ռոբերտո Մալխասյանին և արգենտինահայ իրավաբան Լուսիանա Մինասյանին:
Ջերմորեն ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր գնահատեց Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման իրավական հիմնավորման և տարբեր երկրներում խնդիրը իրավաբանական հարթակներում ներկայացնելու ուղղությամբ ներդրած սփյուռքահայ իրավաբանների ջանքերը:
Զրուցակիցներն անդրադարձան Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման իրավական հիմնախնդիրներին: Երկուստեք կարևորվեց ցեղասպանություն տեսած ժողովուրդների, մասնավորապես հրեա մասնագետների հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը, տարբեր երկրների փորձի ուսումնասիրումը և այդ ուղղությամբ իրականացվող ծրագրերը:
Քննարկվեցին Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովին սփյուռքահայ իրավաբանների մասնակցությանը, Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող թեմաների ու հարցադրումների շրջանակին առնչվող հարցեր:

Министр Диаспоры РА Грануш Акопян приняла армян-юристов из Диаспоры
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 26 мая приняла членов общеармянской организации юристов, экспертов по международному праву, председателя «Национального конгресса западных армян» Сурена Серайдаряна (Франция), профессора университета Буэнос Айреса, специалиста по международному праву Роберто Малхасяна и аргентинскую армянку, юриста  Люсиану Минасян.
Тепло поздравив гостей, министр высоко оценила усилия армян-юристов Диаспоры, приложенные по юридическому обоснованию признания, осуждения Геноцида армян и устранению его последствий, а также представления проблемы в юридической плоскости в разных странах.
Собеседники коснулись юридических вопросов признания и осуждения Геноцида армян. Обоюдно была подчеркнута важность сотрудничества с народами, пережившими геноцид, в частности, с еврейскими специалистами, изучение опыта разных стран и осуществляемые в этом плане программы.
Были обсуждены вопросы, касающиеся участия армян-юристов Диаспоры в 6-м форуме Армения-Диаспора, круга тем и вопросов, касающихся Геноцида армян.